کلاهبرداری از طریق رمز ارز

کلاهبرداری از طریق رمز ارز

کلاهبرداری از طریق رمز ارز


با موضوع کلاهبرداری از طریق رمز ارز همراهتان هستیم.

این موضوع که این روز ها از داغ ترین بحث هایی هست که مردم با آن درگیر هستند هم میتواند خیلی به نفع مردم باشه و برای افراد سود دهی داشته باشه اما از طرف دیگری کلاهبرداری های سنگین و اتفاقات ناگوار هم ممکنه که رخ بدهد.

اما ما در این مقاله به همراه تیم کیفری موسسه مهر پارسیان سعی میکنیم تمام ابعاد این موضوع را با هم بررسی کنیم و شما عزیزان را از اتفاقات ناگواری که در این مسیر پر پیچ و خم ممکن است که برای شما رخ بدهد آگاه سازیم. پس تا اخر این مقاله با ما همراه باشید

فضای مجازی یا سایبر را می توان یک اجتماع دانست که رایانه ها و تلفن همراه در یک سوی آن و کاربران این فضا ها در یک سوی دیگر آن هستند. در یک نگاه جرایم سایبری یا اینترنتی صرفا به جرایمی گفته می شود که در فضای رایانه به وقوع می پیوندد. اما در نگاهی گسترده تر جرایم رایانه ای به سه دسته تقسیم می شود:

دسته بندی جرائم رایانه ای

  1. جرایمی که در آن رایانه و تجهیزات آن موضوع جرم واقع می گردند. مانند تخریب رایانه یا تجهیزات آن
  2. جرایمی که رایانه وسیله ارتکاب آن است مانند جعل شناسنامه یا گواهی نامه و …
  3. جرایم رایانه ای صرف مانند هک کردن و یا ویروسی کردن

مجرمین فضای سایبر به دو نوع تقسیم می شوند:

۱- هکرها:

در خصوص اینکه هکر کیست و چگونه عمل مینماید به شما توضیحاتی را ارائه میکنیم:

وکیل دادگاه کیفری دو تهران

هکرها افراد بسیار باهوش و با قدرت برنامه نویسی بالا هستند. هکرها در واقع به زبان ساده افراد کنجکاوی هستند که بدون نیت آسیب رسانی به رایانه هدف اقدام به دریافت اطلاعات رایانه مورد نظر می نمایند و به عبارتی دیگر فقط بیننده اطلاعات می باشند بدون آنکه آسیبی به فضای مورد نظر وارد نمایند. هر چند در بعضی موارد ضررهای غیر قابل جبرانی به بزه دیده وارد می آورند.

۲- کراکر ها:

کراکرها در واقع هکرهای بدخواه هستند. کراکرها بر خلاف هکرها دارای نیت های بدخواهانه بوده و با هدف آسیب رسانی به رایانه هدف وارد عمل می شوند و دست به اقداماتی چون هک و ویروسی کردن و پاک کردن فایل ها می زنند. لذا با آگاهی از معانی این واژه ها میتوانید عملکردشان را دریابید.

جرایم رایانه ای یا جرایم سایبری دارای چه ویژگی هایی هستند؟

۱- ناشناخته بودن مجرمین در جرایم اینترنتی یا سایبری

بدین معنی که در فضای سیبری معمولا مجرمین اطلاعات صحیح خویش را در معرض نمایش بیینده قرار نمی دهند به همین جهت برخلاف جرایم سنتی شناسایی مجرمین به شدت دشوار و در بعضی موارد غیر ممکن است.

۲- فراملی بودن اینگونه جرایم

در جرایم سایبری به علت نامحدود بودن فضای اینترنت و عدم وجود محدودیت مکانی برخلاف جرایم سنتی شناسایی محل وقوع جرم به سهولت امکان پذیر نمی باشد.

۳- کم هزینه بودن جرایم اینترنتی یا جرایم سایبری

در جرایم سایبری یا جرایم رایانه ای بر خلاف جرایم سنتی هزینه چندانی لازم نیست به جهت اینکه در این جرایم صرفا با تهیه یک کامپیوتر و یا تلفن و اینترنت به راحتی می توان وارد فضای مذکور شده و مرتکب جرم گردید.

۴- پایین بودن قبح اخلاقی جرایم اینترنتی یا جرایم سایبری

اینگونه جرایم در فضای ناشناخته برای افراد جامعه واقع می گردد. عموما افراد جامعه نسبت به اینگونه جرایم نگاهی متفاوت از جرایم سنتی دارند. بدین شرح که به طور مثال یک جرم سرقت سنتی به شدت موجب جریحه دار شدن احساسات افراد جامعه می گردد و جامعه خواستار شدیدترین برخورد با چنین فردی می گردد.

وکیل ویژه جرایم ورزشی

اما در سرقت اینترنتی چنین برداشتی از فعل مجرم نمی گردد و حتی در بعضی موارد افراد جامعه به علت هوش بالای مجرم او را مورد تحسین نیز قرار می دهند.

خب بعد از اینکه راجع به جرایم رایانه ای نکته های بسیار مهمی را خواندیم  الان در این قسمت در مورد خود رمز ارز ها و کلاهبرداری از طریق آن ها حرف میزنیم.

رمز ارز (یا ارز رمزپایه) گونه‌ای پول دیجیتال است که در آن تولید واحد پول و تأیید اصالت تراکنش پول با استفاده از الگوریتم‌های رمزگذاری کنترل می‌شود و معمولاً به‌طور نامتمرکز (بدون وابستگی به یک بانک مرکزی) کار می‌کند.با توجه به تعدد تعاریف و تغییرات در مصادیق رایج رمزارز این عبارت از نظر حقوقی دقت کافی ندارد.

در واژه‌نامه مریم-وبستر رمز ارز به صورت «هرگونه ارزی که تنها به صورت دیجیتالی وجود دارد.

معمولاً صادرکننده یا تنظیم کننده مرکزی ندارد. اما از سامانه توزیع شده برای ذخیره تراکنش‌ها و مدیریت انتشار واحدهای جدید استفاده می‌کند و برای ممانعت از جعل و تراکنش‌های متقلبانه بر رمزنگاری تکیه دارد» تعریف شده‌است.

در واژه‌نامه آکسفورد ابتدا در سال ۲۰۱۴ رمزارز همان ارز دیجیتالی تعریف شده بود. که در آن از فنون رمزنگاری برای مقررات گذاری تولید واحدهای جدید ارز و تأیید انتقال وجوه استفاده می‌کند و مستقل از یک بانک مرکزی وجود دارد اما امروزه هر گونه سامانه پول الکترونیکی که برای خرید و فروش آنلاین استفاده می‌شود و نیازی به بانک مرکزی نداشته باشد را رمزارز تعریف می‌کند

جرم در زمینه ارز دیجیتال یکی از جرایم نوظهور است و بنابراین افراد عادی اطلاعات تخصصی کافی درباره آن ندارند. بهتر است در صورت مواجهه با کلاهبرداری در بازار ارزهای دیجیتال و یا طرح شکایت از شما به عنوان مجرم ارز دیجیتال با یک وکیل متخصص ارزهای دیجیتال مشاوره و صحبت داشته باشید.

روش های کلاهبرداری در بازار ارزهای دیجیتال

از آنجایی که خرید و فروش ارز دیجیتال از طریق اینترنت صورت می گیرد جرایم صورت گرفته در بازار ارز دیجیتال در حوزه جرایم اینترنتی قرار می گیرد. ارزهای دیجیتال نوعی پول بدون واسطه و غیر متمرکز هستند و تراکنش های ارز دیجیتال توسط نهاد خاصی مورد نظارت قرار نمی گیرد. به همین دلیل مجرمان سایبری به روش های گوناگونی می توانند اقدام به فریب مردم در بازار ارزهای دیجیتال نمایند مانند:

مشاوره حقوقی توهین به مامور دولت

طراحی سایت های جعلی خرید و فروش ارز دیجیتال

با توجه به اینکه صرافی های آنلاین نیاز به دریافت مجوز برای فعالیت ندارند لذا راه اندازی یک صرافی ارز دیجیتال جعلی برای همگان امکان پذیر است. این سایت ها با طراحی یک درگاه بانکی غیرواقعی اطلاعات کاربران را بدست آورده و از آن سوء استفاده می کنند.

  • دستکاری در خرید و فروش
  • استفاده از رمز کیف پول

در صورتی که در دام چنین مجرمانی افتادید بهتر است با یک وکیل جرایم سایبری متخصص در حوزه ارزهای دیجیتال مشورت کنید تا شما را به شکل درست راهنمایی کند.

آیا استخراج ارزهای دیجیتال قانونی است؟

در ایران ارزهای دیجیتال کمتر شناخته شده اند. زیرا در معاملات بانکی ایران قابل استفاده نیستند. اما خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ایران ممنوع نیز نیست.

استخراج رمز ارز ها توسط دستگاه های خاصی به نام ماینر انجام می گیرد. وارد کردن و استفاده از ماینرها نیاز به دریافت مجوز از وزارت صنایع، معدن و تجارت دارد و چنانچه شخصی بدون داشتن مجوز دستگاه های مبدل ارز دیجیتال را وارد کند مجرم بوده و این عمل او قاچاق کالا محسوب می شود و لازم است با یک وکیل قاچاق کالا مشورت نماید.

ارزهای دیجیتال توسط دولت و نظام بانکی کشور مورد حمایت قرار نمی گیرند و افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند باید مسئولیت کامل خرید و فروش و استخراج ارزهای دیجیتال را خودشان بپذیرند.

قانون ارز دیجیتال در ایران

طبق ماده ۲ قانون مجازات عمومی:

هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تامینی یا تربیتی باشد جرم محسوب است و هیچ امری را نمی توان جرم دانست مگر آنکه به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تامینی یا تربیتی تعیین شده باشد جرم محسوب می شود.

وکیل ارزی بانکی

بنابراین طبق ماده قانونی بالا از آنجایی که برای خرید و فروش و نگهداری ارزهای دیجیتال مجازاتی تعیین نشده است نمی‌توان این اعمال را جرم دانست.

