وکیل مشارکت در ساخت

وکیل قرارداد مشارکت در ساخت

وکیل قرارداد مشارکت در ساخت


امروز با معرفی وکیل مشارکت در ساخت همراه شما هستیم.

طبق اظهارات وکیل مشارکت در ساخت، این قرارداد نوعی از قراردادهای حقوقی محسوب می‌شود، که در آن مالک یک زمین یا ملک، متعهد می‌گردد که در قبال قرار دادن زمین خود در اختیار فردی دیگر به عنوان سرمایه‌گذار، در سود نهایی تکمیل پروژه هر دو طرف قرارداد با یکدیگر شریک شوند.

صاحب خانه‌های قدیمی، ملک خود را در اختیار سازندگان (مجریان طرح) قرار می‌دهند، تا آن‌‌ها با سرمایه خود به ساخت آپارتمان جدید اقدام نمایند.

سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت، متعهد می‌گردد که هزینه‌های ساختمانی پروژه و هزینه‌های اداری پروژه را پرداخت نماید و طبق قانون مشارکت در ساخت، سازنده باید مبلغی را به عنوان اجاره‌بها به مالک بپردازد و این موضوع نیز جز یکی از تعهدات سازنده محسوب می‌گردد، که این مورد باید در قرارداد ذکر شود.

مطالبه وجه التزام و خسارت تاخیر تادیه

قرارداد مشارکت در ساخت از عقود پرکابرد و پر سود برای مالکان و سازندگان است، عقد مشارکت در ساخت از جمله قراردادهای خصوصی است که خود از چند عقد معین تشکیل گردیده است و به این موضوع در ذیل ماده 10 قانون مدنی اشاره شده است.

در بسیاری از قراردادهای مشارکت در ساخت که به دفتر حقوقی محمدرضا مهری وکیل پایه یک دادگستری و متخصص در امور قراردادهای ملکی ارجاع می‌شود، ملاحظه ایراداتی که از جستجوی اینگونه قراردادها در گوگل به وجود می‌آید، باعث مشکلات عدیده ای شده است.

موسسه حقوقی بین المللی و تخصصی مهر پارسیان با در اختیار داشتن برترین وکلای پایه یک تهران، آماده ارائه مشاوره در زمینه قراردادهای ملکی و تبعات حقوقی آن می‌باشد.

نکات قابل توجه برای نحوه انتقال سند در مشارکت ساخت

برای نحوه انتقال سند در مشارکت ساخت مطابق نظر وکیل مشارکت در ساخت 3 حالت وجود دارد:

1- مالک با سازنده توافق نماید که در ازای پرداخت چک تضمینی به مبلغی بر اساس آورده سازنده یا بیشتر، پس از اتمام عملیات ساخت انتقال سند را انجام دهد.
2- بر اساس توافق انجام شده، سند ابتدا به سازنده منتقل گردد و سازنده باید چک تضمین را به مالک تحویل دهد.
3- طبق توافق، مالک متعهد می‌شود که بر اساس پیشرفت کار، به مقدار سهم خود انتقال را به سازنده انجام دهد.

سرقفلی چیست؟

مفهوم خسارات قراردادی

مفهوم خسارت در زبان عامه همان تاوان عدم انجام تعهد است. ولی نگاه حقوقی، خسارت را ایجاد منقصت، یا تفویت منفعت مسلمی قابل مطالبه می داند که گاهی در از دست رفتن سلامتی، حیثیت یا عواطف شخصی بروز و ظهور می باید.

در این نوشتار، منظور از خسارت ناشی از عدم انجام تعهد، سخن می رود، مقصود و مراد زمانی است که مطالبه خسارت از باب مواد 227 و 229 قانون مدنی برای جبران خسارت پیش بینی نموده است. در ماده 226 قانون مدنی خسارت عدم انجام تعهد از سوی یکی از طرفین معامله پذیرفته شده است.

طبق گفته وکیل مشارکت در ساخت، خسارت قراردادی از مواردی است، كه به موجب تعهدی لازم الاجرا در حین قرارداد، شخصی به لحاظ عهد شکنی ناگزير از جبران خسارت به طرف مقابل در معامله می‌‎شود. ل مشارکت در ساخت

 انواع خسارت و راه های تلافی آن

بر اساس گفته‌های وکیل مشارکت در ساخت، خسارت به دو قسم خسارت ناشی از قرارداد و خسارت غيرقراردادي تقسیم می‌گردد، که منظور مسئوليت قراردادی و نیز غيرقراردادی می‌باشد.

وکیل مشارکت در ساخت به استناد قانون مدنی بیان داشت:
چنانچه بين زيان‌ديده و عامل ورود ضرر، قراردادی معتبر منعقد شده و خسارت ناشي از اجرا نكردن مفاد اين قرارداد باشد، قراردادی است.
در غیر این صورت، غیرقراردادی می‌باشد.

مفهوم مسئولیت قراردادی، تعهدی است كه در نتیجه تخلف از مفاد قرارداد، برای اشخاص ایجاد می‌شود، برخلاف مسئولیت مدنی خارج از قرارداد كه ضمان قهری (الزام اختیاری) نیز لقب دارد، قراردادکاری موجود نمی‌باشد.
تعریف ساده‌ای از مسئولیت مدنی، این است که شخصی با دیگری رابطه‌ی قراردادی ندارد (یعنی قراردادی تنظیم نکرده) و به دیگری خسارتی وارد نماید، موظف به جبران آن می‌باشد.
به عبارت دیگر، در برابر او مسئولیت مدنی دارد یا ضامن می‌باشد.
وکیل مشارکت در ساخت

محکم کردن معاملات با تعیین وجه التزام

هنگامی که قراردادی منعقد می‌شود و موضوع آن انجام کار یا ساختن چیزی است، همیشه این ابهام و شک وجود دارد که شاید متعهد، پایبند به تعهد خود نباشد یا در انجام آن تأخیر داشته باشد.

همچنین ممکن است پس از اجرای قرارداد، مشخص شود در عملیات و کار انجا‌‌م‌شده اشکالات و کاستی هایی موجود است، بنابراین در این میان، چک یا سند تجاری دیگری به عنوان تضمین بین دو طرف رد و بدل می‌شود تا پشتوانه‌ای برای تعهد فرد صادر‌کننده تلقی شود.

نمونه رای مطالبه خسارت قراردادی

عرف امروز در معاملات بزرگ مانند مسکن و خودرو نیز یکی از تضمینات موجود در این نوع قراردادها، گنجاندن مبلغی به‎ عنوان وجه التزام است. به این صورت که دو طرف به ‌منظور جبران خسارتى که از عدم اجرای تعهد توسط هریک از طرفین ایجاد می‌شود، می‎توانند مبلغى را در قرارداد پیش‌بینى کنند که هرگاه تعهد انجام نشد، مبلغ پیش‌بینى‌شده به زیان‌دیده پرداخت شود.

وکیل تخصصی ملک رباط کریم

در واقع رابطه‌ای بین عامل ورود زیان و زیان‌دیده به‌وجود می‌آید که زیان‌دیده را طلبکار و عامل ورود زیان را بدهکار می‌کند و موضوع این رابطه جبران خسارت است.

تخلف از انجام تعهد قراردادي به دو گونه قابل تصور است:

نوع اول اين‎كه پس از وقوع تخلف متعهد، انجام تعهد غيرممكن مي‎شود و مبلغی که به عنوان جریمه تعیین شده، از طرفی که از اجرای آن خودداری کرده، گرفته و به طرف دیگر پرداخت می‌شود و دریافت آن بدل از انجام تعهد تلقی می‌شود.

نوع دوم اين است ‎كه با وجود تخلف مزبور، انجام تعهد باز هم ممكن باشد ولي انجام تعهد فقط به تأخير افتاده باشد، یعنی پس از سپري شدن زمان مقرر براي اجراي تعهد، هنوز امكان انجام آن از بين نرفته و تحقق آن در خارج از زمان مقرر براي متعهدله مفيد باشد.
روشن است در اين صورت وی می‌تواند علاوه بر درخواست اجراي اصل تعهد قراردادي، خسارت ناشي از دیرکرد را نيز طلب كند. وکیل مشارکت در ساخت

زمان اجرای تعهد قراردادی

در صورتي كه در عقد موعدی برای انجام تعهد معين نشده باشد، که اطلاق عقد عرفاً اقتضای فوريت آن را دارد؛ اجرای تعهد قراردادی با توافق طرف‎های قرارداد به هنگام عقد تعیین می‌شود.
همچنین اجراي تعهد قراردادي با تعيين بعدي يكي از طرف‌ها يا شخصي ثالث تعیین می‌شود. وکیل مشارکت در ساخت

ماده 226 قانون مدنی

«در مورد عدم ایفای تعهدات از طرف یكی از متعاملین طرف دیگر نمی‌تواند ادعای خسارت کند، مگر اینكه برای ایفای تعهد مدت معینی مقرر شده و مدت مزبور منقضی شده باشد و اگر برای ایفای تعهد مدتی مقرر نبوده طرف وقتی می‌تواند ادعای خسارت کند كه اختیار موقع انجام با او بوده و ثابت کند كه انجام تعهد را مطالبه كرده است.»

بهترین مثال برای زمان اجرای تعهدات قراردادی نحوه خرید خودرو در بازار امروزی است، بدین‌گونه که یک دسته از آنها که فروش خودرو با تحویل فوری لقب دارد، به محض پرداخت وجه آن در محل نمایشگاه تحویل خریدار می‌شود.

نمونه رای مطالبه خسارت قراردادی

دسته دیگر به صورت پیش‌ثبت‌نام عرضه شده و تاریخ قطعی تحویل آن از طرف کارخانه سازنده، همزمان با پرداخت بیعانه تعیین می‎‌شود. دسته سوم شامل خودروهای نوعاً وارداتی است که هنگامی که خودرو بر روی عرشه کشتی است، با اخذ (گرفتن) بیعانه و اقساط معینی، پیش قراردادی تنظیم می‌شود.

اما نظر به اینکه مراحل گذر از گمرگ با متغیرهای خارج از اراده نمایندگی آن روبه‌روست، لذا تاریخ تحویل آن بر اساس نظر گمرگ (به عنوان ثالث) اعلام می‌شود.

بدیهی است در هر یک از موارد فوق چنانچه با توافق طرفین خسارت تأخیر تحویل پیش‌بینی شده باشد، حسب مورد به تعداد روزهای آن از مبلغ مانده مبلغ، قابل کسر خواهد بود.
در خصوص میزان خسارت تخلف از انجام تعهد، آنچه را که دو طرف هنگام تنظیم قرارداد توافق کرده‌‎اند، معتبر و لازم‌الاجرا است.

وکیل تامین اجتماعی در تهران

ماده 230 قانون مدنی

«اگر در ضمن معامله شرط شده باشد که در صورت تخلف، متخلف مبلغی را به‌عنوان خسارت تادیه کند حاکم (دادگاه) نمی‌تواند او را به بیشتر یا کمتر از آنچه که ملزم شده است محکوم کند.»

نمونه عملی این است که در مواردی مانند قراردادهای مشارکت مدنی ساخت و سازهای معمول، صاحب ملک در قبال واگذاری سهم ملکی به سازنده، می‎تواند چک‌هایی را جهت تضمین و حسن انجام کار در هریک از مراحل پروژه شامل تخریب، فونداسیون، سفت کاری، نازک کاری دریافت کند تا در صورت نقض تعهدات پیمانکار، آنها را به موقع اجرا بگذارد.

بنابراین با تعیین خسارت در قرارداد، می‌توان میزان خسارت را معین کرد و امتیاز این نوع خسارت این است که مبلغ آن مقطوع است.

خسارت تاخیر انجام تعهد

وکیل مشارکت در ساخت گفته، اصل بر لزوم قراردادها است به این معنی که پس از انعقاد یک قرارداد، طبیق ماده 219 قانون مدنی رعایت و اجرای  آن برای هر دو طرف الزامی است.

وجه التزام یا به تعبیر قانونی خسارت عدم انجام تعهد و خسارت تاخیر در انجام تعهد، ضمانت اجرایی است برای اجبار طرف مقابل، در جهت التزام به انجام عقد و اجرای مفاد قرارداد است.
اگر یکی از طرفین معامله تخلفی انجام دهد، هنگام مراجعه به دادگاه قاضی نمی‌تواند متخلف را به بیشتر یا کمتر از آنچه در قرارداد پیش‌بینی شده محکوم نماید.

مشاوره حقوقی مشارکت در ساخت زمین

حتی اگر میزان وجه التزام از خسارتی که واقعاً به شخص وارد شده است، خیلی بیشتر از خسارت واقعی باشد.

چنانچه این توافق ضمن اینکه باعث برطرف شدن نگرانی طرفین از مسئولیت‌های احتمالی و نا‌مشخص در آینده می‌شود و از بروز اختلافات میان طرفین قرارداد جلوگیری می‌نماید، موجب معاف کردن زیان دیده، از اثبات ورود خسارت و تعیین میزان آن است.
زیرا برای اجرای شرط و گرفتن وجه التزام کافی است ثابت شود که تعهد اجرا نشده است.

درحالی که مطابق قواعد عمومی مسئولیت مدنی، در صورت عدم پیش‌بینی چنین شرطی، مدعی خسارت باید ورود خسارت و رابطه میان عدم انجام تعهد و زیان موجود را نیز ثابت کند. وکیل مشارکت در ساخت

مثال برای دریافت شرط التزام

فرض کنیم بابت تأخیر تحویل در زمان مورد توافق وجه مقطوعی برای جبران خسارت تعیین نشده باشد. بدیهی است که زیان‌دیده باید اولاً ثابت کند که از تأخیر انجام تعهد ضرری متوجه وی شده است. ثانیاً میزان خسارت نیز بر اساس نظریه کارشناس تعیین می‎شود.

در حالی که تعیین وجه التزام توافق‌شده حتی اگر مبلغ سنگینی باشد، ضمن اینکه خسارت‌دیده را بی نیاز از اثبات آن می‎کند، دادگاه را نیز ملزم به محکومیت پرداخت این جریمه مدنی، نه کم و نه بیش، می‌کند.

به همین دلیل است که قانون، قاضی دادگاه را از تعدیل یعنی کاهش یا افزایش وجه التزام باز می‎دارد. تا از شروط مقدماتی دعوای جبران خسارت جلوگیری شود. بنابراین با گذاشتن شرط وجه التزام یعنی خسارت در قرارداد‌، می‌توان روند دادرسی در محاکم را کوتاه‌تر و به تثبیت و استحکام قرارداد‌ها کمک کرد.

مشاوره حقوقی تقسیم ملک مشاع

مطالبه خسارت قراردادی

البته در برخی موارد طریق میانبرتری نیز وجود دارد. لذا می‌توان راه‌هایی اندیشید که بار طرح دعوی شامل هزینه دادرسی، حق‌الوکاله وکیل و حق‌الزحمه کارشناس و نیز تحمل مشقات دادرسی بر متعهد متخلف تحمیل شود.

بدین صورت که چنانچه در قرارداد مثلاً ساخت پروژه‌ای پیش‌پرداختی داده شده، همزمان تضمینی مانند ضمانت‌نامه بانکی، چک یا سفته اخذ می‌شود که اگر مسیر کار در جهت ترسیم‌شده پیش نرفت، ذی‌نفع بتواند آنها را به اجرا گذارده و نسبت به جبران خسارات حاصله اقدام کند.

همچنین جهت حسن انجام کار معمولاً  10 در صد از هر پرداختی کسر و نزد صاحبکار نگهداری می‌شود، تا پس از تحویل کار، چنانچه ثابت شود که انجام کار مانند ساختن بنا یا کارخانه‌ای، حاوی نقایصی باشد از محل آن جبران شده و در غیر این صورت به پیمانکار مسترد شود.

 جبران خسارت با تعیین مبلغ روزانه

در خصوص چگونگی جبران خسارت، علاوه بر حالتی که در بالا اشاره شد، راه دیگر این است که خسارتی از قرار مبلغی روزانه برای هر روز تأخیر، از تاریخ نقض تعهد تعیین می‎‌شود.

طرفین در این حالت (جبران خسارت روزانه) توافق می‌کنند، سازنده بابت هر روز تاخیر در انجام قرارداد مبلغی را به مالک بپردازد.

بهتر است طرفین ضمن قرارداد متذکر شوند که پرداخت خسارت روزانه جایگزین اجرای اصل تعهد نیست و تعهد سازنده نسبت به اجرای قرارداد به قوت خود باقی است و سازنده تا زمان اجرای کامل پروژه ملزم به پرداخت خسارت روزانه خواهد بود.

وکیل ملکی تضمینی

در یک قرارداد پیمانکاری بین طرفین مقرر می‌شود، که چنانچه پیمانکار موضوع قرارداد را تا تاریخ معین به اتمام نرساند، از آن تاریخ به بعد باید روزانه فلان مقدار را به‌عنوان خسارت بپردازد.

لذا با درج چنین شرطی در قرارداد‌ها که از نظر قانونی و اصول حقوقی مجاز و برای طرفین الزام آور است، در صورت تخلف، پیمانکار باید مبلغ مذکور را به‌عنوان خسارت بپردازد. این شرط به استحکام و رعایت مفاد قرارداد‌ها بین طرفین معامله می‌انجامد.

در مطالبه وجه التزام قراردادی در قرارداد مشارکت در ساخت، طرفین می‌توانند مبلغ مقطوعی را ضمن قرارداد مشارکت در ساخت به عنوان خسارت تاخیر یا عدم انجام تعهد مقرر نمایند.

طبق توافقات مالک و سازنده این مبلغ می‌تواند جایگزین اصل تعهد باشد یا نباشد.

 نحوه محاسبه و مطالبه جریمه دیرکرد

در مواردی که موضوع تعهد دين و از نوع وجه رايج باشد و با مطالبه طلبکار و توان مديون، وی از پرداخت امتناع می‎‌کند، دادگاه خسارت تأخیر را با رعايت نرخ تورم متناسب با تغيير شاخص سالانه بانك مركزي از زمان سررسيد تا هنگام پرداخت (یعنی زمان اجرای حکم)، محاسبه کرده و مورد حكم قرار می‌دهد، مگر اينكه به نحو ديگر مصالحه کنند.

وکیل مشارکت در ساخت مقرر داشتند، خسارت دیر کرد از مسائلی می‌باشد که اصولا با توافق طرفین تعیین خواهد شد.

وکیل با تجربه

ممکن است مبلغ خسارت به صورت روزانه و یا حتی ماهیانه باشد و این موضوع کاملا وابسته به نظر خود دو طرف در قرارداد می‌باشد.

 ماده 522 قانون آیين دادرسی مدنی

هرگاه شخصی مبلغی وجه رایج در سر رسید معین را از بدهكار مطالبه کند، که وی از پرداخت آن در موعد مقرر استنکاف کند، علاوه بر استرداد اصل بدهی باید معادل قیمت كاهش‌ یافته یا همان نرخ تورم را نیز به طلبكار بپردازد.

لذا رویه در شعبه‌های اجرای احکام مدنی چنین است.

برای محاسبه میزان دین به نرخ روز، رقم شاخص سالانه زمان پرداخت دین را که از طرف بانک مرکزی برای سال قبل اعلام شده، بر رقم شاخص سال سررسید دین تقسیم و حاصل آن را در مبلغ دین ضرب می‎‌کنند. وکیل مشارکت در ساخت

وکیل مشارکت در ساخت

_

نشانی دفتر وکالت وکیل آنلاین در تهران

_

میدان ونک- ابتدای بزرگراه حقانی- خیابان گاندی جنوبی- خیابان چهاردهم- پلاک 14- طبقه 4- واحد 9 و 10

تلفن‌های تماس ثابت با دفتر موسسه مهر پارسیان (محمدرضا مهری) در تهران

تماس با دفتر وکیل آنلاین خارج از ساعات اداری و تعطیلات و ارسال پیام از طریق خط تلفن همراه

ارسال پیام از طریق شماره واتس اپ و تلگرام

پس از ارسال پیام شکیبا باشید تا جهت وقت مشاوره حضوری یا آنلاین هماهنگی صورت گیرد
حداکثر ظرف 12 ساعت وقت مشاوره تنظیم و به شما اعلام خواهد شد
دفتر وکالت مهر پارسیان – محمدرضا مهری وکیل پایه یک دادگستری

خدمات دفتر وکالت و امور حقوقی بین المللی محمدرضا مهری

مشاوره حقوقی آنلاین با وکلای پایه یک دادگستری در موضوعات تخصصی در همه ساعات شبانه روز
امکان مشاوره حقوقی حضوری با وکیل تخصصی جرایئم اقتصادی
قبول وکالت دادگستری بدون حضور موکل در دفتر وکیل
خدمات وکالت ایرانیان خارج از کشور در ایران
وکالت ایرانیان در سایر کشورها توسط وکیل رسمی
معرفی بهترین وکیل مهاجرت بین المللی در تهران
بهترین وکیل کیفری تهران
معرفی بهترین وکیل ملکی تهران
بهترین وکیل دعاوی پولی و بانکی تهران
معرفی وکیل خانواده تهران
بهترین وکیل دادگاه تجدید نظر
وکیل اعاده دادرسی و دیوان عالی کشور
بهترین وکیل فرجام خواهی

وکیل ملک کیست؟

‌وکیل ملک تمامی قوانین و مقررات حاکم بر دعاوی ملک را به خوبی میداند، لذا از آرای وحدت رویه و رویه قضایی حاکم آگاهی کامل دارد

آیا امکان ضمانت نتیجه پرونده ملک توسط وکیل وجود دارد؟

ادعای وکالت تضمینی و تضمین نتیجه پرونده علاوه بر قابلیت تعقیب کیفری قابل تعقیب انتظامی وکیل هم هست

آیا خسارت تأخیر یا عدم انجام تعهد مجاز است؟

خسارت عدم انجام تعهد و خسارت تاخیر در انجام تعهد هر یک جداگانه قابل مطالبه می‌باشند و طبق اصول 43 و 49 قانون اساسی دریافت خسارت تأخیر تأدیه (قرض ربوی) مغایر با موازین شرعی شناخته می‌شود

5/5 - (285 امتیاز)

34 دیدگاه

 • با سلام و عرض ادب . بنده 3 واحد از ساختمان 12 طبقه در محدوده پردیس تهران را خریده ام . شرکت سازنده تعهداتی داشتن در جهت تحویل به موقع ملک . زمان تحویل در بهمن 1400 بوده ولی هنوز در مرحله ی ساخت و گچ کاری است و ایشان ادعا دارند که حتی تا سال دیگه هم نمیتوانند واحد ها را تحویل دهند . ممنون میشم بفرمایید بنده به چه عنوانی میتوانم از ایشون شکایت کنم ؟

  • با سلام و وقت بخیر . در یک قرارداد پیمانکاری بین طرفین مقرر می‌ شود که چنانچه پیمانکار موضوع قرارداد را تا تاریخ معین به اتمام نرساند، از آن تاریخ به بعد باید روزانه فلان مقدار را به ‌عنوان خسارت بپردازد. لذا با درج چنین شرطی در قرارداد ‌ها که از نظر قانونی و اصول حقوقی مجاز و برای طرفین الزام‎ آور است، در صورت تخلف، پیمانکار باید مبلغ مذکور را به‌ عنوان خسارت بپردازد. در مورد موضوع شما باید ابتدا قرارداد شما بررسی و مطالعه شود و سپس اطلاعات لازم در اختیار شما قرارگیرد . شما میتوانید با شماره های موسسه مهر پارسیان تماس گرفته و در این مورد با آقای دکتر محمدرضا ملکی مشاوره شوید . با تشکر

 • سلام. شوهرم از سازنده پروژه مشارکت در ساخت، یک واحد آپارتمان خرید که در قرارداد مشارکت در ساخت شوهرم با شخص مالک، حق پیش فروش آپارتمان هم قید شده بود. الان بخاطر مشکلاتی که بین سازنده و مالک پیش اومده قرارداد بینشون فسخ شده. تکلیف قرارداد پیش فروش ما چی میشه؟

  • با سلام.
   باتوجه به فرمایشات شما، اگر صراحتا یا به طور ضمنی در قرارداد مشارکت در ساخت حق پیش فروش سلب نشده باشد، در صورت فسخ قرارداد بین مالک و سازنده، مالکیت زمین ساختمان به مالک برمیگردد. به استثنای قدر سهم پیش خریدار، و اما سازنده باید قیمت قدرالسهم را به مالک برگرداند. شما میتوانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر و رزرو تایم مشاوره با وکیل متخصص امور قراردادها با شماره 09120067661 تماس حاصل فرمایید.

 • سلام من سال 98 خونه ام برای ساخت در اختیار سازنده گذاشتم و قرار شد ایشون تا سال 99 منزلم به من تحویل و ایشون قرار شد به ازای هر روز دیرکرد به من 500 هزار تومان پرداخت کنن ایا منم میتونم شکایت کنم ؟

  • سلام دوست عزیز
   ماده 226 قانون مدنی «در مورد عدم ایفای تعهدات از طرف یكی از متعاملین طرف دیگر نمی‎تواند ادعای خسارت کند مگر اینكه برای ایفای تعهد مدت معینی مقرر شده و مدت مزبور منقضی شده باشد و اگر برای ایفای تعهد مدتی مقرر نبوده طرف وقتی می‎تواند ادعای خسارت کند كه اختیار موقع انجام با او بوده و ثابت کند كه انجام تعهد را مطالبه كرده است.» شما قابلیت طرح شکایت را دارید و می‌توانید با وکیل متخصص این حوزه مشاوره شوید جهت رزرو تایم مشاوره با شماره 09120067661 تماس حاصل فرمایید.

 • سلام. بابام خدابیامرز یک ملکی به متراژ1000 متر داشت که الان به ما خواهر برادرا رسید سوالم اینه که برای قرارداد مشارکت در ساختن این ملک ورثه ای دریافت گواهی انحصار وراثت حتما لازم است؟

  • سلام دوست عزیز
   بله، برای تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت، گرفتن انحصار وراثت الزامی می‌باشد. می‌توانید بعد از گرفتن گواهی انحصار وراثت، برای پیگیری کارهایتان اختیار رسمی امور را از طریق وکالت‌نامه رسمی، به یکی از وراث (خواهر یا برادر) واگذار نمایید.

 • سلام جناب سوالی داشتم من قرار دادی بابت مشارکت ساخت با شخصی منعقد کردم و در قرار داد ذکر شده در صورت عدم ایفای به عهد طرف مقابل از قرار روزی 1 میلیون تومان باید خسارت به بنده پرداخت کنن الان دقیقا از مهلت تعیین شده 270 روز گذشت ایا من میتونم مطالبه خسارت کنم و ایا دادگاه میتونه این مبلغ رو کم کنه ؟

  • سلام دوست عزیز
   بله، شما می‌توانید مطالبه خسارت نمایید. همچنین مطابق ماده 230 قانون مدنی «اگر در ضمن معامله شرط شده باشد که در صورت تخلف، متخلف مبلغی را به‌عنوان خسارت تادیه کند حاکم (دادگاه) نمی‌تواند او را به بیشتر یا کمتر از آنچه که ملزم شده است محکوم کند.»

 • سلام ایام مبارک سوالی داشتم
  ما قرار داد مشارکت ساختی تنظیم کردیم و شروع به ساخت ملک ما شد ولی الان طرف مقابل کار انجام نمیده ایا ما میتونیم از ایشون شکایت کنیم ؟

  • سلام دوست عزیز
   مطابق ماده 226 قانون مدنی ((در مورد عدم ایفای تعهدات از طرف یكی از متعاملین طرف دیگر نمی‌تواند ادعای خسارت کند مگر اینکه برای ایفای تعهد مدت معینی مقرر شده و مدت مزبور منقضی شده باشد و اگر برای ایفای تعهد مدتی مقرر نبوده، طرف وقتی می‌تواند ادعای خسارت کند که اختیار موقع انجام با او بوده و ثابت کند که انجام تعهد را مطالبه کرده است.)) شما می‌توانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره 09120067661 تماس حاصل فرمایید.

  • سلام وقت شما بخیر
   بله، میتوان قرارداد مشارکت در ساخت را در دفاتر اسناد رسمی، به صورت رسمی تنظیم نمایید. فقط اگر اعداد و ارقام واقعی در سند نوشته شده باشد، هزینه ثبت آن زیاد میشود.

 • سلام. یه قرارداد مشارکت در ساخت داریم که به مشکل خوردیم.اگر داور به قرارداد مشارکت در ساخت رای ندهد.برای مطرح کردن دعوا می‌شود به دادگاه مراجعه کرد؟

  • سلام وقت شما بخیر
   بله، اگر داور به صورت کتبی استعفا دهد، میتوانید به دادگاه مراجعه نمایید. در غیر این صورت باید روند داوری شروع و مدت زمان داوری پیش بینی شده در قرارداد منقضی گردد، که در این حالت اگر داور رای نداده باشد، شما میتوانید به دادگاه مراجعه کنید.

 • سلام جناب مهری
  سوالی از خدمت شما بزرگوار داشتم ر فردی بخواهد علاوه بر طلب خویش دیرکرد این طلب را مطالبه کند به چه نحوه این مبلغ محاسبه میشود؟

  • سلام
   مطابق قانون ۵۲۲ آیین دادرسی مدنی: برای محاسبه میزان دین به نرخ روز، رقم شاخص سالانه زمان پرداخت دین را که از طرف بانک مرکزی برای سال قبل اعلام شده، بر رقم شاخص سال سررسید دین تقسیم و حاصل آن را در مبلغ دین ضرب می‎‌کنند.

  • سلام وقت شما بخیر
   در صورتی كه در عقد موعدی برای انجام تعهد معين نشده باشد، که اطلاق عقد عرفاً اقتضای فوريت آن را دارد؛ اجرای تعهد قراردادی با توافق طرف‎های قرارداد به هنگام عقد تعیین می‎شود. همچنین اجرای تعهد قراردادی با تعيين بعدی يكی از طرفها يا شخصی ثالث تعیین میشود.

 • سلام. من ساکن یه مجتمع مسکونی خیلی قدیمیه 10 واحدی هستم که همه مالک ها برای خراب کردن ساختمان و ساخت جدید راضی هستن جز دو نفر از مالکها. راهی هست برای اینکار که قانونی هم باشه؟

  • سلام وقت شما بخیر
   بله، مطابق ماده ١٣ قانون تملك آپارتمانها راه کار قانونی وجود دارد، كه به تشخيص ٣ نفر از كارشناسان رسمى دادگسترى، عمر مفيد ساختمان به پايان رسيده باشد و يا به هر دليل ديگرى ساختمان دچار فرسودگى گردیده باشد و ترس خطر يا ضرر جانى و مالى وجود داشته باشد، آن 8 نفر مالک كه قصد بازسازى ساختمان را دارند، مىتوانند بر اساس حكم دادگاه با تامين مسكن استيجارى مناسب براى آن دو نفر از مالکان مخالف، نسبت به ساخت جدید اقدام نمایند.

 • با سلام و احترام. بنده با صاحب ملکی، به صورت شراکتی اپارتمانی 15 واحده را قصد داریم که بسازیم، و پروانه ساخت به اسم ایشون صادر شده، میخواستم بدانم بنده به عنوان شریک، حق فروش واحدی از آپارتمان رو دارم یا خیر؟ اگر واحدی را بفروشم، و از طرف صاحب ملک وکالت فروش نداشته باشم ولی منع از فروش هم نشده باشم آیا فروش بنده صحیح می‌باشد؟

  • نیاز به بررسی بیشتر قرارداد فیمابین خواهد بود در صورتی که در قرارداد ،حق پیش فروش واحد از سازنده سلب نشده و ساقط نشده باشد فروش مال غیر نخواهد بود. شما میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکیل متخصص در امور مشارکت در ساخت با شماره 09120067662 تماس حاصل فرمایید.

 • سلام آقای وکیل سوالی داشتم از محضر شما
  ما یک قرار داد مشارکت در ساخت با مالک تنظیم کردیم و وجه رو به عنوان وجه التزام تعیین کردیم که اگر قرار داد انجام نشد ایشون بتونن ادعای خسارت کنن و الان از این پروژه ۳۰ واحدی ۲۰ واحد در عرض ۸ ماه ساخت شده و ایشون شکایت کرده و مدعی باید در عرض ۱۰ ماه پروژه تحویل بشه و گرنه باید خسارت بدم ایا همچین حقی دارن؟

  • سلام وقت شما بخیر
   مطابق ماده 226 قانون مدنی «در مورد عدم ایفای تعهدات از طرف یكی از متعاملین طرف دیگر نمیتواند ادعای خسارت کند، مگر اینكه برای ایفای تعهد مدت معینی مقرر شده و مدت مزبور منقضی شده باشد و اگر برای ایفای تعهد مدتی مقرر نبوده طرف وقتی میتواند ادعای خسارت کند كه اختیار موقع انجام با او بوده و ثابت کند كه انجام تعهد را مطالبه كرده است.»

 • با سلام و احترام، ما یک خونه 300 متری دو نبش ویلایی ارثیه از پدرم به ما ارث رسیده، شش تا بچه بودیم که نفری یک دانگ به ما رسیده است. برادرم تمام سهم های برادر های دیگر را خریده است و فقط من نفروختم. الان اون 5 دانگ دارد و من یک دانگ. نه می‌فروشد و نه می‌خرد و گفته بیا جدا بکن. کارشناس طبق چه طرحی خونه را تفکیک می‌کند؟ ممنون میشم پاسخ بدهید.

  • سلام وقت شما بخیر
   در این خصوص شما میبایست ابتدا به شهرداری منطقه ملک مورد نظر خود مراجعه کنید، و با ارائه سند مالکیت تقاضای نقشه تفکیکی نمایید. سپس با مراجعه به دفتر اسناد رسمی به همراه سند مالکیت و نقشه تفکیکی درخواست تفکیک خود را مطرح نماید. دفتر اسناد رسمی پس از ثبت درخواست، درخواست را به اداره ثبتی که، ملک در آن حوزه واقع شده است ارسال میکند .اداره ثبت در وقت تعیین شده، با مالک یا مالکین ملک، ملک را بررسی میکنند و با توجه به سند مالکیت و اوضاع و احوال ملک و همچنین املاک مجاور اقدام به تنظیم صورت جلسه مینمایید. در صورتجلسه، تعداد واحدها مساحت هر واحد و اگر ملک به صورت مشاع باشد سهم هر یک از شرکا تعیین میشود. پس از تعیین صورت جلسه و امضای مالک یا مالکین و پرداخت هزینه تفکیک، صورت جلسه به دفتر اسناد رسمی ارجاع میشود. طرفین با حضور در دفتر اسناد رسمی و امضا سند و انتقال قطعی آن، مجددا به اداره ثبت ارجاع شده، تا سند سابق ابطال و سند جدید مطابق با توافق و شرایط جدید صادر شود. اما به دلیل پیچیدگی مراحل اداری بهتر است با یک وکیل متخصص مشورت نمایید. برای مشاوره با وکیل ملکی با شماره 09120067662 تماس حاصل فرمایید.

  • سلام وقت شما بخیر
   مطابق عرف و قانون: سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت، متعهد میگردد که هزینههای ساختمانی پروژه و هزینههای اداری پروژه را پرداخت نماید. اما اگر خلاف این مورد شرایطی توافق شود اگر مخالف قوانین نباشد، شرط صحیح است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.