وکیل برای کمیسیون ماده 100 شهرداری

وکیل برای کمیسیون ماده 100 شهرداری

وکیل برای کمیسیون ماده 100 شهرداری


امروز با معرفی وکیل برای کمیسیون ماده 100 شهرداری همراه شما هستیم.

وکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری، با توجه به پیچیدگی‌هایی که در بخش‌های مختلف دعاوی کمیسیون ماده 100 وجود دارد، نقش مهمی را در راستای احقاق حقوق افراد در دعادی مرتبط با شهرداری ایفا می‌نماید.

یکی از کمیسیون هایی که در هنگام ساخت و ساز، افراد خیلی با آن سر و کار دارند کمیسیون ماده 100 شهرداری است، که به شدت درگیر کننده است اما راهکار قانونی نیز در خصوص مشکلات آن وجود دارد که وکیل متخصص امور شهرداری به بررسی آنها خواهد پرداخت.

طبق ماده 100 کمیسیون شهرداری، صاحبان املاک و اراضی واقع در محدوده یا حریم شهر برای هرگونه عملیات ساختمانی یا احداث بنا، ابتدا ملزم به اخذ پروانه هستند.

وکیل تخلفات ساختمانی غرب تهران

در صورت فقدان پروانه عملیات ساختمانی، مامورین شهرداری می‌توانند از فعالیت ساخت و ساز جلوگیری کنند.
موارد این چنینی، به تقاضای شهرداری، مطابق با ماده 100 قانون شهرداری عمل می‌شود.

مشخصات وکیل حرفه‌ای

تفاوت کمیسیون ماده 100 و 77

مواردی که شهرداری از ادامه عملیات ساختمانی یا احداث بنا به علت فقدان پروانه یا مخالف مفاد پروانه جلوگیری می‌کند، موظف است حداکثر در مدت یک هفته از تاریخ جلوگیری از عملیات ساختمانی، موضوع را در کمیسیون ماده 100 شهرداری مطرح کند، در غیر این صورت کمیسیون ماده 100 به خواست ذی نفع عمل می‌کند.

در گروه وکلای حقوقی مهر پارسیان، تیم پژوهشی به بررسی موضوع وکیل برای کمیسیون ماده 100 شهرداری پرداخته و همچنین آماده ارائه خدمات در این زمینه به شما مخاطبان می‌باشد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر، می‌توانید با شماره تماس‌های موسسه حقوقی مهر پارسیان که در آخر مقاله درج شده‌اند نیز، تماس حاصل نمایید.

کدام تخلفات ساختمانی در قانون ماده 100 شهرداری بررسی می‌شود؟

وکیل برای کمیسیون ماده 100 شهرداری اظهار می‌نماید، پیش از بررسی بیش تر موضوع، لازم به ذکر است که ماده 100 قانون شهرداری‌ها تنها، پیرامون تخلفات عملیات ساختمانی یا احداث بنا در فضای درون شهری است و به عملیات ساختمانی یا احداث بنا در فضای حومه و برون شهری اختصاص نمی‌یابد.

تخلفاتی که شهرداری‌ها صلاحیت بررسی آن را، طبق ماده 100 قانون شهرداری دارند عبارت اند از:

احداث بنا بدون پروانه

چنانچه پیشتر گفته شد، طبق ماده 100 قانون شهرداری، صاحبان املاک و اراضی پیش از اقدام به هرگونه عملیات ساختمانی، احداث بنا یا تفکیک اراضی، باید نسبت به اخذ پروانه از شهرداری اقدام کنند.

در غیر این صورت شهرداری موضوع را به کمیسیون ماده 100 ارجاع می دهد و کمیسیون نیز بر اساس تبصره یک ماده 100 ممکن است بر اساس عدم رعایت معیار های موجود در این تبصره دستور تخریب بدهد یا اقدام به اخذ جریمه از ذی نفع به ازای هر متر مربع بنای بدون مجوز یک دهم ارزش معاملاتی ساختمان یا یک پنجم ارزش سرقفلی ساختمان در صورتی که ساختمان ارزش سرقفلی داشته باشد، می‌کند.

وکالت در کمیسیون ماده صد

عدم احداث پارکینگ یا غیر قابل استفاده بودن پارکینگ:

براساس بیان وکیل کمیسیون ماده 100 شهرداری، هنگامی که مالک از احداث پارکینگی که با توجه به مشخصات در پروانه و نقشه‌ها و ضوابط شهرداری محل الزامی است، خودداری کند، دچار تخلف شده است.

همچنین اگر پارکینگ احداثی مالک به گونه‌ای باشد، که امکان اصلاح تخلفات وجود نداشته باشد نیز دچار تخلف شده است.

وکیل تخلفات ساختمانی شمال تهران

در این حالت کمیسیون ماده 100 حکم به اخذ جریمه می دهد و در صورت عدم امکان اصلاح، کمیسیون ماده 100، با توجه به موقعیت محلی و نوع استفاده از فضای پارکینگ، توانایی رای به اخذ جریمه‌ای که حداقل یک برابر و حداکثر دو برابر ارزش معاملاتی ساختمان برای هر متر مربع فضا از بین نرفته پارکینگ باشد، صادر نماید.

تجاوز به معابر شهری

هنگام نوسازی ساختمان، مالکین مکلف به اصلاح پروانه ی ساختمانی بر اساس طرح های تصویب شده هستند.

چنانچه هنگام احداث بنا برخلاف پروانه یا فاقد آن، تجاوزی در حدود مشخص شده بکنند، شهرداری موظف به جلوگیری از ادامه عملیات ساختمانی است و همچنین باید پرونده را به کمیسیون ارسال کند.

تراکم اراضی

در صورتی که مالک اضافه بنا افزون بر مساحت زیر بنای درج شده در پروانه ساختمانی انجام دهد، دچار تخلف شده است. این تخلف در کمیسیون ماده 100 شهرداری رسیدگی می شود.

استفاده تجاری از ملک مسکونی

عدم استحکام بنا

در صورت عدم استحکام لازم برای بنا به دلیل عدم رعایت اصول فنی و معماری توسط مالک، کمیسیون ماده 100 حکم به تخریب ساختمان می هد.

مطالبه خسارت تاخیر تادیه از شهرداری

عدم رعایت اصول فنی و بهداشتی و شهرسازی

در این زمینه نیز یعنی عدم رعایت اصول فنی و بهداشتی، کمیسیون ماده 100 می تواند حکم به تخریب دهد.

تغییر کاربری

زمانی که برخلاف مندرجات پروانه ساختمانی، در منطقه تجاری محل کسب و یا پیشه یا تجارت دائر شود تخلف تغییر کاربری می باشد در این صورت کمیسیون به تعطیلی محل کسب یا پیشه و یا تجارت، ظرف مدت یک ماه حکم می دهد.

وکیل برای کمیسیون ماده 100 شهرداری

حکم صادره کمیسیون ماده 100 برای اضافه بنای زائد بر پروانه (تراکم اضافی):

وکیل کمیسیون ماده 100 شهرداری اذعان داشتند، 2 حکم در این خصوص صادر می‌گردد:
1- تخریب: در صورتی که اصول شهرسازی، فنی و بهداشتی رعایت نشده باشد.
2- جریمه: در صورتی که قطع اضافه بنا ضرورتی نداشته باشد، کمیسیون می تواند حکم به اخذ جریمه دهد.

رسیدگی به پرونده و مراحل دادگاه چگونه است؟

وکیل کمیسیون ماده 100 شهرداری در خصوص مراحل رسیدگی کمیسیون ماده صد بیان داشتند، مرجع رسیدگی شکایات به آرای قطعی کمیسیون ماده 100 شهرداری، دیوان عدالت اداری است.

شکایات طرف پرونده تخلف ساختمانی، رسیدگی به شکایات را به جریان می اندازد، اما رسیدگی در مرحله تجدید نظر به وسیله هیئت تجدید نظر دیوان عدالت اداری صرفاً با شکایت و اعتراض شهرداری نسبت به رای شعبه دیوان ممکن می گردد.

وکالت در کمیسیون ماده صد

همچنین دیوان عدالت اداری این توانایی را دارد که از هر یک از طرفین پرونده برای ادای توضیحات دعوت کند.

چه در صورت حضور فرد مدعو و ادای توضیحات و چه در صورت عدم حضور وی با بررسی اوراق پرونده رای صادر می شود. اگر صدور رای بدون اخذ توضیح ممکن نباشد شعبه دیوان قرار ابطال دادخواست صادر می کند
برای امور کمیسیون ماده 100 شهرداری و تمامی مسائل حقوقی و کیفری خود می‌توانید از موسسه حقوقی مهر پارسیان کمک بگیرید.

 اقامه دعوا در کمیسیون ماده 100

وکیل برای کمیسیون ماده 100 شهرداری در تهران

بهترین وکیل برای کمیسیون ماده 100 شهرداری باید به ماده قانونی مرتبط و تبصره‌های آن مسلط باشد.

چگونگی طرح دعوا و نحوه رسیدگی در این زمینه را به صورت دقیق و تخصصی می‌داند.

اگر به دنبال کسب اطلاعات لازم در مورد موضوع وکیل برای کمیسیون ماده 100 شهرداری هستید، می‌توانید از وکلای متخصص و با تجربه در این زمینه کمک دریافت نمایید تا شما را از ابتدا تا انتهای مسیر راهنمایی و کمک نمایند.

بنابراین، ما به شما موسسه حقوقی مهر پارسیان، با مدیریت دکتر محمدرضا مهری، را معرفی می‌کنیم که دارای بهترین و باتجربه‌ترین وکلا در این زمینه می‌باشد.
جهت دریافت نوبت مشاوره در زمینه برای کمیسیون ماده 100 شهرداری، می‌توانید با شماره تماس‌های موسسه حقوقی مهر پارسیان نیز، تماس حاصل نمایید.

چه تخلفاتی در کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری رسیدگی می‌شوند؟

تخلفاتی همچون ساخت بنا بدون اخذ پروانه، عدم احداث پارکینگ و یا غیر قابل استفاده بودن آن، عدم استحکام بنا، تجاوز به معابر شهری و عمومی، تغییر کاربری، رعایت نکردن اصول فنی، بهداشتی و شهرسازی و…

مراحل رسیدگی به تخلفات ساختمانی در ماده ۱۰۰ شهرداری چگونه است؟

ابتدا در کمیسیون ماده ۱۰۰ رسیدگی انجام شده و رای صادر می‌گردد، سپس در صورتی که شهرداری و یا مالک اعتراضی داشته باشند، در کمیسیون تجدیدنظر ماده ۱۰۰ شهرداری رسیدگی می‌شود.

_

نشانی دفتر وکالت وکیل آنلاین در تهران

_

میدان ونک- ابتدای بزرگراه حقانی- خیابان گاندی جنوبی- خیابان چهاردهم- پلاک 14- طبقه 4- واحد 9 و 10

تلفن‌های تماس ثابت با دفتر موسسه مهر پارسیان (محمدرضا مهری) در تهران

تماس با دفتر وکیل آنلاین خارج از ساعات اداری و تعطیلات و ارسال پیام از طریق خط تلفن همراه

ارسال پیام از طریق شماره واتس اپ و تلگرام

پس از ارسال پیام شکیبا باشید تا جهت وقت مشاوره حضوری یا آنلاین هماهنگی صورت گیرد
حداکثر ظرف 12 ساعت وقت مشاوره تنظیم و به شما اعلام خواهد شد
دفتر وکالت مهر پارسیان – محمدرضا مهری وکیل پایه یک دادگستری

خدمات دفتر وکالت و امور حقوقی بین المللی محمدرضا مهری

مشاوره حقوقی آنلاین با وکلای پایه یک دادگستری در موضوعات تخصصی در همه ساعات شبانه روز
امکان مشاوره حقوقی حضوری با وکیل تخصصی جرایئم اقتصادی
قبول وکالت دادگستری بدون حضور موکل در دفتر وکیل
خدمات وکالت ایرانیان خارج از کشور در ایران
وکالت ایرانیان در سایر کشورها توسط وکیل رسمی
معرفی بهترین وکیل مهاجرت بین المللی در تهران
بهترین وکیل کیفری تهران
معرفی بهترین وکیل ملکی تهران
بهترین وکیل دعاوی پولی و بانکی تهران
معرفی وکیل خانواده تهران
بهترین وکیل دادگاه تجدید نظر
وکیل اعاده دادرسی و دیوان عالی کشور
بهترین وکیل فرجام خواهی

چه تخلفاتی در کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری رسیدگی می‌شوند؟

تخلفاتی همچون ساخت بنا بدون اخذ پروانه، عدم احداث پارکینگ و یا غیر قابل استفاده بودن آن، عدم استحکام بنا، تجاوز به معابر شهری و عمومی، تغییر کاربری، رعایت نکردن اصول فنی، بهداشتی و شهرسازی و...

وکیل خلع ید و اجرت المثل ملک

مراحل رسیدگی به تخلفات ساختمانی در ماده ۱۰۰ شهرداری چگونه است؟

ابتدا در کمیسیون ماده ۱۰۰ رسیدگی انجام شده و رای صادر می‌گردد، سپس در صورتی که شهرداری و یا مالک اعتراضی داشته باشند، در کمیسیون تجدیدنظر ماده ۱۰۰ شهرداری رسیدگی می‌شود.

5/5 - (73 امتیاز)

قوانین شهرداری

بخشنامه ماده 100بخشنامه ماده 100 سال 97بخشنامه ماده 100 سال 99بخشنامه ماده 100 قانون مالیاتهای مستقیمپرداخت ماده 100پرونده ماده 100پیگیری ماده 100تبصره 6 ماده 100 چیستتبصره ماده 100تبصره ماده 100 چیستتبصره ماده 100 داراییتبصره ماده 100 سال 99تبصره ماده 100 ق.م.متبصره ماده 100 مالیاتتبصره ماده 100 مالیات چیستتبصره ماده 100 مالیات سال 98تبصره ماده 100 مالیات های مستقیمتحلیل ماده 100 قانون ثبتجدول ماده 100جریمه ماده 100جریمه ماده 100 شهرداریحذف ماده 100حذف ماده 100 مالیاتحکم ماده 100حکم ماده 100 شهرداریخلاف ماده 100خلافی ماده 100دستورالعمل تبصره ماده 100 سال 99دستورالعمل ماده 100 اصلاحیه ق.م.مدستورالعمل ماده 100 ق م مرای ماده 100رییس ماده 100رییس ماده 100 اصفهانضوابط ماده 100فرم ماده 100فرم ماده 100 شهرداریفرم ماده 100 مالیاتفرمول ماده 100قانون ماده 100 داراییقوانین ماده 100 شهرداریقوانین ماده 100 شهرداری هاکمیسون ماده 100کمیسیون ماده 100 تغییر کاربریکمیسیون ماده 100 چیست؟کمیسیون ماده 100 دانلودکمیسیون ماده 100 روستاییکمیسیون ماده 100 شهرداریکمیسیون ماده 100 شهرداری بوشهرکمیسیون ماده 100 شهرداری تهرانکمیسیون ماده 100 شهرداری رشتکمیسیون ماده 100 شهرداری زنجانکمیسیون ماده 100 شهرداری ساریکمیسیون ماده 100 شهرداری هاکمیسیون ماده 100 شهرداری همدانکمیسیون ماده 100 شهرداری یاسوجکمیسیون ماده 100 قانون شهرداریکمیسیون ماده 100 قانون شهرداری هاکمیسیون ماده 100 گیلانکمیسیون ماده 100 و 99کمیسیون ماده 100 یزدلایحه ماده 100ماده 100ماده 100 آیین دادرسی کیفریماده 100 آیین دادرسی مدنیماده 100 آیین نامه اجرایی مدارسماده 100 آیین نامه داخلی مجلسماده 100 اشخاص حقیقیماده 100 اظهار نامهماده 100 اظهارنامه مالیاتیماده 100 تا 117 قانون ثبتماده 100 تبصره 5ماده 100 ثبتماده 100 جهاد کشاورزیماده 100 چیستماده 100 خدمات کشوریماده 100 دارایی چیستماده 100 در اظهارنامه مالیاتیماده 100 دیوان عدالت اداریماده 100 روستاییماده 100 ساختمان سازیماده 100 سال 99ماده 100 شهرداریماده 100 شهرداری اصفهانماده 100 شهرداری تهرانماده 100 شهرداری چیستماده 100 شهرداری هاماده 100 ق ثبتماده 100 ق م مماده 100 قانون آیین دادرسی کیفریماده 100 قانون آیین دادرسی مدنیماده 100 قانون امور گمرکیماده 100 قانون تنظیم بخشیماده 100 قانون ثبتماده 100 قانون ثبت اسنادماده 100 قانون خدمات کشوریماده 100 قانون دفاتر اسناد رسمیماده 100 قانون دیوان عدالت اداریماده 100 قانون زمین شهریماده 100 قانون شهرداريهاماده 100 قانون شهرداریماده 100 قانون شهرداری تبصره یکماده 100 قانون شهرداری هاماده 100 قانون شهرداریهاماده 100 قانون مالیاتماده 100 قانون مالیات های مستقیمماده 100 قانون مالیاتهای مستقیمماده 100 قانون مالیاتهای مستقیم چیستماده 100 قانون مجازات اسلامیماده 100 قانون محاسبات عمومیماده 100 قانون مدنیماده 100 قانون مدیریت خدمات کشوریماده 100 قانون نظام مهندسیماده 100 قانون نظام وظیفهماده 100 کمیسیون شهرداریماده 100 کیفریماده 100 لایحه اصلاحی قانون تجارتماده 100 مالیاتماده 100 مالیات چیستماده 100 مالیات سال 97ماده 100 مالیات سال 99ماده 100 مالیات های مستقیمماده 100 مالیاتیماده 100 مالیاتی چیستماده 100 متر دو و میدانیماده 100 مجازات اسلامیماده 100 ملکماده 100 و 101 قانون شهرداریماده 1002 قانون مدنیماده ی 100 شهرداریماده ی 100 قانون شهردارینرخ ماده 100هزینه ماده 100واگذاری ماده 100وظایف ماده 100 شهرداریوکیل برای کمیسیون ماده 100 شهرداریوکیل برای ماده 100وکیل جهت ماده 100وکیل کمیسیون ماده 100وکیل کمیسیون ماده 100 شهرداریوکیل ماده 100وکیل ماده 100 شهرداریوکیل متخصص کمیسیون ماده 100

9 دیدگاه

 • سلام وقتتون بخیر، اگر شخصی از تخلفات یک نفر در خصوص ساخت‌ و ساز ضرر ببیند، باید به کمیسیون ماده ۱۰۰شهرداری مراجعه کند یا خیر؟

  • سلام، تمامی شهروندان اگر از این نوع تخلفات ضرر و زیان ببینند، علاوه بر این‌که حق مراجعه به مراجع قضایی را دارند، می‌توانند به شهرداری مراجعه نمایند و اگر شهرداری پس از بررسی‌های لازم رسیدگی به تخلف را در صلاحیت کمیسیون ماده 100 ببیند، پرونده را به این کمیسیون ارجاع می‌دهد.
   جهت دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید از گروه وکلای مهر پارسیان مشاوره دریافت نمایید.
   09120067663

 • سلام خسته نباشید
  بنده یک ملکی رو دارم که پایین مغازه است و بالا یک واحد مسکونی من رو قسمت بهار خواب که متراژش حدود ۳۰ متر سقف زدم و گفتن ساخت غیر قانونی و پرونده رفت کمیسیون ماده ۱۰۰ و احتمالا جریمه لحاظ بشه این مقدار جریمه به چه نحوه ای تعیین میشه؟ 

  • سلام وقت شما بخیر
   اخذ جریمه از ذی نفع به ازای هر متر مربع بنای بدون مجوز، یک دهم ارزش معاملاتی ساختمان یا یک پنجم ارزش سرقفلی ساختمان در صورتی که ساختمان ارزش سرقفلی داشته باشد. لحاظ خواهد شد.

 • سلام وقت بخیر من یه سوال راجب این مسئله داشتم که سه طبقه واحد مسکونی بوده خونمون برداشتیم طبقه اول رو برای کارای دفتری حالت اداری در آوردیم اگر شهرداری متوجه بشه چه کاری انجام میده ممنون میشم جواب بدین.

 • سلام ما در حال احداث یک مجتمع تجاری در حاشیه اتوبان نزدیک زیباشهر بودیم که از طرف شهرداری جلوی کار ما رو گرفتن من میخوام بدونم روند کار ما به چه نحوی خواهد بود؟

  • سلام وقت شما بخیر
   در مواردی که شهرداری از ادامه عملیات ساختمانی یا احداث بنا به علت فقدان پروانه یا مخالف مفاد پروانه جلوگیری میکند، موظف است حداکثر در مدت یک هفته از تاریخ جلوگیری از عملیات ساختمانی، موضوع را در کمیسیون ماده 100 شهرداری مطرح کند، در غیر این صورت کمیسیون ماده 100 به خواست ذی نفع عمل می کند.

 • سلام وقتتون بخیر، از طرف شهرداری برای من حکم جریمه اومده به دلیل ساخت یک استخر کوچک در حیاط، سوال بنده این است که آیا به حکم کمیسیون ماده صد که صرفا جریمه هست هم میتوانم اعتراض کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.