وکیل ملک در تجریش


امروز با موضوع وکیل ملک در تجریش با شما مخاطبان گرامی همراه هستیم.

تجریش و کوچه باغ‌های زیبای آن برای اکثر مردم تهران رنگ و بویی دیگر دارد، امام زاده صالح، دربند،حوالی سعد آباد پاساژها و رستوران‌ها همگی زیبایی خاصی به تجریش داده است.

اما تجریش هم مانند سایر محله‌های تهران با توجه به تقاضای زیاد سکونت تهران چهره‌اش را از کوچه باغ‌ها و و خانه‌های ویلایی دلگشا به برج‌های بلندمرتبه تغییر داده است.

از این رهگذر با توجه به بازار نابه سامان اقتصادی کشور تعهدات سازنده و مالک تحت شعاع مسایلی قرار می‌گیرد که اگر وکیل بر آن نظارت نداشته باشد، سرکار طرفین لاجرم با سیل شاکیان کم طاقت خواهد بود.

در این مقاله وکیل ملک تجریش که از با سابقه ترین وکلای حال حاضر است در خصوص مشارکت در ساخت با شما اهالی محترم تجریش سخن خواهد گفت.

نکات مهم وکیل ملک در تجریش

  • مشارکت در ساخت چه مزیتی دارد؟
  • قرارداد مشارکت در ساخت را نزد وکیل منعقد نماییم تا خیالمان راحت شود؟
  • برای طرح دعاوی ملکی در تجریش کدام دادگاه صلاحیت دارد؟

ماهیت حقوقی مشارکت در ساخت چیست؟

مشارکت در ساخت یک توافق دو طرفه است که در آن دو نفر (مالک و سازنده) مقرر می‎نمایند.

برای احداث یک ساختمان، طبق شرایط و مشخصات تعیین شده سرمایه گذاری مشترکی داشته باشند و به نسبت سرمایه و آورده شان با هم شریک شوند.

سرمایه مالک، خانه کلنگی یا زمین او و سرمایه سازنده یا مجری،تخصص و هزینه هایی است که برای ساختن بنا می‎کند..

در حال حاضر واژه مشارکت در ساخت را بیشتر از گذشته می‎شنویم اما ممکن است هنوز برخی از مردم مطلع نباشند که تنظیم این قرارداد چه فوایدی دارد و قوانین و مقررات این توافق چیست.

در این مقاله سعی داریم به دلایل انتخاب این روش سودآور بپردازیم و در ادامه تمامی باید و نباید های این قرارداد سودآور را بررسی کنیم.

فایده مشارکت در ساخت؟

فواید زیادی برای اجرایی کردن تصمیم مشارکت در ساخت بر شمرده می‎شود که مهم‎ترین آن‎ها شامل بالا رفتن ارزش ملک و رشد سرمایه، زیباتر شدن نمای شهر، تبدیل سریع‎تر ملک به نقدینگی، کاهش هزینه ها و مخارج نگهداری از ملک و استحکام بنا است.

در ادامه به بررسی این فواید می پردازیم:

ارتقا ارزش ملک

معمولا در فروش خانه های کلنگی و ویلایی قدیمی به خاطر خود بنا خریدار به شما پولی پرداخت نمی‎کند و مثل این است که یک زمین خام را می‎فروشید.

برعکس این قضیه این است که اگر بعد از فروش بخواهید خانه‌ دیگری بخرید، علاوه بر قیمت زمین، باید مبلغی هم بابت ارزش خود بنا به فروشنده پرداخت کنید.

در نتیجه شما دو برابر ضرر می‎کنید. اما زمانی که تصمیم به مشارکت در ساخت بگیرید، این ضرر منتفی خواهد شد.

در واقع شما با بازسازی خانه خود ارزش سرمایه‎تان را نیز افزایش می‌دهید و حتی اگر قصد سکونت شخصی در آن خانه را نداشته باشید، از فروش آن ملک سود بسیار بالایی خواهید برد.

تبدیل فوری سرمایه ملکی به نقدینگی

بیشتر خریداران ملک دنبال خانه های نوساز هستند و اغلب خانه‌های کلنگی طرفدار زیادی ندارند.

اگر قصد تبدیل سرمایه‌خود (ملک) را به پول نقد دارید، بازسازی از طریق مشارکت در ساخت یکی از بهترین راه‌ها برای حصول این نتیجه است.

آسایش بیشتر با استفاده از امکانات روز

ساختمان‌های قدیمی معمولا از امکانات زیادی برخوردار نیستند. با درنظر گرفتن امکاناتی مثل آسانسور یا دستشویی فرنگی و … می‎توان تا حدود زیادی از عوارض بعدی نبود این امکانات اولیه (مانند کمر درد و زانو درد و … ) قبل از حاد شدن جلوگیری کنیم.

همچنین اکثر ساکنان ساختمان های قدیمی از موضوعاتی مثل این‎که صدای راه رفتن همسایه‌ بالایی در خانه‌شان شنیده می‌شود یا از مشکلات مربوط به فاضلاب و بوی بد آن و حشرات زیاد شکایت داشته و رنج می‌برند.

که این ناشی از طراحی قدیمی و غیراصولی شبکه فاضلاب ساختمان است. این‌ موارد جزئی از مشکلات مربوط به امکانات خانه‌های کلنگی بود.

با تصمیم به بازسازی از طریق مشارکت در ساخت می‌توان از شر چنین مشکلاتی خلاص شد، خانه را به امکانات روز مجهز کرد و با آسایش بیشتری زندگی کرد.

مقاومت در برابر زلزله بهدلیل استحکام بنا

با بازسازی خانه های کلنگی بافت فرسوده‌، شهرها نیز احیا می‎شود. همان‎طور که می دانید ایران روی کمربند زلزله قرار دارد و لزوم مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله امری ضروری محسوب می شود.

خانه‌های کلنگی با عمری بالای 20تا 30 سال استحکام زیادی در برابر زلزله ندارند زیرا در سال‎های گذشته قوانین و مقررات ساختمان سازی به شکل امروز مشخص و تعیین نشده بود و همچنین نظارت چندانی بر اجرای دقیق آن‌ها نبوده است.

طبق آیین‌نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله( 2800)، ساختمان‌ها در هر منطقه برای زلزله‌هایی که احتمال رخ دادنشان تا 90 درصد است، طراحی و ساخته می‌شوند.

در گذشته این آیین‌نامه چندان جدی گرفته نمی‌شد، اما در سال های اخیر رعایت این آیین نامه از ضروریات سازمان نظام مهندسی در اجرای طراحی ساختمان ها محسوب می شود.

به همین دلیل می‎توان گفت که ساختمان‌های کلنگی و قدیمی ساز در برابر زلزله‌های قوی به ندرت مقاومت می‎کنند.

مشارکت در ساخت برای آن دسته از افرادی که سرمایه ای برای بازسازی خانه‌هایشان ندارند این امکان را فراهم می‎کند تا بتوانند خانه‌ای با امنیت بیشتر در برابر زلزله داشته باشند.

لازم به ذکر است به دلیل این‎که در گذشته موضوعات مربوط به پی و شالوده‌ ساختمان و همچنین مقاومت خاک جدی گرفته نمی‌شد.

یکی از مسائلی که تقریبا تمامی ساختمان های قدیمی ساز با آن مواجه هستند، موضوع نشست سازه است.

این نشست‌ها می‌توانند باعث ایجاد ترک‌های ریز یا درشت و خطرناک بر ساختمان شوند و امنیت جانی ساکنان ساختمان را به خطر بیندازند. 

که در صورت بازسازی ملک بر اساس مقررات و استانداردهای جدید، می‌توان از مشکلات مربوط به نشست ساختمان نیز جلوگیری کرد.

کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری ساختمان و مصرف انرژی

به دلیل فرسودگی خانه‌های کلنگی، مالکان هر روز با مشکلات جدیدی در ساختمان روبه رو می‎شوند که باید هزینه و وقت مضاعفی را صرف تعمیر آن‎ها کنند.

همچنین مصرف انرژی در خانه‌های کلنگی به دلایلی از قبیل نداشتن پنجره‌های دوجداره و نداشتن سیستم گرمایش از کف و داشتن موتورخانه قدیمی و… بسیار بالا است. بنابراین باید انرژی زیادی صرف گرم کردن خانه در فصل سرد شود.

در نتیجه در پایان ماه، با قیمت های بالا در قبض‌های برق و آب و گاز مواجه می‎شوند. که با تصمیم به بازسازی از طریق مشارکت در ساخت می‌توانند در این هزینه‌ها صرفه‌جویی کنند.

زیباتر شدن نمای شهر

ساختمان‌های کلنگی به دلیل این‎که در قدیم امکانات زیادی برای طراحی نما وجود نداشته و همچنین فرسودگی در اثر طول عمر بالای ساختمان، ظاهر زیبایی ندارند. این موضوع باعث زشت شدن نمای شهر می‌شود.

با مشارکت در ساخت و بازسازی ساختمان علاوه بر زیباتر شدن چهره شهرها، باعث می شود مالک خانه نیز احساس بهتری به خانه‌ای که در آن سکونت دارد داشته باشد.

مواردی که ذکر شد قسمتی از مزایای مشارکت در ساخت، آن هم در شرایط کنونی است.

اگر تصمیم به تبدیل خانه خود به ملک نوساز و مدرن را دارید، قبل از هرچیز با رعایت کلیه نکات حقوقی و مشاوره با بهترین وکیل ملک تهران دکتر محمد رضا مهری از طریق انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت توسط دکتر مهری، با خیالی آسوده ارزش سرمایه خود را حفظ و حتی افزایش دهید.

بهترین وکیل حرفه‌ای ملکی تجریش

ارسال سوالات از طریق ایمیل ceo@mehrilaw.com یا info@mehrilaw.com

ساعت‌های کار روزهای شنبه تا چهارشنبه 19 الی9 و پنجشنبه‌ها15 الی9

شماره‌های تماس با دفتر وکیل محمد رضا مهری

021-88663925

021-88663926

021-88663927

021-88663628

021-88795408

021-88796143

شماره موبایل وکیل ملک در تجریش

09120067661

09120067662

09120067663

09120067664

09120067665

09120067669

درخواست وقت مشاوره با محمدرضا مهری، مدیر موسسه حقوقی مهر پارسیان، از طریق شماره های اعلامی امکان پذیر است.

دفتر ویژه وکیل ملک در تجریش

آدرس مراجعدفاتر همکارمقالات ملکی

بهترین وکیل ملکیوکیل پایه یکوکیل پایه یک دادگستریوکیل پایه یک ملکیوکیل حقوقیوکیل ملکوکیل ملکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *