مسئول پرداخت جریمه کمیسیون ماده صد


مسئول پرداخت جریمه کمیسیون ماده صد

 

بر اساس ماده صد قانون شهرداری ها، تنها مرجع رسیدگی به تخلفات ساختمانی، کمیسیونی متشکل از نمایندگان وزارت کشور، شورای شهر و دادگستری، می باشد. این کمیسیون که به کمیسیون ماده صد شهرداری معروف است، در محل شهرداری تشکیل می شود و دبیرخانه آن نیز در شهرداری قرار دارد. در بعضی از موارد، با توجه به تخلفات ساختمانی صورت گرفته، رای کمیسیون ماده صد شهرداری به پرداخت جریمه توسط متخلف ساختمانی صادر می شود، اما این که ماهیت رای کمیسیون ماده صد شهرداری، مجازات کیفری است یا پرداخت خسارت، موضوع اختلافی بین حقوقدانان است که هر کدام آثار خاص خود را دارد.

سوالات رسیده از کاربران صفحات مجازی گروه وکلای مهر تهران و همکار موسسه حقوقی و داوری بین المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان، که در ادامه نمونه ای از آنها خواهد آمد، در زمینه قوانین و حقوق شهرداری ها، تعیین تکلیف درباره مسئول پرداخت جریمه کمیسیون ماده صد شهرداری در مواردی که ملک فروخته شده است، ضمانت اجرای عدم پرداخت جریمه تعیین شده جهت تخلف ساختمانی، نحوه مطالبه جریمه پرداختی توسط مالک جدید ساختمان و مشاوره حقوقی درباره پرونده های کمیسیون ماده صد شهرداری، می باشد که با مشاوره محمدرضا مهری بهترین وکیل کمیسیون های شهرداری پاسخ داده خواهد شد.

 

مسئول پرداخت جریمه های متعلق به ساختمان

  در صورت انتقال مالکیت ملک دارای تخلف ساختمانی و محکوم به پرداخت جریمه، چه کسی مسوول پرداخت جریمه های کمیسیون ماده صد می باشد؟ پرداخت جريمه به عهده ذينفع است و ذينفع، در این گونه موارد، مالك فعلی ملک می باشد.  علت این امر هم تعلق جریمه های کمیسیون ماده صد، به ساختمان است. به عبارت دیگر، تعلق جریمه تعیین شده برای ساختمان، مجازات محسوب نمی شود و قائم به شخص نیست. بلکه قائم به ساختمانی است که در آن ضوابط و مقررات شهرسازی و اصول فنی و بهداشتی، رعایت نشده است. همین عنصر قائم به شخص نبودن جرایم تخلفات ساختمانی، موجب تمایز از سایر مجازات ها و جرایم شده است، زیرا در مسائل کیفری اصل شخصی بودن مجازات، حاکم است.

اگر مالک جدید ملک از تخلفات ساختمانی انجام شده توسط مالک قبلی مطلع نبوده، با توجه به اینکه پرداخت جریمه های تعیینی کمیسیون ماده صد، به عهده وی قرار گرفته است، می تواند پس از پرداخت جریمه، از طریق دادگاه حقوقی و یا شورای حل اختلاف، نسبت به مطالبه مبلغ جریمه پرداختی از مالک قبلی اقدام نماید.

 

امکان تقسیط جریمه کمیسیون ماده صد

    زمانی كه كميسيون های ماده 100 رای به جريمه متخلف ساختمانی می دهند، ذينفع از چه تاريخی مكلف به پرداخت جريمه خواهد بود؟

در ماده 100 قانون شهرداری و تبصره های ذیل آن، مهلت معلوم و مشخصی جهت پرداخت جريمه از طرف ذی نفع، پيش بينی نشده است. بنابراين می توان گفت مهلت پرداخت جريمه، مهلتی است كه شهرداری تعيين و مقرر می دارد كه نقدا پرداخت و يا به نحو اقساط تاديه شود. در ماده 32 آیین نامه مالی شهرداری اصلاحی طبق ماده 73 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب 27 بهمن ماه 1380، امکان تقسیط مطالبات شهرداری (از جمله جریمه کمیسیون ماده صد) در حداکثر 36 قسط پیش بینی شده که می بایست مطابق دستور العملی به پیشنهاد شهرداری به تصویب شورای اسلامی شهر رسیده باشد. شایان ذکر است بر اساس 59 قانون رفع موانع تولید و ارتقای نظام مالی کشور مصوب 1/2/1394 امکان اخذ کارمزد تقسیط بر اساس شاخص تورمی اعلامی شورای پول و اعتبار، صرفا درباره عوارض، قابل مطالبه توسط شهرداری است و این موضوع قابلیت تسری به جریمه های کمیسیون ماده 100 را ندارد. لازم به ذکر است بر اساس قسمت اخیر ماده 32 آیین نامه مالی شهرداری ها صدور مفاصا حساب موکول به پرداخت کلیه بدهی مودی خواهد بود.

 

ضمانت اجرای عدم پرداخت جریمه قطعی کمیسیون ماده صد

 در صورتی كه متخلف، یا مالک جدید و یا ورثه که قائم مقام مورث محسوب می شوند، جريمه مقرر را در مهلت تعيين شده در ابلاغ اخطاریه شهرداری نپردازند، شهرداری پرونده را به كميسيون ماده صد اعاده نموده و كميسيون صادر كننده رای قبلی، با توجه به تبصره های 2 و 3 ماده 100 حكم تخريب بنای احداثی مورد جريمه را صادر خواهد كرد.

 

 

وکیل متخصص کمیسیون های شهرداری و دیوان عدالت اداری

در صورت نیاز به مشاوره تخصصی درباره پرونده های کمیسیون ماده صد شهرداری و یا درخواست تهیه لایحه جهت اعتراض به رای کمیسیون بدوی ماده صد شهرداری، دپارتمان تخصصی حقوق اداری و عمومی گروه وکلای مهر، تنها گروه تخصصی وکلا در تهران و ایران که دارای نماد اعتماد الکترونیک از وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و در بین موسسات حقوقی و داوری ایران، موفق به اخذ گواهینامه های بین المللی شده است، آماده خدمات رسانی به شما می باشد.

اعتراض به رای قطعی کمیسیون ماده صد شهرداری، تعدیل جریمه های تعیین شده در کمیسیون ماده صد شهرداری، نقض حکم تخریب صادر شده از کمیسیون های ماده صد شهرداری، شرکت در جلسات کمیسیون ماده صد شهرداری و تهیه لایحه دفاعیه، وکالت در دیوان عدالت اداری با وکلای متخصص دیوان، به صورت تخصصی در دفاتر گروه وکلای مهر در سراسر ایران قابل انجام است.

دپارتمان حقوق اداری و عمومی گروه وکلای مهر تهران

 

مقالات حقوقی

جریمه کمیسیون ماده صدکمیسیون ماده 100

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *