مدارک لازم جهت اثبات کلاهبرداری

مدارک لازم جهت اثبات کلاهبرداری

مدارک لازم جهت اثبات کلاهبرداری


با موضوع مدارک لازم جهت اثبات کلاهبرداری با شما هستیم.

وکیل متخصص امور کلاهبرداری امروز با ما هستند تا در مورد مدارک لازم جهت اثبات کلاهبرداری برای ما صحبت کنند و این موضوع را برای ما باز کنند. با ما تا اخر این مقاله همراه باشید. چون پاسخ خیلی از سوالات شما  عزیزان که درگیر موضوع کلاهبرداری در این مقاله وجود دارد.

دکتر محمد رضا مهری وکیل متخصص امور کلاهبرداری مطالب بسیار جالب و خواندنی را امروز برای ما اماده کرده اند.

تعریف جرم کلاهبرداری به زبان ساده

به منظور فهم ساده‌تر مفاهیم کیفری و حقوقی برای عموم تعریف ساده از جرم کلاهبرداری را در اختیار شما قرار می‌دهیم. جرم کلاهبرداری هنگامی رخ می‌دهد که شخصی با توسل به دروغ و یا استفاده از وسایل و یا ادعاهای دروغ فرد مالک را فریب دهد تا مال خود را با رضایت در اختیار او قرار دهد.

در مورد جرم کلاهبرداری نیز باورهای غلظی در میان مردم وجود دارد. به عنوان مثال بسیاری از افراد فکر می‌کنند که چک بی محل یا چک برگشتی باعث می‌شود صاحب چک از نظر قانون کلاهبردار شناخته شود. در صورتی که چنین باوری غلط است.

زیرا برای تشخیص کلاهبردار بودن یک شخص از سمت دادگاه وقوع ۳ شرط اساسی نیاز است.

وکیل کلاهبرداری دادسرای شمیران

وکیل کلاهبرداری

شروط لازم برای اثبات جرم کلاهبرداری
اولین شرط اثبات فریب دادن کلاهبردار با استفاده از ادعاهای دروغ و یا استفاده از وسایل و لوازم دروغین برای معرفی خود به عنوان یک شخص خاص (مثلاً پزشک، مهندس ساختمان و یا کارمند دولت و…) است. این مرحله یکی از سخت‌ترین مراحل اثبات کلاهبردار بودن شخص است چرا که اثبات حرف‌های دروغین بدون داشتن شاهد کار بسیار مشکلی است.

شرط دوم فریب خوردن مال‌باخته یا مال‌باختگان است.

یعنی برای اثبات جرم کلاهبرداری لازم است که افرادی قربانی دروغ‌های شخص کلاهبردار شده باشند و مال خود را با رضایت در اختیار او قرار داده باشند.

سومین شرط نیز بردن مال توسط کلاهبردار است.

یعنی شخص کلاهبردار پس از فریب افراد مال آن‌ها را در اختیار خود قرار دهد. این ۳ شرط برای اتهام کلاهبرداری حتماً باید موجود باشد و در دادگاه اثبات شود. اما تنها این شروط کافی نیستند. زیرا شرط سوم یعنی “بردن مال دیگری” خود مستلزم وجود و اثبات دو مورد زیر است:

۱٫ ضرر مالی قربانی مال‌باخته
۲٫ نفع بردن کلاهبردار از بردن مال دیگری
این دو شرط برای اثبات بردن مال دیگری یا مال غیر ضروری است.

در صورتی که به هر دلیلی این دو مورد در دادگاه اثبات نشود باز هم نمی‌توان به کسی اتهام کلاهبرداری را وارد کرد. به همین دلیل نیز کلاهبرداری یک جرم مقید است. یعنی اثبات آن مقید و مشروط به اثبات این دو عامل است.

وجود یکی از دو شرط اول یا دوم لزوماً به معنی وجود شرط دیگر نیست.
برای مثال توسل کلاهبردار به وسایل متقلبانه نشانگر اغفال شخص نمی باشد.

ده وکیل برتر کیفری تهران

راهنمای شکایت از کلاهبرداری

همچنین در صورت اینکه فرد ساده لوحی فریب خورده باشد نشان از متقلبانه بودن وسایل نمی باشد. تشخیص فرق این دو بسیار متفاوت و در خصوص افراد مختلف برای فریب خوردن متفاوت است.

الف ) در خصوص متقلبانه بودن وسایل یا عملیات با مانورهای مورد استفاده کلاهبردار بر خلاف سایر جرایم که برای مثال وسیله ارتکاب قتل مهم نمی تواند باشد و حرف نتیجه قتل مهم است. در جرم کلاهبرداری صرف بردن مال دیگری کلاهبرداری محسوب نمی شود. می بایست بر طبق ماده ۱ ( قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا و اختلاس و کلاهبرداری  فرد مجرم باید با حیله و تقلب مانورهایی انجام دهد و موجب فریب افراد شود تا بتواند مال دیگری را ببرد و بدون استفاده از وسایل متقلبانه و بدون حیله نمی توان فرد را کلاهبردار دانست.

آیا دروغ گویی می تواند کلاهبرداری محسوب شود؟

صرف دروغگویی مثلاً فردی خود را دکتر معرفی نماید و فرد ساده لوح مبالغی جهت جراحی به این پزشک قلابی بدهد شامل عنوان کلاهبرداری نمی شود زیرا که در قانون از عنوان حیله و تقلب به عنوان رکن رکین جرم کلاهبرداری یاد شده و در صورتی که فردی بدون دیدن مدرک پزشکی یا کارت ویزیت اقدام به واریز مبالغی در وجه پزشک شیاد نماید دلیل به کلاهبرداری نمی باشد، و باید عملیات متقلبانه توأم با حیله و تقلب باشد.

مجازات جرم کلاهبرداری
با توجه به نوع، شرایط وقوع و شدت و ضعف کلاهبرداری، میزان مجازات تعیین شده برای این جرم متفاوت است. اما باید در نظر داشت که در تمام انواع کلاهبرداری اعم از خفیف و شدید، کلاهبردار علاوه بر مجازاتی که در قانون معین شده، باید اصل مال را به صاحبش برگرداند.

نظریه مشورتی قوه قضاییه درباره تصرف عدوانی

وکیل کلاهبرداری در خیابان دولت

مجازات کلاهبرداری شدید
به جرمی کلاهبرداری شدید گفته می‌شود که مرتکب کارمند دولت یا شهرداری‌ها و نهادها و ارگان های اجرایی باشد و یا خود را مامور دولت و موسسات دولتی معرفی کند. همچنین اگر مرتکب برای انجام دادن جرم کلاهبرداری، عموم مردم را از طریق وسایل جمعی مثل تلویزیون، رادیو و روزنامه فریب دهد، به این نوع از کلاهبرداری که ضرر و زیان آن به امنیت اجتماعی و اقتصادی جامعه وارد می‌شود، کلاهبرداری شدید می‌گویند. در این صورت مرتکب علاوه بر اصل مال، به حبس از ۲ تا ۱۰ سال و انفصال از خدمات دولتی و پرداخت جزای نقدی محکوم خواهد شد.

مجازات کلاهبرداری ساده
در این نوع جرم، وسعت ضرر و زیان به مراتب کمتر از جرم کلاهبرداری شدیداست و بیشتر در معاملات ساده و متداول میان مردم اتفاق می‌افتد. مجازات کلاهبرداری ساده ، حبس از ۱ تا ۷ سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که دریافت کرده خواهد بود و همچنین کلاهبردار باید اصل مال را به صاحبش برگرداند.

مزایای مشاوره با وکیل متخصص کلاهبرداری

جرم کلاهبرداری از ان دسته جرم هایی هست که اثبات ان مشکل و دارای پیچیدگی های بسیاری است و ممکن است اگر این مسئله را درست و اصولی پیگیری نکنین به نتیجه ی مطلوبی که اتظار دارید نرسید حالا برای اثبات جرم کلاهبرداری چه باید بکنیم؟

با توجه به پیچ و خم هایی که دراین راه برای همه وجود دارد بهترین راه وجود شخصی است که تجربه و علم کافی را در زمینه اثبات کلاهبرداری داشته باشد و از بالا و پایین موضوع با خبر باشد

وکیل شهرداری در ونک

وکیل تبانی برای بردن مال غیر

موسسه حقوقی مهر پارسیان با داشتن وکلای متخصص و با سابقه در این زمینه میتواند چراغ راهی باشد برای شمایی که درگیر این موضوع شده اید برای گرفتن مشاوره جهت موضوع اثبات جرم کلاهبرداری با شماره های ما تماس بگیرین و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

شماره تماس وکیل برای مشاوره مدارک لازم جهت اثبات کلاهبرداری

تلفن های تماس ثابت با دفتر وکیل آنلاین کلاهبرداری در تهران

021-88795408
021-88799562
021-88796143

تماس با دفتر وکیل کیفری خارج از ساعات اداری و تعطیلات
ارسال پیام از طریق خط تلفن همراه به موبایل وکیل تخصصی پرونده فروش مال غیر

09120067661
09120067662
09120067663

ارسال پیام از طریق شماره واتس آپ و تلگرام وکیل متخصص پرونده کلاهبرداری

09120067664
09120067665
09120067669

پس از ارسال پیام شکیبا باشید تا جهت وقت مشاوره حضوری یا آنلاین هماهنگی صورت گیرد.
حداکثر ظرف 12 ساعت وقت مشاوره تنظیم و به شما اعلام خواهد شد.
دفتر وکالت وکیل آنلاین کلاهبرداری در تهران

خدمات دفتر وکالت و امور حقوقی بین المللی وکیل محمد رضا مهری
دفتر وکالت مجازی وکیل آنلاین در ایران خدمات زیر را ارائه خواهد نمود.
مشاوره حقوقی آنلاین با وکلای پایه یک دادگستری در موضوعات تخصصی در همه ساعات شبانه روز.
مشاوره حقوقی حضوری با وکیل تخصصی دفاع در پرونده کلاهبرداری
عضویت شهروندان در بزرگترین جامعه حقوقی آنلاین کشور و برخورداری از تخفیف مشاوره و حق الوکاله.
امکان عضویت وکلای دادگستری و کارشناسان رسمی جهت معرفی به جامعه پس از تایید هیات مدیره.
قبول وکالت دادگستری بدون حضور موکل در دفتر وکیل.
خدمات وکالت ایرانیان خارج از کشور در ایران.
خدمات وکالت ایرانیان در سایر کشورها توسط وکیل رسمی.
معرفی بهترین وکیل مهاجرت بین المللی در تهران.
بهترین وکیل کیفری تهران
بهترین وکیل ملکی تهران
بهترین وکیل دعاوی پولی و بانکی تهران
بهترین وکیل خانواده تهران
بهترین وکیل دادگاه تجدید نظر
بهترین وکیل اعاده دادرسی و دیوان عالی کشور
بهترین وکیل فرجام خواهی پرونده جرایم در حکم کلاهبرداری
نشانی دفتر وکالت وکیل آنلاین کیفری در تهران

وکیل کیفری در شیراز

میدان ونک- ابتدای بزرگراه حقانی- خیابان گاندی جنوبی- خیابان چهاردهم- پلاک 14- طبقه 4- واحد 9و10

مقالات ثبتیمقالات کیفری

مدارک لازم برای اثبات کلاهبرداریمدارک لازم جهت اثبات کلاهبرداریمدارک مورد نیاز برای اثبات کلاهبرداریوکیل تخصصی پرونده کلاهبرداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *