وکیل اعتراض به تشخیص اراضی ملی کرج

وکیل اعتراض به تشخیص اراضی ملی کرج

وکیل اعتراض به تشخیص اراضی ملی کرج


وکیل اعتراض به تشخیص اراضی ملی کرج که به صورت تخصصی در این حوزه فعالیت دارد، هنگامی که به تشخیص ملی بودن زمین و املاک واقع در کرج اعتراض دارید، باید با مراجعه به ایشان از راهکار و شیوه اعتراض مطلع گردید.

در این مقاله تیم پژوهشی موسسه حقوقی مهر پارسیان، توسط وکیل تشخیص اراضی ملی کرج به بررسی اراضی ملی و مستثنیات، شیوه اعتراض به تشخیص، مرجع رسیدگی اعتراض و سایر موارد مرتبط با اراضی ملی کرج پرداخته است.

همچنین آماده ارائه هرگونه خدمات در خصوص اعتراض به تشخیص اراضی ملی توسط وکلای پایه یک دادگستری به شما مخاطبان گرامی می‌باشد.

جهت تنظیم وقت و دریافت مشاوره از وکلای متخصص موسسه حقوقی مهر پارسیان با شماره تماس‌های موسسه که در انتهای مقاله درج شده‌اند تماس برقرار نمایید.

سوالات مهمی که در این مقاله توسط وکیل اعتراض به تشخیص اراضی ملی در کرج بررسی می‌شوند:

 1. اراضی ملی و مستثنیات چه می‌باشند؟
 2. برگ تشخیص اراضی ملی چیست؟
 3. شیوه اعتراض به تشخیص اراضی ملی چگونه است؟
 4. بهترین وکیل اعتراض به تشخیص اراضی ملی کرج کیست؟

اراضی ملی و مستثنیات

در یک نوع تقسیم‌بندی، املاک و زمین‌ها براساس مالک آنها به اراضی (زمین‌ها) ملی که متعلق به دولت می‌باشند و مستثنیات یعنی آن قسمت از زمین‌هایی که دارای مالک خاص می‌باشند، تقسیم می‌شوند.

نمونه دادخواست ابطال رای کمیسیون ماده ۱۲ قانون زمین شهری

بدین ترتیب کلیه جنگل ها و مراتع و بیشه‌های طبیعی و اراضی (زمین‌های) جنگلی کشور و… اراضی ملی می‌باشند که متعلق به دولت، سازمان محیط زیست یا سازمان منابع طبیعی می‌باشند.

 هر زمین و بنایی که در موارد گفته شده وجود نداشته باشد و دارای سند مالکیت به نام اشخاص خاص و حقیقی باشد و ملک مزبور به زمین کشاورزی در آن منطقه مرسوم و معروف باشد و یا عرفا و عملا داخل در مجموعه اراضی مزروعی منطقه یا روستا واقع باشد.

یا ملک سابقه احیا و آبادانی داشته باشد، یا اصطلاحا نسبت به آن زمین تحجیر شده باشد.

همچنین چنانچه در عکس‌های هوایی محل مورد نظر سابقه آبادانی مانند جوی‌های آب قدیمی و یا آثار جوی‌های قدیمی منشعب از بندهای رودخانه زمین، بناهای قدیمی و ابنیه سنتی وابسته به کشاورزی مثل انبار آب و امثال آن و… وجود داشته باشد، جز مستثنیات محسوب می‌گردد.

برگ تشخیص اراضی ملی

وکیل اعتراض به تشخیص اراضی ملی کرج در این خصوص اذعان داشتند که اصل بر ملی بودن اراضی می‌باشد و برای اینکه ملکی جز اراضی ملی تشخیص داده شود باید مراحل و تشریفات خاصی سپری گردد و برگ تشخیص صادر شود.

سازمان جنگل ها و مراتع، اراضی ملی را از مستثنیات (دارای مالک خاص) تشخیص می‌دهد، عمل تشخیص توسط مأمور منابع طبیعی و با انجام تشریفات مندرج در قانون صورت می‌گیرد و برگ تشخیص صادر می‌شود، چنانچه این تشریفات رعایت نگردد ممکن است موجب بی اعتباری یا ابطال برگ تشخیص ‌گردد.

وکیل اعتراض به تشخیص اراضی ملی کرج در خصوص تشریفات برگ تشخیص بیان داشتند: تشریفاتی که در صدور برگ تشخیص باید رعایت گردد، مراجعه به محل وقوع ملک و مشاهده آن، تشکیل پرونده مشتمل برکلیه مکاتبات، نقشه ها، کروکی، برگ تشخیص و … می‌باشد.

وکیل ابطال مزایده

بررسی وضعیت ملک از لحاظ شمول یا عدم شمول مقررات اصلاحات ارضی، از اداره جهاد کشاورزی استعلام می‌گردد.

چنانچه ملک مشمول مقررات اصلاحات ارضی باشد، نام زارعینی که زمین به آنها واگذار شده، میزان نسق زراعی (نوعی حق شهرت زراعی) هر زارع و مالکیت اشخاص ناشی از اجرای قانون اصلاحات ارضی باید در پاسخ استعلام مشخص و معین گردد.

تحقیقات از مطلعین محلی راجع به وضعیت منطقه مورد بازدید، تعیین حدود اربعه ملک و سابقه ایجاد اعیانی (بنا) در ملک، تاریخ احداث مستحدثات (احداث شده) می‌باشد.

 بررسی سوابق موجود در ادارات منابع طبیعی و تهیه گزارش و… تشخیص مامور دولت نظر و عقیده وی بر ملی یا مستثنیات بودن کل یا قسمتی از ملک در برگی به نام برگ تشخیص ثبت می‌گردد.

شیوه اعتراض به تشخیص اراضی ملی

‌وکیل اعتراض به تشخیص اراضی ملی کرج در مورد اعتراض به تشخیص بیان داشتند: چنانچه املاک مربوط به افراد جز اراضی ملی تشخیص داده شود، آنها می‌توانند اعتراض کنند.

به موجب قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل ها و مراتع و همچنین ‌قانون تعیین تکلیف اراضی اختلافی موضوع اجرای ماده 56 قانون جنگلها و مراتع، در خصوص اعتراض به تشخیص اراضی ملی بیان می‌دارد، معترض باید اعتراض خود را ظرف سه ماه پس از اخطار کتبی یا آگهی سازمان جنگلبانی مطرح نماید.

بنابراین زارعین صاحب اراضی نسقی (دارای نسق زراعی) و مالکین و صاحبان باغات و تأسیسات در خارج از محدوده قانونی شهرها و حریم روستاها، سازمانها و ‌مؤسسات دولتی که به اجرای ماده 56 قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع کشور مصوب 1346 و اصلاحیه‌های بعدی آن اعتراض داشته ‌باشند، می‌توانند به هیأتی متشکل از:

 1. مسئول اداره کشاورزی.
 2. مسئول اداره جنگلداری.
 3. عضو جهاد سازندگی.
 4. عضو هیأت واگذاری زمین.
 5. یک نفر قاضی دادگستری.
 6. بر حسب مورد دو نفر از اعضاء شورای اسلامی روستا یا عشایر محل مربوطه مراجعه نمایند.
وکیل قراردادهای ملکی

‌این هیأت در هر شهرستان زیر نظر وزارت کشاورزی و با حضور حداقل 5 نفر از 7 نفر رسمیت یافته و پس از اعلام نظر کارشناسی هیأت رأی قاضی لازم‌الاجرا خواهد بود.

اعتراض به نظر هیأت مذکور نیز در شعب دادگاه‌های بدوی (نخستین) و تجدیدنظر قابل اعتراض است.

بهترین وکیل اعتراض به تشخیص اراضی ملی کرج

اعتراض به تشخیص اراضی ملی و به طور کلی تمام دعاوی مرتبط با اراضی ملی به لحاظ اینکه در رابطه با منافع ملی می‌باشند، از اهمیت بسزایی برخوردار هستند.

به همین جهت توصیه می‌شود برای هرگونه اقدام در خصوص اراضی که ملی تشخیص داده شده‌اند، با وکیل متخصص در حوزه اراضی ملی و اعتراض به آنها که به صورت تخصصی این امور را دنبال و کسب تجربه نموده است، مشاوره نمایید.

دریافت مشاوره موجب تفهیم موقعیت اراضی به اشخاص متضرر و در برخی موارد موجب ابطال تشخیص و در برخی امور موجب جلوگیری از صدور سند ملی شدن آنها می‌شود.

چنانچه نیازمند دریافت مشاوره از وکیل متخصص در حوزه اعتراض به تشخیص اراضی ملی هستید، ما به شما موسسه حقوقی مهر پارسیان با مدیریت وکیل پایه یک دادگستری، دکتر محمدرضا مهری، که دارای وکلای متخصص اعتراض به تشخیص اراضی ملی در کرج می‌باشد، معرفی می‌کنیم.

_

نشانی دفتر وکالت وکیل آنلاین در تهران

_

میدان ونک- ابتدای بزرگراه حقانی- خیابان گاندی جنوبی- خیابان چهاردهم- پلاک 14- طبقه 4- واحد 9 و 10

تلفن‌های تماس ثابت با دفتر موسسه مهر پارسیان (محمدرضا مهری) در تهران

تماس با دفتر وکیل آنلاین خارج از ساعات اداری و تعطیلات و ارسال پیام از طریق خط تلفن همراه

ارسال پیام از طریق شماره واتس اپ و تلگرام

پس از ارسال پیام شکیبا باشید تا جهت وقت مشاوره حضوری یا آنلاین هماهنگی صورت گیرد
حداکثر ظرف 12 ساعت وقت مشاوره تنظیم و به شما اعلام خواهد شد
دفتر وکالت مهر پارسیان – محمدرضا مهری وکیل پایه یک دادگستری

خدمات دفتر وکالت و امور حقوقی بین المللی محمدرضا مهری

مشاوره حقوقی آنلاین با وکلای پایه یک دادگستری در موضوعات تخصصی در همه ساعات شبانه روز
امکان مشاوره حقوقی حضوری با وکیل تخصصی جرایئم اقتصادی
قبول وکالت دادگستری بدون حضور موکل در دفتر وکیل
خدمات وکالت ایرانیان خارج از کشور در ایران
وکالت ایرانیان در سایر کشورها توسط وکیل رسمی
معرفی بهترین وکیل مهاجرت بین المللی در تهران
بهترین وکیل کیفری تهران
معرفی بهترین وکیل ملکی تهران
بهترین وکیل دعاوی پولی و بانکی تهران
معرفی وکیل خانواده تهران
بهترین وکیل دادگاه تجدید نظر
وکیل اعاده دادرسی و دیوان عالی کشور
بهترین وکیل فرجام خواهی

4.9/5 - (50 امتیاز)

8 دیدگاه

 • سلام. در حوالی کرج زمینهایی هست که به دلیل فروانی آب در آنجا پدر بزرگها کشاورزی میکردن و بین خودشان تقسیم بندی کرده بودند الان تقریبا 40 ساله که در اینجا کشاورزی نشده اما اثر جوی آب و کرت بندی وجود داره آیا الان وراث میتوانند مجدد زمینها را تقسیم و بهره برداری کنن با این توصیف که در تصرف مالکان قدیمی بوده ولی بخش عمده اون فاقد سند ثبتیه وامکان این هست دولت این زمینها را زمانی بر روی آن کشاورزی بوده به عنوان اراضی ملی معرفی کرده باشه؟

  • سلام وقت به خیر
   بستگی به شرایط موجود و سابقه ملک داره.
   در صورت نیاز به مشاوره حقوقی با وکیل تخصصی ملک در کرج با موسسه حقوقی بین المللی مهر پارسیان تماس بگیرید.

 • سلام روز بخیر
  ما یک زمینی در منطقه برغان داریم که اطلاعرسانی بخشیش جز اراضی ملی این زمین ارزش زیادی برای ما داره و مدت هاست که به صورت موروثی در ید ما بوده من نیاز به یک وکیل بسیار حاذق دارم که مدارک و مستندات ما رو ببین و اعلام شرایط کنن

  • سلام وقت شما بخیر
   شما میتوانید جلسه مشاوره با جناب آقای دکتر مهری داشته باشید. جهت هماهنگی تایم مشاوره با شماره 09120067663 تماس حاصل فرمایید.

 • […] وکیل تضمینی منابع طبیعی و اراضی ملی اظهار داشت، تشخیص مجموعه اقدامات قانونی که به منظور شناسایی، تشخیص و تفکیک اراضی ملی (جنگل ها، مراتع، بیشه های طبیعی و اراضی جنگلی) موضوع ماده یک قانون ملی شدن جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور انجام و منتهی به جدا سازی و ترسیم مرز دائمی بین اراضی ملی و مستثنیات اشخاص، ابطال اسناد مالکیت قبلی و اخذ سند مالکیت اراضی ملی به نام دولت می گردد. […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

باز کردن چت
سلام، به سایت موسسه حقوقی مهر پارسیان خوش آمدید. چطوری میتونیم کمکتون کنیم؟