اما در صورتی که شکایتی در خصوص کلاهبرداری در زمینه ارزهای دیجیتال داشته باشید می توانید شکایت خود را مطرح کنید. البته حضور یک وکیل ارزهای دیجیتال به روند بهتر پرونده کمک می کند.

گرچه به کارگیری بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در تمام مراکز پولی و مالی کشور ممنوع اعلام شده اما این ممنوعیت به شکل رسمی و قطعی اعلام نشده و در حال حاضر هیچ برخوردی با فعالین این حوزه صورت نمی گیرد و این موضوع بستگی به قوانینی دارد که احتمالا در آینده تصویب خواهد شد.

به طور کلی خرید و فروش و نگهداری بیت کوین توسط مردم جرم نیست اما در مقیاس وسیع و حوزه پرداخت‌های کلان کشور، فعلا مجوز خاصی صادر نشده است.

نحوه شکایت از کلاهبرداری ارز دیجیتال

ممکن است بعد از پرداخت پول، ارز دیجیتال به شما اختصاص داده نشود و یا هرگونه کلاهبرداری دیگر در این حوزه. در این صورت برای شکایت از کلاهبرداری ارزهای دیجیتال می‌توان دادخواست ارائه داد. برای شکایت کلاهبرداری ارزهای دیجیتالی بهتر است از یک وکیل ماهر ارز دیجیتال کمک بگیرید. اگر قصد دارید به تنهایی این کار را انجام دهید بهتر است از تراکنش‌های بانکی و اطلاعات کیف پول خود پرینت بگیرید.

از جمله مواردی که در موضوع شکایت از ارزهای دیجیتال وجود دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شکایت از تریدرهایی که با جذب سرمایه برای خرید ارز دیجیتال سرمایه افراد را از دست آن ها خارج می کنند.
  • شکایت اداره برق از فارم های غیرمجاز
  • استخراج غیرمجاز بیت کوین و سایر رمز ارزها
  • دریافت پول ناشی از فروش ارز دیجیتال (استرداد وجه)
  • دریافت ارز دیجیتال خریداری شده (الزام به انجام تعهد)

برای شکایت از کلاهبرداری ارز دیجیتال افراد می توانند به نزدیک‌ترین دفاتر خدمات قضایی مراجعه نمایند. سپس یک پروفایل ابلاغ در سامانه ثنا برای آن‌ها ساخته می‌شود و تمام اطلاع‌رسانی‌ها در مورد پرونده از این طریق به دستشان می‌رسد.

درباره قرار وثیقه چه می‌دانیم؟

افراد می توانند از طریق دادخواست حقوقی برای الزام به انجام تعهد و یا استرداد وجه و یا تنظیم شکواییه (دادخواست کیفری) در مواردی که کلاهبرداری صورت گرفته اقدام به شکایت نمایند.

موسسه حقوقی مهرپارسیان با همکاری با وکلای متخصص در زمینه ارز های دیجیتال میتواند بهترین نتیجه را در این زمینه برای شما عزیزان به ارمغان بیاورد.

_

نشانی دفتر وکالت وکیل آنلاین در تهران

_

میدان ونک- ابتدای بزرگراه حقانی- خیابان گاندی جنوبی- خیابان چهاردهم- پلاک 14- طبقه 4- واحد 9 و 10

تلفن‌های تماس ثابت با دفتر موسسه مهر پارسیان (محمدرضا مهری) در تهران

تماس با دفتر وکیل آنلاین خارج از ساعات اداری و تعطیلات و ارسال پیام از طریق خط تلفن همراه

ارسال پیام از طریق شماره واتس اپ و تلگرام

پس از ارسال پیام شکیبا باشید تا جهت وقت مشاوره حضوری یا آنلاین هماهنگی صورت گیرد
حداکثر ظرف 12 ساعت وقت مشاوره تنظیم و به شما اعلام خواهد شد
دفتر وکالت مهر پارسیان – محمدرضا مهری وکیل پایه یک دادگستری

خدمات دفتر وکالت و امور حقوقی بین المللی محمدرضا مهری

مشاوره حقوقی آنلاین با وکلای پایه یک دادگستری در موضوعات تخصصی در همه ساعات شبانه روز
مشاوره حقوقی حضوری با وکیل تخصصی جرایئم اقتصادی
قبول وکالت دادگستری بدون حضور موکل در دفتر وکیل
خدمات وکالت ایرانیان خارج از کشور در ایران
خدمات وکالت ایرانیان در سایر کشورها توسط وکیل رسمی
معرفی بهترین وکیل مهاجرت بین المللی در تهران
بهترین وکیل کیفری تهران
بهترین وکیل ملکی تهران
بهترین وکیل دعاوی پولی و بانکی تهران
بهترین وکیل خانواده تهران
بهترین وکیل دادگاه تجدید نظر
بهترین وکیل اعاده دادرسی و دیوان عالی کشور
بهترین وکیل فرجام خواهی

5/5 - (26 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *