وکالت در کمیسیون ماده صد

تخلف انتظامی عضو كميسيون ماده 100

تخلف انتظامی عضو كميسيون ماده 100


وکالت در کمیسیون ماده 100

ماهیت شبه قضایی کمیسیون ماده صد شهرداری ها و وجود قوانین و تبصره های ذیل قوانین مختلف شهری و شهرداری، باعث ایجاد شبهه در این موضوع است که آیا امکان معرفی وکیل پایه یک دادگستری و یا وکیل مدنی جهت شرکت در کمیسیون ماده صد شهرداری امکان پذیر است؟

آیا با رویه موجود در کمیسیون ماده صد که معمولا طرفین را دعوت به رسیدگی نمی کنند، می توان از محل و تاریخ و ساعت رسیدگی به پرونده در کمیسیون ماده صد شهرداری باخبر شده و با معرفی وکیل به کمیسیون امکان حق دفاع داشته باشیم؟

آیا ابلاغ رای کمیسیون ماده صد به وکیل تعیین شده کفایت می کند؟

مهلت اعتراض به رای کمیسیون ماده صد شهرداری از تاریخ ابلاغ به وکیل محسوب می شود و یا باید به موکل هم ابلاغ شود؟

وکیل متخصص کمیسیون ماده صد شهرداری چگونه قابل دسترسی است؟

جهت یافتن پاسخ سوالات خود درباره وکالت در کمیسیون ماده 100 شهرداری، می توانید با موسسه حقوقی بین المللی و داوری طلیعه عدالت و مهر پارسیان و گروه وکلای مهر تهران به مدیریت محمدرضا مهری وکیل پایه یک دادگستری و  مشاور حقوقی تماس بگیرید.

وکالت در کمیسیون ماده صد

شهرداری ها، معمولا ارجاع دهنده پرونده های تخلف به کمیسیون ماده صد هستند و در مقابل، مالک و سازنده ملک نیز به عنوان متخلف به کمیسیون ماده صد شهرداری دعوت می شوند.

هر یک از اشخاص حقیقی یا حقوقی فوق، می توانند دارای وکیل دادگستری و یا وکیل مدنی، در کمیسیون ماده 100 باشند. در مرحله رسیدگی کمیسیون ماده 100 طبق اصول کلی حقوقی و اصل 35 قانون اساسی مودی حق داشتن وکیل را دارد.

در اسناد حقوق بشری و در قوانین داخلی اکثر کشورها حق داشتن وکیل یکی از حقوق اساسی برای برقراری یک محاکمه عادلانه و تضمینی برای حفظ حقوق افراد است.

در قوانین داخلی ما نیز در اصل 35 قانون اساسی گفته شده: در همه دادگاه ها طرفین حق دارند برای خود وکیل انتخاب نمایند و اگر توانایی انتخاب وکیل نداشته باشند باید برای آن ها امکانات تعیین وکیل فراهم گردد.

قانون اساسی برترین قانون است و هیچ یک از قوانین و مقررات نباید در تضاد با آن باشد. این اصل عام است و در مورد همه ی دادگاه ها و مراجع رسیدگی صادق است.

تفاوتی بین مراجع رسیدگی عمومی و اختصاصی و دادگاه های حقوقی و کیفری وجود ندارد. همه‌ی افراد باید حق دسترسی به وکیل را داشته باشند.

این حق به دلیل اهمیت آن در ماده 3 قانون احترام به آزادی های مشروع و حقوق شهروندی نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

ماده واحده قانون انتخاب وکیل توسط اصحاب دعوی مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز بر این موضوع اشعار دارد.  این اصل در مرجع رسیدگی کمیسیون ماده 100 نیز جریان دارد.

ابلاغ رای کمیسیون ماده صد به وکیل

یکی از موضوعات مهم، بحث ابلاغ نسبت به آرای کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری، شروع مهلت تجدیدنظر می باشد که احتساب آن از روز ابلاغ به شخص ذی سمت یا وکیل قانونی وی است.

اگر ابلاغ به درستی صورت نپذیرفته باشد، مهلت شروع نشده و همچنان برای ذی نفع، حق اعتراض باقی خواهد ماند به توضیحاتی که در ادامه خواهد آمد توجه فرمایید.

اول:

تبصره 2 ماده 16 قانون دیوان عدالت اداری سال 1392 مقرر می دارد: از زمان تصویب این قانون، مهلت تقدیم دادخواست، در موارد موضوع بند (2) ماده (10) این قانون، برای اشخاص داخل کشور سه ماه و برای افراد مقیم خارج از کشور، شش ماه از تاریخ ابلاغ رای یا تصمیم قطعی مرجع مربوط مطابق قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب (در امور مدنی) است.

 دوم:

تبصره ماده 47 قانون آیین دادرسی مدنی مقرر می دارد: «در مواردی که طرح دعوا یا دفاع به‌وسیله وکیل جریان یافته و وکیل یاد شده حق وکالت در مرحله بالاتر را دارد کلیه آرای صادره باید به ‌او ‌ابلاغ شود و مبداء مهلت‌ها و مواعد از تاریخ ابلاغ به ‌وکیل محسوب می‌گردد.

نتیجه این که شروع مهلت سه ماهه در کمیسیون ماده 100 در صورتی که مالک دارای وکیل دادگستری باشد از تاریخ ابلاغ به وکیل محاسبه می گردد نه ابلاغ به مالک. همین موضوع در خصوص آرای کمیسیون ماده 77 جاری است. لذا داشتن وکیل در این کمیسیون ها می تواند صرفه و صلاح مالک و مودی را تضمین نماید.

رویه معمول و متداول کمیسیون ماده 100 شهرداری و همچنین کمیسیون ماده 77 بر عدم رعایت مهلت اعتراض از تاریخ ابلاغ به وکیل می باشد و این موضوع صرف نظر از غیر قانونی بودن، به ضرر کمیسیون های مذکور می باشد.

 در ابلاغ آرای کمیسیون ماده 100 و ماده 77 به وکیل مدنی باید در صورتی ابلاغ انجام پذیرد که وکیل مذکور حق تجدیدنظرخواهی و توکیل به غیر را داشته باشد تا بتواند مبادرت به انعقاد عقد وکالت با وکیل دادگستری نماید.

در غیر این صورت ابلاغ به وکیل مدنی معتبر نخواهد بود و همچنان برای مالک، مهلت برای اعتراض باقی است. به استناد ماده 46 قانون آیین دادرسی مدنی سال 1379 ابلاغ دادنامه به وکیلی که حق دادرسی در دادگاه بالاتر را ندارد یا برای وکالت در آن دادگاه مجاز نباشد و وکیل در توکیل با داشتن اختیارات لازمه از جمله تجدیدنظر نیز نباشد، معتبر نخواهد بود.

وکیل متخصص شهرداری ها و وکالت در کمیسیون ماده صد

گروه وکلای مهر تهران، با همراهی ده وکیل برتر دادگستری در قوانین شهری و شهرسازی، به صورت تخصصی نسبت به تهیه و تنظیم لوایح و دادخواست های حقوقی اقدام می نماید. جهت بررسی تخصصی موضوع محکومیت در کمیسیون های شهرداری و رعایت مواعد قانونی در ابلاغ رای و رعایت مهلت اعتراض، با همراهی موسسه حقوقی بین المللی و داوری طلیعه عدالت و مهر پارسیان، با گروه تخصصی وکلای مهر تماس بگیرید.

دپارتمان حقوق عمومی و اداری گروه وکلای مهر تهران

مقالات حقوقی

کمیسیون ماده 100ماده 100ماده 100 شهرداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *