وکیل بانکی چیست؟

وکیل بانکی چیست؟

وکیل بانکی چیست؟


وکیل بانکی چیست؟ سوالی است که اغلب به دلیل عدم آگاهی به امر وکالت و امور تخصصی مربوط به آن مطرح می‌شود.

در مقاله وکیل بانکی چیست؟ علاوه بر پاسخگویی به این سوال به بررسی کلی دعاوی بانکی که توسط وکیل بانکی قابل پیگیری و طرح است و وظایف و خدمات وکیل بانکی و همچنین نمونه رأی صادر شده از دادگاه عمومی حقوقی که در نتیجه دفاع وکلای متخصص موسسه حقوقی مهر پارسیان، در ارتباط با تخلفات بانک ها در ارائه تسهیلات صادر شده است، خواهیم پرداخت.

بانک به عنوان یک نهاد مالی و اقتصادی برای ارائه خدمات اقتصادی به افراد مختلف، بنیان‌گذاری شد و به تبع آن وکیل بانکی در خصوص مشکلات حقوقی و کیفری که در خصوص ارائه این خدمات پیش می‌آید، انجام وظیفه می‌کند.

 • وظایف وکیل بانکی چیست؟
 • آیا برای طرح دعوا علیه بانک، وکیل بانکی لازم است؟
 • آیا می‌توان نسبت به رأی صادره در دعاوی بانکی اعتراض کرد؟

مشاوره حقوقی پولی و بانکی

امروزه اکثر مردم از تمام اقشار جامعه به شیوه‌های مختلفی از جمله سرمایه‌گذاری، دریافت تسهیلات و صدور چک و ضمانت بانکی، ارائه سند رهنی و … با بانک در ارتباط هستند.
در کنار این روابط، بسیار دیده شده شرکت‌های دولتی یا خصوصی، اشخاص، سرمایه‌گذاران، کاسبان، بازاریان و… با بانک به مشکل حقوقی برخورد کنند. در چنین وضعیتی، چه باید کرد؟

چنانچه در امور بانکی خود دچار مشکل شده‌اید و دنبال راه حل قانونی برای حل مشکلات بانکی خود هستید تا انتهای این مقاله همراه بهترین وکیل بانکی باشید تا از حق و حقوق خود در رابطه با بانک و ارائه خدمات بانکی و تسهیلات (وام) آگاهی بیابید.

وکیل بانکی کیست؟ وظایف وکیل بانکی چیست؟

وکیل بانکی، وکیل پایه یک دادگستری است که در رشته حقوق و در مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل شده و پس از موفقیت در آزمون وکالت و سپری نمودن دوره کارآموزی وکالت، وکالت پایه یک دادگستری را کسب نموده و به صورت تخصصی در امور بانکی مطالعه داشته و فعالیت نموده و پس از کسب تجربه در امور بانکی و تسلط و اشراف کامل به تمام قوانین مرتبط با بانک و حوزه پولی و بانکی، فقط در زمینه دعاوی بانکی قبول پرونده می‌نماید و آمار رضایتمندی بالایی از سوی موکلین خود دارد.

قوانین، مقررات و آیین‌نامه‌های مربوط به بانک و معاملات بانکی و اعطای تسهیلات (وام) بانکی، دریافت‌ها و پرداخت‌های این مرکز اقتصادی جامعه منجر به پیدایش شاخه تخصصی، وکیل بانکی شده است.
وکیل بانکی در واقع زیر مجموعه وکیل تجاری است. چرا که بانک در خصوص اسناد تجاری و تسهیلاتی که منجر به فعالیت‌های درآمدزا می‌باشند، خدمات ارائه می‌دهد و همچنین به موجب ماده 2 قانون تجارت، عملیات باتکی در هر صورت تجاری است.

وکیل دعاوی بانکی

وکیل متخصص امور بانکی، به تمام پیچیدگی‌های قوانین و مقررات، آیین‌نامه‌ها، مصوبات شورای عالی پول و اعتبارات، آیین‌نامه‌های بانک مرکزی و به طور کلی تمام قوانین و مقررات مرتبط با بانک و ارائه تسهیلات مربوط به بانک‌ها تسلط دارد.

در اختلافات بانکی غالبا دو وکیل حضور دارند، بانک‌ها به عنوان یک نهاد عمومی دولتی یا خصوصی در تمام مراحل و دعاوی خود دارای وکیل هستند، یک وکیل بانکی متخصص باید بتواند با در نظر گرفتن حقوق افراد، از بانک در محاکم قضایی یا غیر قضایی دفاع کند.

در مقابل افرادی که اقدام به دریافت تسهیلات از بانک نموده‌اند و با بانک به اختلاف برخورده‌اند، بدون حضور وکیل بانکی در پروسه رسیدگی و در مراجع ثبتی و قضایی با شکست مواجه خواهند شد، چرا که دفاع در این امور، امری تخصصی و در حیطه تخصص وکیل بانکی است.

وکیل متخصص دعاوی بانکی

بنابراین در پاسخ به سوال وکیل بانکی چیست؟ می‌توان گفت، وکیل بانکی، وکیل پایه یک دادگستری است که به تمام دعاوی بانکی مسلط بوده و تجربه کافی در دفاع از پرونده‌های مربوط به بانک را در دادگاه و سایر مراجع مربوطه داشته باشد و همچنین موجب رضایتمندی موکل خود گردد.

وکیل دعاوی بانکی

پیچیدگی‌های قوانین بانکی و تبصره‌های مربوط به آن، عدم اطلاعات کافی در مورد قوانین بانکی، جریمه‌های گزاف و سنگین توسط برخی بانک‌ها و…. از جمله دلایلی است که حضور وکیل در پرونده‌های بانکی را ضروری می‌کند.

بیشترین دعاوی بانکی در چه حوزه‌ای است؟

بیشترین دعاوی بانکی مربوط به دریافت تسهیلات (وام) در مقابل وثیقه (رهن) ملک، اشتباه در محاسبه مبالغ خسارات تأخیر تأدیه (دیرکرد)، سود مازاد و سود مرکب، دعوای ابطال قرارداد مشارکت مدنی یا ابطال شروط ضمن قرارداد مشارکت مدنی، دعوای الزام به ارائه مفاصای وام، دعاوی ارزی، دعاوی مرتبط با مزایده املاک در رهن بانک، دعوای ابطال شروط قراردادی بانک، وصول مطالبات معوق و… می‌باشند.

در ماده 23 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار، بانک مرکزی مکلف گردیده به منظور تراضی (توافق) و عادلانه نمودن قراردادها، فرم‌های یکنواختی جهت ارائه هرگونه تسهیلات توسط بانک‌ها فراهم نماید.

همچنین بانک‌ها موظفند در صورت درخواست تسهیلات‌گیرندگان یا ضامنین آنها یک نسخه از قرارداد را به آنها ارائه دهند.
در صورت خودداری بانک از ارائه قرارداد، بازرسی بانک موظف است، قرارداد را به درخواست کنندگان اعم از تسهیلات گیرندگان یا ضامنین آنها، ارائه دهد.

ابطال قرارداد بانکی

وکیل بانکی که به صورت تخصصی در امور بانکی فعالیت می‌کند به دلیل تخصصی که در امور بانکی دارد، تمام موارد ابطال قراردادهای بانکی را می‌داند به گونه‌ای که پس از مطالعه دقیق قرارداد، می‌تواند مواردی را که به دلیل تخلف از قوانین و مصوبات بانکی، منجر به ابطال قرارداد بانکی شوند را در قرارداد پیدا کند و با استناد به آنها از دادگاه خواستار ابطال قرارداد بانکی شوند.

در ادامه مقاله وکیل بانکی چیست به بررسی دلایل ابطال قرارداد بانکی خواهیم پرداخت.
دلایل ابطال قراردادهای بانکی مانند سایر قراردادها دو جهت دارند، جهات عمومی ابطال قرارداد بانکی و جهات خصوصی ابطال قرارداد بانکی.

جهات عمومی همان دلایل و شروطی هستن که چنانچه در هر قراردادی وجود نداشته باشند موجب ابطال قرارداد می‌شوند مانند مغایرت قرارداد بانکی با اصول شرعی و قانونی.

پس گرفتن اضافه دریافتی بانک

جهات خصوصی در دعاوی بانکی منظور مواردی است که به موجب آیین‌نامه‌ها و مصوبات بانکی باید در قرارداد بانکی رعایت شوند و چنانچه رعایت نشده باشند قرارداد قابلیت ابطال خواهد داشت

از موارد اختصاصی ابطال قراردادهای بانکی، وکیل بانکی به مواردی همچون، عدم رعایت مصوبات بانک مرکزی، تعیین موضوع برخلاف واقع، عدم تعیین مدت زمان، عدم تعیین حداقل یا حداکثر سود بانک، عدم تعیین نحوه تسویه قرارداد و… اشاره نمودند.

آیا حضور وکیل در دعاوی بانکی الزامی است؟

به موجب قوانین ایران حضور وکیل در محاکم دادگستری جز در برخی جرایم کیفری مانند قتل ضروری نیست.
اما اهمیت و آثاری که دعاوی بانکی در پی خواهند داشت مانند مزایده ملک در رهن بانک، حضور وکیل در دعاوی بانکی را الزامی می‌کند.

چرا که عدم تنظیم صحیح دادخواست یا لوایح، عدم دفاع صحیح در دعاوی بانکی، عدم رعایت مواعید در دعاوی بانکی و راهکارهای قانونی که فقط وکیل بانکی به واسطه تخصص خود از آن آگاهی دارد، ضرورت حضور وکیل بانکی را دعاوی بانکی بیشتر می‌کند و بدون حضور وکیل بانکی ممکن است خسارت غیرقابل جبرانی مانند از دست دادن ملک در رهن بانک، به بار آید.

نحوه جستجوی بهترین و با تجربه‌ترین وکیل بانکی

نیاز به وکیل در دعاوی بانکی هم از جانب بانک مطرح است و هم از جانب اشخاص حقیقی (انسان) و حقوقی (موسسه و شرکت و…)

در نظر داشته باشید وکیل بانکی که برای احقاق حقوق بانک در محاکم قضایی یا غیرقضایی طرح دعوی می‌کند و یا پاسخگوی شکایت اشخاص علیه بانک می‌شود، مطابق قانون باید دارای پروانه وکالت دادگستری که در اصطلاح به آن وکیل پایه یک دادگستری می‌گویند، باشد.

بنابراین در انتخاب وکیل بانکی به مواردی همچون وکیل دادگستری بودن، سابقه و تجربه دفاع در دعاوی بانکی، رضایتمندی موکلین را ملاک انتخاب خود قرار دهید.

همچنین چنانچه افراد از نحوه ارائه خدمات توسط بانک‌ها شاکی باشند می‌توانند از طریق گزارش به بازرسی کل کشور، تخلف مربوطه را اعلام نمایند

انواع تسهیلات بانکی کدامند؟

تسهیلات (وام) از خدمات اقتصادی می‌باشد که بانک ها جهت تأمین سرمایه برای انجام فعالیت‌های تجاری و… به افراد اعطا می‌کنند.
این تسهیلات به سه صورت مشارکتی، مبادله‌ای و قرض‌الحسنه اعطا می‌شوند که در ادامه مقاله توسط وکیل بانکی بررسی خواهند شد.

قرض الحسنه

بانک‌ها به موجب قانون و در راستای اهداف قانون اساسی در مواردی همچون، تأمین وسایل و ابزار و سایر امکانات لازم برای ایجاد کار برای افرادی که فاقد اینگونه امکانات می‌باشند در شکل تعاونی، کمک به افزایش تولید با تاکید بر تولیدات کشاورزی، دامی و صنعتی و رفع احتیاجات ضروری، اقدام به پرداخت وام قرض الحسنه می‌نمایند.

وکیل برای تسهیلات بانکی

مشارکت مدنی

قراردادی است که به موجب آن سرمایه‌ نقدی و غیر نقدی اشخاص حقیقی (انسان) و یا حقوقی (موسسات و شرکت‌ها) متعدد به نحو مشاع (مشترک) به منظور انتفاع (نفع و سود بردن)، با یکدیگر آمیخته می‌شود.

در این مورد فردی که قصد انجام فعالیت‌های بازرگانی، تجاری و تولیدی را دارد قسمتی از سرمایه را تامین می‌کند و طی تنظیم قرارداد مشارکت مدنی با بانک، بانک متعهد می‌شود که مابقی سرمایه را تامین می‌نماید.

سرمایه‌گذاری مستقیم

در سرمایه‌گذاری مستقیم بانک هیچگونه دخالتی در تولید ندارد و صرفا اقدام به تأمین سرمایه لازم جهت اجرای طرح‌های تولیدی و طرح‌های عمرانی و انتفاعی می‌نماید. وکیل امور بانکی

مضاربه بانکی

مضاربه بانکی نیز مانند عقد مضاربه در قانون مدنی می‌باشد در قانون مدنی مضاربه قراردادی است که به موجب آن یکی از طرفین قرارداد سرمایه نقدی تأمین می‌کند و مالک نام دارد و طرف دیگر که عامل نام دارد با آن سرمایه تجارت می‌کند و در سود شریک می‌باشند.

در عقد مضاربه بانکی، بانک به عنوان مالک می‌تواند تامین سرمایه نماید و در سود حاصل از عمل عامل شریک شود.

معاملات سلف

معامله سلف نوعی پیش خرید نقدی است، به این صورت که چنانچه تولید کننده‌ای جهت تولید محصولات خود با کمبود بودجه مواجه شود می‌تواند از طریق پیش فروش محصولات خود به بانک، اقدام به تولید محصولات خود می‌نماید در واقع بانک اقدام به پیش خرید محصولات به قیمت معین می‌نماید.

ذکر این نکته نیز ضروری است که بانک‌ها قبل از تحویل محصولات پیش‌خریداری شده، نمی‌توانند آنها را بفروشند.
همچنین پیش خرید این محصولات دارای شرایط خاصی است که در قانون پیش‌بینی شده است و احراز آن شرایط در حیطه تخصص وکیل بانکی می‌باشد.

جعاله

به موجب آیین نامه تسهیلات اعطایی بانکی، جعاله عبارت است از اینکه شخصی در برابر انجام عمل معینی، خود را ملزم به پرداخت مبلغی مطابق قرارداد می‌نماید.

شخصی که خود را ملزم به پرداخت اجرت یا مبلغی می‌کند، جاعل یا کارفرما نام دارد و شخصی که عمل معینی را انجام می‌دهد، عامل نام دارد.
به گفته وکیل بانکی، در این‌گونه قرارداد، بانک هم می‌تواند جاعل باشد و هم عامل که هر کدام دارای آثار حقوقی متفاوتی است.

 مزارعه

مزارعه مربوط به بانک نیز مشابه عقد مزارعه در قانون مدنی است.
در قانون مدنی مزارعه قراردادی است که یک طرف زمین خود را برای مدت معین در اختیار طرف دیگر قرارداد می‌دهد تا طرف دیگر در زمین عمل زراعت را انجام دهد و محصول بین دو طرف تقسیم شود.

به طرفی که زمین خود را در اختیار طرف دیگر قرار می‌دهد، مزارع و طرفی که عمل زراعت را انجام می‌دهد، عامل نام دارد.

بنابراین بانک‌ها می‌توانند، به عنوان مزارع، اراضی و زمین‌های مزروعی را که مالک آنها می‌باشند و یا به هر عنوان دیگری مجاز در تصرف و بهره‌برداری از آن باشند، طبق قرارداد، به عنوان مزارعه واگذار نمایند.

مساقات

مساقات در عقود بانکی مانند مزارعه است با این تفاوت که در مساقات چنانچه بانک مالک درختان یا ثمره آن ها باشد، آن ها را جهت شراکت و تقسیم سود در اختیار عامل قرار می‌دهد.

دو قرارداد دیگر بانکی که به موجب آنها می‌توان تسهیلات دریافت کرد، اجاره به شرط تملیک و فروش اقساطی مسکن است.

برای ارائه تسهیلات مشارکتی، افراد تسهیلات گیرنده، سند ملکی را جهت تضمین بازپرداخت، با حضور در دفاتر اسناد رسمی، در رهن بانک قرار می‌دهند.

 انواع دعاوی بانکی چیست؟

در این قسمت از مقاله وکیل بانکی چیست؟ به بررسی کوتاه و اجمالی برخی از دعاوی بانکی که نیازمند وکیل متخصص بانکی می‌باشند، خواهیم پرداخت.

دعوی (دادخواست) مطالبه وجه نقد، بابت صدور چک، سفته و یا برات که بانک علیه اشخاص حقیقی (انسان) یا حقوقی مانند شرکت یا موسسه مطرح می‌کند.

خواسته الزام به انجام تعهدات از سوی بانک، علیه اشخاص تسهیلات گیرنده، مانند طرح دعوی علیه اشخاص دایر بر مطالبه وجه اسناد رهنی که برای دریافت وام در رهن بانک قرار داده شده‌اند.

درخواست صدور اجراییه بر روی اسناد رهنی اشخاص که ضامن دریافت تسهیلات بانکی شده‌اند.
ارائه درخواست به مزایده گذاردن ملک در وثیقه (رهن) بانک و در صورت پیدا نشدن مشتری درخواست انتقال اجرایی از طریق اجرای ثبت به نام بانک طلبکار (بانک).

ضمانت نامه بانکی

در صورتی که با الزام تسهیلات گیرنده به پرداخت اقساط، باز هم به تعهد خود عمل ننماید بانک می‌تواند ملکی را که در رهن بانک قرارگرفته است به مزایده گذاشته و با فروش آن بدهی خود را مطالبه نماید.

چنانچه در مزایده ملک به فروش نرود، بانک از مراجع ثبتی، خواستار صدور سند به نام خود می‌شود.

نمونه پرونده های موفق بانکی

طرح دعوی بانک علیه اشخاص مختلف در قالب دعوی ورود ثالث یا جلب ثالث و یا دعوی تقابل مانند سایر دعاوی حقوقی.
منظور از ثالث، شخصی به جز دو طرف دعوا و یا دادخواست می‌باشد.
اعتراض ثالث به رأی صادر شده درباره ملک مورد رهن بانک در دادگاه‌های حقوقی و کیفری.
دعاوی مربوط به ضمانت نامه‌ها یا اعتبارات اسنادی.

وکیل دادسرای اقتصادی تهران

پس از تسویه کامل وام توسط وام گیرنده، بانک موظف است که کلیه اوراق ضمانتی را به صاحب آن بازگرداند.
در صورت خودداری بانک از پس دادن اسناد ضمانتی، وام گیرنده حق دارد با اقامه دعوا، خواستار آزادسازی اسناد در رهن شود.

راهن (ضامن یا وثیقه گذار) هرچند طرف اصلی در قرارداد اعطای تسهیلات نبوده است.
اما به سبب تعهداتی که در نتیجه ضمانت بر عهده گرفته است و به لحاظ ذینفع بودن در اعلام بطلان شرط راجع به سود مازاد بر مصوبات بانک مرکزی، می‌تواند در حدود رأی وحدت رویه شماره 794 مورخ 21/5/1399 هیأت عمومی دیوان عالی کشور، دعوای اعلام بطلان سود مازاد بر مصوبات یاد شده و استرداد (پس گرفتن) مازاد دریافتی از خود را مطرح کند.

قوانین مرتبط با دعاوی بانکی

وکیل متخصص بانکی در رابطه با قوانین مرتبط بانکی، بیان داشتند: قانون مدنی به عنوان قانون عام در تنظیم تمام قراردادها ملاک عمل می‌باشد.

اما در ارتباط با قوانین مرتبط با قراردادهای بانکی می‌توان به قانون بهبود محیط کسب و کار، آیین نامه تسهیلات بانکی، مصوبات شورای عالی پول و اعتبار، برنامه پنجم و ششم توسعه، مصوبات و آیین نامه‌های بانک مرکزی، قانون اجرای احکام مدنی و قوانین مرتبط با مزایده و… اشاره نمود.

مزایده بانکی

همان‌گونه که بیان شد، مزایده ملک مورد رهن در نتیجه عدم انجام تعهدات توسط تسهیلات گیرندگان است. از آنجایی که مال مورد رهن بانک غالبا سند ملک است بنابراین مشمول قوانین اجرای احکام مدنی مرتبط با مزایده می‌شوند.

البته تسهیلات گیرنده پیش از به مزایده گذاشته شدن ملک، می‌تواند بدهی خود را بپردازد و از فروش و مزایده آن جلوگیری نماید.

اجرای مزایده باید بعد از انتشار آگهی صورت گیرد. دادورز یا مأمور اجرا و نماینده دادسرا در جلسه فروش باید حضور داشته باشند و صورت مجلس را امضا نمایند.

ابطال مزایده بانکی

وکیل متخصص امور بانکی عنوان نمودند که در ماده 136 قانون اجرای احکام مدنی، مواردی که موجب بی‌اعتباری مزایده می‌شوند، ذکر شده‌اند.

این موارد عبارتند از:
فروش در غیر روز و ساعت معین یا در غیر محلی که به موجب آگهی تعیین گردیده، انجام شود، یا اینکه فردی را بدون دلیل قانونی مانع از خرید شوند و یا بالاترین قیمتی را که خواسته است بدون دلیل رد نمایند یا در صورتی که مزایده بدون حضور نماینده دادسرا باشد و یا خریدار ممنوع از خرید بوده باشد.

مزایده ملک توسط بانک

مشاوره با وکیل بانکی پیش از عقد قرارداد بانکی

در صورت وجود هر نوع ابهام یا سوال در خصوص موارد گفته شده و همچنین قوانین و مقررات و آیین‌نامه‌های مربوط به بانک می‌توان با مشاوره گرفتن از وکیل این ابهامات را برطرف نمود.

چه بسیار افرادی هستند که به سبب نا آگاهی از قوانین بانکی متحمل خسارات غیرقابل جبرانی گشته‌اند.
در حالی که با یک مشورت ساده قبل از هرگونه اقدام می‌توان راه را برای هرگونه ضرر بست و با خیالی آسوده اقدام به تنظیم قرارداد با بانک نمود.

همچنین با توجه به اینکه برخی از جرایم مختص کارمندان و کارکنان سازمان ها و نهادهای دولتی می‌باشد، ممکن است کارمندان بانک نیز مرتکب چنین جرایمی شوند.
نکته قابل توجه این است که با توجه به رأی دیوان، این جرایم در خصوص کارمندان بانک دولتی و بانک خصوصی، هر دو صدق می‌کند و قابلیت اجرا دارد.

وکیل بانکی پس از عقد قرارداد بانکی

شاید فکر کنید پس از تنظیم قرارداد بانکی، مشاوره با وکیل بانکی ضرورتی ندارد، اما باید بدانید این گزینه برای اشخاص حقیقی و حقوقی می‌تواند مفید واقع شود.

چرا که با مشاوره حقوقی پیاپی با یک وکیل بانکی مجرب، پس از قرارداد بانکی می‌توان از انواع تخفیفات حقوقی و تسهیلات بانکی مطلع شد و از آن‌ها بهره برد.

به طور مثال افراد پس از مزایده ملکی که در رهن بانک است و صدور سند رسمی، ملک خود را از دست رفته می‌دانند، اما با کمک گرفتن از وکیل متخصص امور بانکی و بررسی قرارداد بین بانک و شخص تسهیلات گیرنده، راهی برای ابطال مزایده انجام شده و در پی آن ابطال سند را رسمی را خواستار شوند.

اشخاص مشمول مالیات در ایران

آگاهی از قوانین مرتبط با حقوق بانکی، مصوبات شورای پول و اعتبار که هر ساله توسط بانک مرکزی ابلاغ می‌شود.
بخشنامه‌های مهم بانک مرکزی درباره انواع تسهیلات بانکی و نحوه محاسبه سود و تسویه حساب، نحوه طرح دعاوی علیه بانک‌های خصوصی و دولتی، همگی می‌تواند در زمره مشاوره های منظم به بهترین و با تجربه‌ترین وکلای بانکی در ایران مورد مداقه (دقت) قرار گیرد.

نحوه عملی طرح دعوی علیه بانک‌ها و موسسات اعتباری

ممکن است بانک در خصوص تسهیلاتی که افراد دریافت می‌کنند، مرتکب تخلف شوند که می‌توان علیه بانک طرح دعوا نمود.
با توجه به بخشنامه‌های صادر شده از سوی مراجع قضایی و رأی جدید وحدت رویه دیوان عالی کشور، بانک‌ها و موسسات اعتباری نمی‌توانند خودسرانه هر مبلغ و درصد سودی را در قراردادهای خود مد نظر قرار دهند.

مزایده ملک توسط بانک

ادارات اجرای ثبت نیز مکلف و موظف شده‌اند که به درخواست‌های اجرای قراردادهای بانکی که خارج از عرف تنظیم و درخواست اجرا دارند ترتیب اثر ندهند.

نمونه دادخواست ابطال قرارداد بانکی

علاوه بر این دادستان‌ها در سراسر کشور می‌توانند به عنوان مدعی العموم جلوی اجرای قراردادهای بانکی خلاف قانون و مصوبات شورای پول و اعتبار را بگیرند.

اما در صورتی که همه این راه‌ها بانک را مجاب به رعایت قوانین نکرد، برای اطلاع از نحوه طرح دعوی حقوقی یا کیفری انتظامی علیه بانک‌ها با دفتر بهترین وکیل حقوق بانکی همکار موسسه حقوقی بین‌المللی مهر پارسیان تماس بگیرید.

همان‌گونه که بیان شد، قراردادهایی که بین بانک و افراد تسهیلات گیرنده منعقد می‌شوند غالبا یکی از موارد، قرارداد مشارکت مدنی، جعاله، خرید دین، استصناع، معاملات سلف، مرابحه، سرمایه‌گذاری مستقیم، مشارکت حقوقی، مضاربه و… می‌باشد.

برای دریافت هر نوع تسهیلات از بانک، فرد تسهیلات گیرنده باید سند ملکی را جهت تضمین انجام تعهد و حسن نیت خود با حضور در دفتر اسناد رسمی، در رهن بانک تسهیلات دهنده قرار دهد.

در صورتی که تسهیلات گیرندگان به تعهد خود عمل ننمایند بانک می‌تواند طی شرایطی ملک مربوطه را به مزایده گذاشته و طلب خود را وصول نماید.

نحوه ثبت دادخواست علیه بانک

دعوای ابطال مزایده بانکی یا دعوای ابطال سند رسمی که در نتیجه مزایده بانکی صادر شده است، با ثبت دادخواست در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی آغاز می‌شود.

دادخواست باید حاوی تمام محتویات مد نظر قانون‌گذار باشد، در غیر این صورت دادخواست شما رد خواهد شد، به همین دلیل توصیه می‌شود برای تنظیم دادخواست با وکیل امور بانکی مشورت نمایید.

چنانچه دادخواست فاقد اشکال باشد، به یکی از شعب دادگاه‌های عمومی حقوقی ارجاع داده می‌شود و پس از تعیین شعبه وقت رسیدگی تعیین و به طرفین دادخواست ابلاغ می‌شود تا در زمان تعیین شده جهت رسیدگی به موضوع، در شعبه رسیدگی کننده حضور داشته باشند.

نمونه رأی صادر شده در خصوص تخلفات بانک‌ها:

دادنامه

پرونده کلاسه 140022920000965965 شعبه 8 دادگاه عمومی حقوقی قزوین تصمیم نهایی شماره 140022390003622037

خواهان‌ها: 1. آقای ص. چ 2. آقای و. چ با وکالت آقای محمدرضا مهری متانکلایی فرزند … به نشانی تهران – خیابان گاندی جنوبی _ خیابان چهاردهم پلاک 14 طبقه 4 واحد 9 و آقای محمدعلی مهری  فرزند …

خواندگان: 1. آقای ب.ف فرزند ح به نشانی استان تهران ….2. آقای س.ر.ر فرزند س.م به نشانی تهران … 3. آقای م.ر فرزند م به نشانی تهران… 4. موسسه اعتبار کار….. (در حال تصفیه) با وکالت آقای ب.ط.ر به نشانی… 5. موسسه اعتباری … شعبه مرکزی… 6. اعتباری … تهران به نشانی…

خواسته‌ها: 1.سایر دعاوی منقول 2. مطالبه خسارت دادرسی 3. ابطال سند رسمی (موضوع سند ملک است) 4. توقیف عملیات اجرایی 5. سایر دعاوی مالی منقول 6. ابطال اجرائیه (موضوع اجرائیه مالی است) 7. ابطال عملیات اجرایی.وکیل امور بانکی

وکیل برای تسهیلات بانکی

گردشکار

خواهان دادخواستی به خواسته فوق به طرفیت خوانده بالا تقدیم داشته که پس از ارجاع به این شعبه و ثبت به کلاسه فوق و جری (اجرای) تشریفات قانونی در وقت فوق‌العاده دادگاه به تصدی امضا کننده ذیل تشکیل شده است.

با توجه به محتویات پرونده ختم رسیدگی را اعلام و به شرح زیر مبادرت به صدور رأی می‌نماید:

رأی دادگاه

در خصوص دادخواست خواهان ها: 1. آقای و.چ فرزند ص 2. آقای ص. چ فرزند الف با وکالت آقای محمدرضا مهری متانکلائی و آقای محمدعلی مهری متانکلائی به طرفیت خواندگان: 1. اعتباری … استان تهران 2. اعتبار کار … (در حال تصفیه) با وکالت آقای ب. ط.ر 3. موسسه اعتباری … 4. آقای م.ر فرزند م 5. آقای ب. ف فرزند ح 6. آقای س.ر.ر فرزند س.م.

به خواسته: 1. سایر دعاوی مالی منقول 2. مطالبه خسارت دادرسی 3. ابطال سند رسمی (موضوع سند ملک است) 4. توقیف عملیات اجرایی 5. ابطال اجرائیه (موضوع اجراییه مالی است) 6. ابطال عملیات اجرایی.

با توجه به اینکه نظر کارشناس دادگستری پس از ابلاغ مصون از اعتراض موجه مانده است و کارشناس منتخب علی رغم اعطای مهلت کافی به خواندگان مستندات لازم از قبیل مجوز اعطای تسهیلات از بانک مرکزی ارائه نکرده‌اند و در گزارشات ابرازی مبلغ اقساط ماهیانه تسهیلات 45.000.000 ریال تعیین گردیده که نشان دهنده این است که نرخ سود 27 درصد جهت تسهیلات مذکور می‌باشد و بخش‌نامه‌ها و مصوبات بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار رعایت نشده است.وکیل امور بانکی

وکیل شکایت از بانک

زیرا بر اساس ماده 9 بسته دوم سیاستی و نظارتی مصوب 1390 نرخ عقود غیرمشارکتی تا سر رسید دو سال معادل 14 درصد و برای بیش از دو سال معادل 15 درصد تعیین گردیده است.

بنابراین دادگاه خواسته خواهان‌ها را ثابت تشخیص داده و با توجه به جلسه اول دادرسی و اظهارات طرفین حکم بر ابطال سود مازاد بر مصوبات شورای پول و اعتبار و عملیات اجرایی مربوطه از قبیل ابطال اجراییه صادره ناشی از آن قرارداد و ابطال دستور اجرا و ابتدای عملیات مزایده و ابطال سند انتقالی اجرایی موضوع دادخواست مطروحه و محکومیت موسسه اعتباری و اعضای هیئت تسویه پرداخت خسارت دادرسی به استثنا مواد 198 و 515 و 519 قانون آیین دادرسی مدنی در حق خواهان‌ها صادر نمود.

وکیل جرایم بانکی تهران

همچنین اعلام می‌گردد رأی صادره حضوری و ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ، قابل تجدیدنظرخواهی در محاکم تجدید نظر استان قزوین می‌باشد.
رئیس شعبه 8 دادگاه عمومی حقوقی قزوینوکیل امور بانکی

نمونه پرونده ابطال مزایده

وکیل بانکی، وکیلی است که به صورت تخصصی در حوزه دعاوی بانکی فعالیت داشته و در پرونده‌های زیادی در این زمینه در جهت احقاق حق موکل خود تلاش نموده و در نتیجه موجب رضایت مندی موکلین خود و همچنین وجدان کاری خود گردیده است.

جهت آگاهی از قوانین و مقررات حوزه بانکی و همچنین آیین نامه‌های بانک مرکزی و شورای عالی پول و اعتبار و طرح صحیح دعاوی بانکی، انتخاب مرجع صحیح جهت رسیدگی، موسسه حقوقی مهر پارسیان، با مدیریت وکیل پایه یک دادگستری، دکتر محمدرضا مهری، با دارا بودن وکلای متخصص بانکی جهت دریافت مشاوره و پذیرش پرونده به شما مخاطبان گرامی معرفی می‌گردد.

وظایف وکیل متخصص بانکی چیست؟

مهم‌ترین وظیفه هر وکیل دفاع از حقوق موکل خود است بنابراین وظیفه وکیل بانکی علاوه بر طرح دعوای مناسب در مراجع قضایی، ارائه لایحه قوی و مناسب و حضور در جلسات دادرسی و دفاع از حقوق موکل خود است.

انواع دعاوی بانکی چیست؟

حوزه دعاوی بانکی بسیار گسترده می‌باشد و از این بین می‌توان به دعاوی بانکی مرتبط با اسناد تجاری مانند مطالبه وجه چک و برات و سفته، دعاوی مرتبط با تسهیلات (وام) مانند خواسته الزام به انجام تعهدات از سوی بانک علیه اشخاص تسهیلات گیرنده، درخواست صدور اجراییه بر روی اسناد رهنی اشخاص که ضامن دریافت تسهیلات بانکی شده‌اند و… وکیل امور بانکی

مقالات مفید دعاوی بانکی

بهترین وکیل بانکی بهترین وکیل بانکی بهترین وکیل بانکی بهترین وکیل بانکی بهترین وکیل بانکی بهترین وکیل بانکی بهترین وکیل بانکی بهترین وکیل بانکی بهترین وکیل بانکی بهترین وکیل بانکی  وکیل تضمینی بانکی وکیل تضمینی بانکی وکیل تضمینی بانکی وکیل تضمینی بانکی وکیل تضمینی بانکی وکیل تضمینی بانکی وکیل تضمینی بانکی وکیل تضمینی بانکی

_

نشانی دفتر وکالت وکیل آنلاین در تهران

_

میدان ونک- ابتدای بزرگراه حقانی- خیابان گاندی جنوبی- خیابان چهاردهم- پلاک 14- طبقه 4- واحد 9 و 10

تلفن‌های تماس ثابت با دفتر موسسه مهر پارسیان (محمدرضا مهری) در تهران

تماس با دفتر وکیل آنلاین خارج از ساعات اداری و تعطیلات و ارسال پیام از طریق خط تلفن همراه

ارسال پیام از طریق شماره واتس اپ و تلگرام

پس از ارسال پیام شکیبا باشید تا جهت وقت مشاوره حضوری یا آنلاین هماهنگی صورت گیرد
حداکثر ظرف 12 ساعت وقت مشاوره تنظیم و به شما اعلام خواهد شد
دفتر وکالت مهر پارسیان – محمدرضا مهری وکیل پایه یک دادگستری

خدمات دفتر وکالت و امور حقوقی بین المللی محمدرضا مهری

مشاوره حقوقی آنلاین با وکلای پایه یک دادگستری در موضوعات تخصصی در همه ساعات شبانه روز
امکان مشاوره حقوقی حضوری با وکیل تخصصی جرایئم اقتصادی
قبول وکالت دادگستری بدون حضور موکل در دفتر وکیل
خدمات وکالت ایرانیان خارج از کشور در ایران
وکالت ایرانیان در سایر کشورها توسط وکیل رسمی
معرفی بهترین وکیل مهاجرت بین المللی در تهران
بهترین وکیل کیفری تهران
معرفی بهترین وکیل ملکی تهران
بهترین وکیل دعاوی پولی و بانکی تهران
معرفی وکیل خانواده تهران
بهترین وکیل دادگاه تجدید نظر
وکیل اعاده دادرسی و دیوان عالی کشور
بهترین وکیل فرجام خواهی

وظایف وکیل متخصص بانکی چیست؟

‌مهمترین وظیفه وکیل دعاوی بانکی این است که علاوه بر طرح دعاوی بانکی قضایی علیه اشخاص، در دادگاه‌های حقوقی یا در مراجع انتظامی حاضر شود و از حقوق موکل خود دفاع کند.

انواع دعاوی بانکی چیست؟

مطالبه وجوه نقد، الزام به انجام تعهدات، الزام به تنظیم سند رسمی، دعوای ورود ثالث، جلب ثالث یا دعوای متقابل و ...

مشاوره با وکیل بانکی قبل و بعد از قراردادهای بانکی چه تاثیری دارد؟

مشاوره با وکیل متخصص بانکی قبل از انعقاد قرارداد بانکی موجب می‌شود اشخاص آگاهی لازم جهت بازپرداخت تعهدات بانکی را داشته باشند و از ضرر و زیان‌های ناخواسته جلوگیری خواهد شد.

5/5 - (703 امتیاز)

134 دیدگاه

 • استاد گرامی وقت بخیر من وکیل دادگستری تهران هستم پیرو بحث ورشکستگی و وضعیت چکی که نماینده شخص ورشکسته کشیده سوال داشتم و پرونده سنگینی به ما ارجاع شده ،من بررسی انجام دادم ولی سوالی در این پرونده برای من بدون پاسخ مانده که با شما مطرح میکنم امیدوارم بتونم با راهنمایی شما حلش کنم ،بی نهایت ممنون .
  در بررسی که انجام دادم
  طبق رای وحدت رویه شماره ۱۵۵ جریان خسارت تاخیر تادیه نسبت به شخص ورشکسته از تاریخ توقف او متوقف می‌شود.
  و طبق رای وحدت رویه شماره ۷۸۸ این اتفاق درباره ضامن او نیز رخ می‌دهد؛ یعنی اگر ورشکسته دارای ضامن باشد، جریان خسارت تاخیر تادیه نسبت به ضامن نیز از تاریخ توقف مضمون عنه (تاجر ورشکسته) متوقف می‌شود.
  در این رای وحدت رویه آمده است که:
  “با توجه به اینکه مسئولیت ضامن در هر حال نمی‌تواند بیش از میزان مسئولیت مضمون‌عنه باشد، خسارت تأخیر تأدیه فوق‌الذکر از ضامن تاجر ورشکسته نیز قابل مطالبه نیست.”

  حال مستحضرید که اگر چکی توسط نماینده صادر شود، هم صاحب حساب (منوبٌ‌عنه) و هم صادرکننده (نماینده)، طبق ماده ۱۹ قانون صدور چک، جهت پرداخت مبلغ چک، مسئولیت تضامنی دارند.
  سوال من این است که اگر صاحب حساب (اصیل) ورشکسته شده باشد، جریان خسارت تاخیر تادیه از تاریخ توقف نسبت به صادرکننده نیز متوقف می‌شود؟
  به عبارت دیگه آیا رای وحدت رویه شماره ۷۸۸ نسبت به شخصی که به نمایندگی چک صادر می‌کند نیز جاری می‌شود؟
  با تشکر

  • سلام همکار گرامی

   طبق ماده ۱۹ قانون صدور چک صادرکننده ( نماینده ) با صاحب حساب ( اصیل) مسئولیت تضامنی دارند نماینده ای که چک توسط او صادر شده است،
   ضامن به معنای اخص نیست و در نتیجه مشمول این رای وحدت رویه نیست.مسئولیت تضامنی یک مسئولیت مستقل است و تبعی نیست. از همین رو ورشکستگی صاحب حساب، تاثیری در دریافت خسارت تاخیر تادیه از صادر کننده ندارد.

   محمد رضا مهری وکیل پایه یک دادگستری

 • سلام وقت به خیر
  اگر تسهیلات مشارکت مدنی گرفته باشم و تعهد کرده ام که سود نداشته پروژه از اموال خودم بدم
  اون موقع وام گرفتن اگر امضا نمیکردم وام نمیدادن.
  حالا چیکار کنم که بانک داره همه اموالم رو بالا میکشه

  • سلام دوست عزیز روزتون به خیر
   تعهد تسهیلات گیرنده طبق ماده ۱۱قرارداد مشارکت مدنی تضمین سود نیست بلکه تعهد کرده که مدیریت مشارکت را به نحوی انجام دهد که سود مورد انتظار ،محقق شود و گرنه از اموال خود بدهد فلذا اگر در اثر فورس ماژور (مثلا خشکسالی یا در اثر شرایط کرونایی)سود محقق نشد نقض تعهد در مدیریت مطلوب نکرده که ضامن سود باشد اصلا در مشارکت مگر شریک ضامن سود است؟
   بنابراین بسته به مورد باید موضوع رو با قوانین تطبیق داد.
   دفتر وکالت دکتر محمدرضا مهری

 • سلام
  آیا بانک با وجود مازاد ارزش وثیقه (که در توقیف قضایی یا وثیقه ثالث است)، می تواند بدهکار را حبس کند؟
  درخواست بازداشت ضامن به کدام مرجع تقدیم می شود؟

  • سلام و عرض احترام
   پاسخ سوال شما با یک استعلام و نظریه مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه داده خواهد شد.

   شماره نظریه: ۷/۹۹/۱۴۴۶
   شماره پرونده: ۹۹-۱۵۵-۱۴۴۶ ح
   تاریخ نظریه: ۱۳۹۹/۱۱/۱۴

   استعلام:
   شخص «الف» برای دریافت تسهیلات بانکی اشخاص حقیقی و حقوقی ضمانت آنها را بر عهده گرفته است.
   با عدم انجام تعهدات توسط وام گیرندگان، بانک مربوط مالی را که ارزش چند صد برابر مطالبات است را از بابت برخی از تعهدات قبول و توقیف کرده است؛ اما در بعضی موارد علی‌رغم کارشناسی صورت گرفته توسط اجرای ثبت اسناد شهرستان مربوطه، برخی املاک آن را به صرف این‌که ملک یاد شده از قبل توسط اشخاص توقیف شده است و بدون توجه به ارزش مالی ملک و مفاد ماده ۵۲ قانون اجرای احکام مدنی مصوب ۱۳۵۶ مازاد مال مزبور را جهت توقیف نپذیرفته و جلب ضامنین از جمله شخص «الف» را درخواست کرده است خواهشمند است اعلام فرمایید که آیا در چنین فرضی تقدم با توقیف ملک اخیر‌الذکر است که دارای ارزشی چندین برابر مطالبات بانکی است و یا آن‌‌که باید دستور جلب ضامنین را صادر کرد؟

   پاسخ:
   درخواست توقیف مازاد مالی که در وثیقه دین یا توقیف در مقابل طلب دیگری است، وفق ماده ۵۴ قانون اجرای احکام مدنی مصوب ۱۳۵۶ یا درخواست اعمال ماده ۵۵ این قانون، حق محکوم له است و نه تکلیف وی.
   بنابراین هرگاه جز مالی که در رهن است یا به نفع دیگری در توقیف است مال دیگری از محکوم‌علیه یافت نشود، از آن‌جا که محکوم‌به از محل این مال قابل استیفا‌ء نیست و به تشخیص اجرای احکام به دلایلی همچون عدم رضایت توقیف‌کنندگان مقدم امکان استیفای محکوم‌به از محل این مال وجود نداشته باشد اعمال ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوب۱۳۹۴ بلامانع است.

   شایسته ذکر است پذیرش درخواست اعمال ماده ۳ یادشده در فرض سؤال فرع بر آن است که محکوم‌له از توقیف مازاد مالی که استیفای محکوم‌به از محل آن میسر نشده اعلام انصراف کند و در صورتی که توقیف مال با معرفی محکوم‌علیه صورت گرفته باشد با فرض درخواست اعمال ماده ۳ یاد شده منعی برای رفع توقیف از مال به درخواست مشار‌الیه وجود ندارد.

   دفتر وکالت محمد رضا مهری
   وکیل خبره دعاوی بانکی در ایران

 • سلام آقای وکیل محمدرضا مهری، من کارمند بانکم، سوالم اینه استفاده از۳ وام ازدواج به رضایت خود مشتری و همچنین برداشت ده میلیون تومان از حساب مادرزن چه جرمی دارد؟
  بانک گزارش رو به بازرسی ارجاع داده است .

 • با عرض درود و ارادت خدمت وکلای موسسه مهرپارسیان من قبلا با آقای وکیل محمدرضا مهری و آقای وکیل محمدعلی مهری مشاوره داشتم در زمینه بانکی و خیلی راضی بودم مشکل هم با بانک تجارت حل شد، الان ی سوال برای یکی از آشناهامون دارم می پرسم.
  18 سال پیش فردی به علت ورشکستگی سند ملک پدری خود را با اصرار پدر خود در گرو می گذارد تا آزاد شود. از آن موقع سند در رهن باقی می ماند و پدر و مادر فوت می کنند. حال مسئله اینجاست که فرزندان که شامل ۹ نفر می باشند اصرار دارند ملک تفکیک شود و هر کسی سهم الارث خود را می خواهد اما سند در رهن بانک است و بانک هم مبلغ به روز شده می خواهد و ورثه هم می خواهند شکایت کنند.
  اگر که راهی جز تسویه کردن با بانک وجود دارد لطفا ذکر کنید.
  این فرد توانایی پرداخت یک جای مبلغ را نداد.
  ممنون از پاسخگویی شما عزیزان

  • باسلام به قسمت تسهیلات بانک مورد نظر مراجعه وپیگیری نمایید.
   در صورت قبول سرپرستی بانک مانعی نیست
   علیه ورثه می توانند اقدام نمایند.

 • با عرض سلام خدمت وکیل متخصص بانکی، ماجرای من اینه که پس از درخواست اجراییه مهریه ام، شوهرم اعسار داد و اکنون در رای بدوی ملزم به پرداخت هر۱۱ماه یک سکه شده است .چطور میتونم برای ممنوع الخروجی اش اقدام کنم؟
  در پایان رای ذکر شده رای مانع توقیف اموال تعرفه شده یا اموالی که از خواهان بعدا کشف یا بدست می آید نمی باشد؟
  خب من از کجا باید بفهمم بعدا اموالی به دست می آورد یا نه؟
  هر سال باید بروم در خواست استعلامات سه گانه راهور و اداره ثبت و بانک بدهم؟
  بعد مشاورتون پولیه؟

  • باسلام در هر صورت اگر از ایشان دارایی یافت شود قابل وصول است مانند اینکه به ایشان ارثی برسد شما می توانید به عنوان ذی نفع آن را وصول نمایید.
   مشاوره با وکیل متخصص مشمول هزینه می باشد.

 • سلام استاد گرامی وقت بخیر ، یک فقره چک از مشتری گرفتم که پاس نشدش و برگشتش زدم . و زمانی که با شماره تلفنی که مربوط به صاحب چک هست تماس می گیرم میگه در شبکه موجود نیست و برگه بانک را هم که نگاه میکنم مشخصات صاحب چک رو توجه کردم دیدم زیر سن قانونیه صاحب چک.
  الان این کار بانک که واسه بچه زیر سن قانونی حساب باز کرده تخلفه ؟
  اگه بخوام از بانک صادر کننده چک ، مبلغ چک رو بگیرم میشه ؟ چون خلاف از طرف بانک بوده و آدرسی که از صاحب چک در اطلاعات چک برگشتی زدن وجود نداره

  • باسلام.بله وصول چک توسط ایشان امکان پذیر می باشد
   با امضای ولی وی امکان پذیر است لذا به طرفیت وی یا قیم دادخواست مطالبه مطرح نمایید.

 • سلام خسته نباشید وکیل متخصص بانکی آقای دکتر مهری گرامی سوالم از شما اینه که آیا با کپی بنچاق که در رهن بانک هست می‌توانند کاری کنند؟
  آیا با کپی بنچاق که در رهن بانک هست میشود جعل کرد؟

 • سلام آقای وکیل مهری
  خیلی جستجو کردم تا وکیل بانکی متخصص پیدا کنم از هرجا پرسیدم شما را معرفی می کردن اتفاقی سایتتون را هم دیدم گفتم سوالمو اینجا بپرسم اگر لازمه بیام حضوری مشاوره پیشتون
  من کارمند بانکم من از مشتریان وام ازدواج رو خریداری کرده و با گذاشتن ضامن از انها استفاده می کردم می خواهم بدونم بانک می تونه منو باز خواست کنه و اعلام جرم کنه
  من وام ازدواج رو خریدم آیا کار من که تاکیید می کنم کارمند بانکم جرمی دارد؟

 • سلام ببخشید در مواقعی که بخشی از وجه چک پاس نمیشه چه جوری میشه چک رو وصول کرد؟
  وکیل بانکی چطور میتونه تو این موضوع کمک کنه؟

  • سلام عرض ادب
   دارنده چک به منظور وصول وجه آن به بانک مراجعه می نماید که ممکن است با سه وضعیت رو به رو شود:

   1️⃣کل مبلغ چک دریافت شود: در این فرض چک پاس شده محسوب می شود.

   2️⃣بخشی از مبلغ چک دریافت شود: به موجب ماده ۵ قانون صدورچک بانک به تقاضای دارنده مبلغ موجود در حساب را به دارنده چک می پردازد و دارنده با قید مبلغ دریافت شده در پشت چک، آن را به بانک می دهد و بانک به درخواست دارنده، کسری مبلغ چک را در سامانه یک پارچه بانک مرکزی وارد می نماید و در نهایت گواهی کسر موجودی یا همان گواهی دریافت بخشی از مبلغ چک صادر می شود.(چک باید به بانک تحویل گردد و این برگه جایگزین لاشه چک خواهد شد)

   3️⃣مبلغ چک به صورت کلی دریافت نشود: به موجب ماده ۴ قانون صدور چک، بانک به درخواست دارنده فورا غیر قابل پرداخت بودن آن را در سامانه یک پارچه بانک مرکزی ثبت می‌نماید و گواهی عدم پرداخت صادر می شود.

   👈🏼حال بعد از دریافت گواهی عدم پرداخت،از طریق ۴ شیوه می توانیم نسبت به پیگیری چک اقدام کنیم.

   ۱. شکایت کیفری
   ۲.طرح دعوی حقوقی
   ۳.اجرائیه اداره ثبت
   ۴.اجرائیه دادگاه

   دفتر حقوقی محمد رضا مهری

 • سلام و عرض ادب خدمت دکتر محمدرضا مهری وکیل گرامی،سوالی ذهنمو مشغول کرده بود گفتم از شما وکیل بانکی بزرگوار بپرسم
  اگر یک چک برگشتی را شکایت کنیم و حساب صاحب چک را مسدود کنیم و بی خیال مراحل بعد دادگاه شویم و پیگیر چک نباشیم آیا صاحب چک میتواند اقدامی کنه و حسابهای بانکیش را باز کند؟

 • سلام
  من از یه سایت دلار و سکه فردایی خریدم الان بهم تحویل نمیدن
  نتونستیم دفتر یا شماره ای ازشون پیدا کنم.

  با جناب وکیل دکتر مهری مشاوره داشتم و میخوام بدونم میشه کلاهبرداری از این سایت شکایت کنم یا نه

  • سلام و عرض احترام

   در معاملات موسوم به معاملات فردایی که به موجب آن ذینفع بازار طلا و جواهر در پایان یک روز معاملاتی در خصوص قیمت این فلزات گرانبها با ارزش در روز آینده معامله می کنند، و بر اساس پیش بینی هایی که از نرخ طلا و جواهر در روز آینده دارند، تعهدی بر عهده می گیرند و بر این اساس سودی به دست آورده و یا زیانی را متحمل می شوند.

   اگر طرفین قصدی برای بیع در موعد مقرر نداشته باشند و تعهدی در این زمینه به عهده نگیرندو در واقع موضوع معامله صرفا ما به التفاوت قیمت روز فروش و روز موعد مقرر باشد، به لحاظ فقدان شرایط اساسی صحت معامله موضوع ماده 190 قانون مدنی این معامله باطل است.
   اگر معامله نسبت به مال پایه صورت گیرد و قصد طرفین بر تحویل طلا و جواهر در آینده و یا تعهد آنان به بیع در آینده احراز شود، در صورت دارا بودن سایر شرایط اساسی برای صحت بیع، معامله واجد آثار حقوقی است.

   در هر صورت احراز قصد طرفین و شرایط صحت معامله به عهده مقام قضایی رسیدگی کننده می باشد.

   در معامله قسم نخست احراز وصف کیفری موضوع و انطباق رفتار ارتکابی با قوانین کیفری بر عهده مقام قضایی رسیدگی کننده است.

   در صورت نیاز به مشاوره حقوقی با وکیل تخصصی دعاوی بانکی در تهران، وکیل تخصصی دادسرای جرائم اقتصادی با موسسه حقوقی بین المللی مهر پارسیان تماس بگیرید.

 • با سلام خدا قوت وکیل بانکی محترم،
  سوالم اینه با توجه به پذیرش اعسارم در شعبه ۳ اجرای احکام محکوم به پرداخت ماهیانه ۲ میلیون تومان شده ام می خواهم از حقوق بازنشستگی ام این مبلغ را کسر نمایند چگونه باید به شعبه ۳ اجرای احکام اعلام نمایم باتشکر

  • باسلام در لایحه ای موارد مطلوب خود را مکتوب نموده و ب شعبه مربوطه ارسال دارید تا اقدام مقتضی صورت گیرد.

 • با سلام وکیل متخصص بانکی محترم سوالم از شما این هست که
  منزل بیع شده ای که خودم بایع بوده ام بدلیل عدم پرداخت ثمن از سوی خریدار،منجر به سیر مراحل قانونی و صدور اجرائیه در حق من(محکوم له) و نهایتا انجام تشریفات مزایده گردیده است،این ملک از قبل به مبلغ ۴۵ میلیون وام در رهن بانک بوده است،حالا بدلیل اینکه بانک با مزایده موافقت نمی کند و طلبش را میخواهد،لذا اجرای احکام،دستور انجام مزایده با رعایت حقوق بانک را صادر کرده است،سوالم این است درصورت فروش نرفتن ملک و متعاقبا واگذاری ملک بجای طلبم با قیمت کارشناسی پایه به محکوم له یعنی خودم،آیا بانک میتواند بنده را مجبور به تسویه وام کند و یا مبلغ وام را بدون رضایت بانک میشود از قیمت پایه کسر کرد که من پول کمتری بابت مزایده بدهم و مثل قبل اقساط وام را پرداخت کنم؟
  (اقساط وام مذکور و باز پرداخت و ضامن و تعهد نامه کسر حقوق و نیز پرداخت ۶ سال قسط بدون معوق و وثیقه ملکی همگی از طرف بنده در پرونده وام وجود دارد و در حقیقت من ملک و وام خودم را دارم دوباره میخرم)

  • با سلام اصولا مخالفت بانک می تواند مانع انتقال سند شود.
   با حفظ حقوق مرتهن می توان اقدام به مزایده نمود.

  • باسلام.از بانک علت دستور قضایی مسدود کردن حساب را بپرسید، بعد به مرجع قضایی مراجعه کنید.

 • سلام خدمت وکیل بانکی محترم
  وقت بخیر
  سوال داشتم
  پدرم اخیرا فوت شدند. اکنون من نمی دانم که آیا ایشان حساب بانکی داشته اند یا خیر؟ کدام بانک حساب داشته اند و به چه میزان را نمی دانم. چگونه می توانم متوجه شوم پدرم در چه بانکهایی و به چه میزانی پس انداز داشته است؟ به جز اینکه دوره بیفتم و بانک به بانک سوال کنم پدرم حساب داشته یا نه، آیا راهی وجود دارد که بتوانم استعلام بگیرم که آیا پدرم حسابی داشته یا نه و اگر داشته به چه میزانی؟
  با تشکر

  • باسلام ، ضمن عرض تسلیت درگذشت پدر گرامیتان، شما باید بعد از گرفتن گواهی حصر وراثت، دادخواست تحریر ترکه تنظیم و ثبت نمایید و در دادخواست خود تقاضای دستور استعلام حساب های بانکی پدرتان را نیز مطرح نمایید تا از طریق آن توسط بانک مرکزی استعلام بعمل آید.

 • آیا بانک های دولتی می توانند برای پرداخت بدهی از فرصت ۱۸ ماهه برای پرداخت استفاده نماید؟
  ماجرا اینه که حکمی در محکومیت بانک سپه به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان در حق شخص حقیقی صادر شده و قطعی شده است.

 • همسر من خانه خود را به فرزندان صلح کرده یک سال قبا از اقدام من و ماشین های خود را پنهان و حساب های خود را یک روز قبل از توقیف از جانب من انتقال داده است و موجودی ان ها همه صفر شده
  آیا از طریق دادگاه من میتوانم اقدام ایشان برای ماشین و حسابهای بانکی را محکوم کنم؟

  • با سلام اگر قبل از صدور حکم قطعی باشد فرار از دین نمی باشد با اثبات صوری بودن معامله می توانید اقدام نمایید.

 • سلام کارت عابربانک که رمزش همراهش بود رو ازم دزدیدن و موجودیشو خالی کردن . الان من باید چکار کنم آخه ۲۵ میلیون ازم برداشتن؟

 • سلام وکیل محترم بانک ،
  من در بانک وامی را برداشتم و به جای ضامنین امضا کردم حالا بانک فهمیده ولی ضامنین چون اقوام بنده هستن شکایتی ندارند حالا بانک می تواند از من شکایت کند و من باید چیکار کنم
  بانک می تواند از من شکایت کند؟

  • با سلام واحترام بله امکان طرح شکایت هست، اما کارمند بانک نیز بدون احراز هویت ضامن ها و دادن برگه به شما تخلف کرده است درصورتیکه ضمان شکایتی ندارند می‌توانند از طرح شکایت صرفه نظر بکنند.

 • سلام وقت بخیر در اجرای احکام چک برگشتی 14 تا بانک از شعب مختلف به من معرفی کردن سوالم اینه برای استعلام باید برم خود شعب؟
  راه بهتری وجود داره؟؟چندتاش شهرستانه

  • سلام با توجه به سیستم یکپارچه بانک ها نیازی به رفتن به شهرستان نیست. کد ملی محکوم علیه که در برگه آمده، بانک ها با وارد کردن آن می توانند موجودی او را ببینند و در صورت درخواست شما مسدود کنند. کافی است به شهری بروید که آن بانک ها در آن شعبه داشته باشند. اگر بعضی ها را نتوانستید پر کنید، مشکلی نیست.

 • سلام شما که وکیل بانک هستید ما را راهنمایی کنید واقعا گیج شدم هرکی یچی میگه
  وقتی چک قدیمی مبلغ بالا را به بانک میبری کارمند بانک میگه چون مبلغ بالاس باید به صاحب حساب زنگ بزنم!میخواستم بدونم این تماس قانونی مثلا اگه صاحب حساب پشت تلفن بگه چک سرقتی و یا …
  بانک می تواند در صورت مطابق بودن امضای چک با امضای صاحب حساب از پرداخت مبلغ چک خودداری کند؟

  • با سلام این یک رویه اداری دربانک ها است و بانک درنهایت مکلف به پرداخت وجه چک میباشد و اگر صاحب چک ادعایی بکند ظرف چندروز بایدبه بانک ارائه دهد وگرنه بانک به صرف ادعای ایشان ترتیب اثر نمیدهد
   بانک تخلفی نکرده و صاحب حساب برای اعلام دستور عدم پرداخت ظرف یک هفته باید گواهی دادخواست یا شکایت خود رابه بانک ارایه دهد در غیراین صورت و بعد از گذشت یک هفته بانک موظف به پرداخت است

 • سلام خسته نباشید پدر بنده محجور هست و برای خرید کالا سفته داده به خریدار حالا دادگاه نمیزاره پول از حساب برداریم و تسویه کنیم و فروشنده هم میخاد سفته رو بزاره اجرا راهی هست بشه با پول پدرم که در بانک هست بدهی ایشان را تسویه کنیم؟
  راهی هست بشه با پول پدرم که در بانک هست بدهی ایشان را تسویه کنیم؟

  • با سلام
   می بایست تقاضای صدور حکم محجوریت نمایید
   برای ایشان قیم تعیین می شود
   سپس قیم می تواند از طریق اداره سرپرستی اقدام نماید.

 • باسلام.من ضامن وام شخصی شدم و ایشان با توجه به تماسی که بانک با من داشت ۶ قسط را پرداخت نکرده وکارمند اعتبارات بانک گفتن که با وام گیرنده تماس گرفتن ولی اقساط رو پرداخت نکردن و گواهی کسراز حقوق بنده را اقدام خواهد کرد.خواستم خدمت حضرات بپرسم چه باید بکنم؟ اصولا بهترین اقدام برای اینجور موارد چی میتونه باشه که زودتر به نتیجه برسم.ضمنا وام گیرنده بازنشسته و تمکن مالی کافی هم داره ولی پرداخت نمیکنه.ممنون میشم پاسخ بفرمایید.
  بانک گفتن که با وام گیرنده تماس گرفتن ولی اقساط رو پرداخت نکردن و گواهی کسر از حقوق بنده را اقدام خواهد کرد چه کنم؟

  • به بانک اعلام نمایید از اموال ایشان استعلامی دریافت کنند و در صورت عدم انجام باید خود ابتدا پرداخت کنید و سپس از ایشان مطالبه کنید

 • سلام خدمت وکیل بانکی من با یک دختری ۴ سال دوست بودم و من اون کمک مالی هم میکردم ولی دوسالی بودم که شماره کارت من میگرفت یک پولی کارت به کارت میکرد پول واریز می شود و پس او براش کارت به کارت میردم چند روزی گوشی خاموش کرده
  حساب بانکی من را مسدود کردند چکار کنم؟

  • با سلام ابتدا به بانک مربوطه مراجعه کنید سپس حسب اعلام بانک باید به مرجع قضایی دستور دهنده مراجعه کنید.

 • حدود سه ماه شده که حسابهای بانکی بنده بابت مهریه مسدود شده. همچنین همسرم در دادگاه ها نه برای نفقه و نه برای طلاق حاضر نشدند خبری هم بابت اعتراض از جانب ایشان ندارم.ه همچنین تمام نقدینگی بنده در حساب های بانکیم هستند که متاسفانه مسدود است اینکه در این سه ماه قسطای بانکیم رو هم نتوانسته ام پرداخت کنم ممنون میشم راهنمایی کنید که چکار باید انجام دهم ؟.با تشکر

  • سلام به مرجعی که حسابها رو توقیف کرده مراجعه و پس از پرداخت مبلغ محکوم به یا مورد ادعای خواهان یا بستانکار از حسابتون رفع مسدودی خواهد شد.

 • سلام. شکایتی کرده بودم از فردی که از حساب بانکی من که حدود 5 سال پیش مبلغی دزدی کرده بود. الان اون شخص مورد نظر بازداشت شده. حالا من میتونم مبلغ دزدی رو به روز محاسبه کنم ؟

 • ضامن شخصی شده ام که مبلغ بسیار زیادی از وام و دیرکرد آنرا پرداخت نمیکند. با مراجعه به پرونده بانک متوجه شدم وام گیرنده توسط قرارداد بانکی ضامن خودش هم شده است و به گفته متصدی بانک، قرارداد بانکی از چک و سفته هم معتبرتر می باشد اما به اجرا گذاشتن آن شش ماه تا یکسال طول می کشد. بنظر شما آیا خودم پرداخت کنم و شکایت کنم بهتر است یا بانک قرارداد خودش را به اجرا بگذارد راحتتر و نتیجه بخش تر است؟

  • سلام و احترام
   اگر بانک هنوز از شما مطالبه نکرده و ضمانت شما حال نشده نیازی به پرداخت از سوی شما نیست.
   در هر صورت بانک ابزارهای لازم جهت وصول طلب خودش رو داره.

 • سلام، این همه تبلیغ چه فایده که من کارگردرخواست وکالت میدم برای چهل میلیون تومن، هیچ وکیلی حاضر به قبول انجام پرونده نیست و بهانه میارن ۴ سال پولمو بالا کشیدن در بانک، یک وکیل پیدا نشد حق منو بگیره، حاضرم وجه ارزش پرونده ببخشم ولی، منو به جواب برسونه تا اعصاب و روانم برگه سرجا زیر دستها رو نگاه کنید…

  • سلام شما که توان استخدام وکیل ندارین به اداره معاضدت کانون وکلای دادگستری استان سمنان مراجعه بفرمایید تا به صورت رایگان هم مشاوره بگیرین و هم وکیل بهتون معرفی خواهد شد.
   دفاتر وکلا نمیتونن وکالت رو به صورت مجانی انجام بدن چون هزینه های جاری دفتر از محل درآمد وکلا تامین میشه.
   موفق و پیروز باشید.
   دفتر وکالت دکتر مهری

 • سلام و عرض ادب، من چندین سال پیش از قرض الحسنه وام دریافت کرده ام و سندی به میزان 400 میلیون تومان رهن گذاشتهام، و از آن مبلغ 130 میلیون تومان پرداخت کرده ام. و الان آن قرض الحسنه، بانک شده، و طبق قراردادهای بانکی، ملک بنده رو به اجرا گذاشته و درصد بالایی روبه عنوان دیرکرد در نظر گرفته. حالا میخواهد، با مزایده ملک رو تصرف کنه راهکار قانونی وجود داره جلوی مزایده و تصرف گرفته بشه؟ ممنون

  • سلام وقت شما بخیر
   اصولا قراردادها تابع زمان تنظیم خود هستند، و با تغییر شرایط حقوقی موسسه به بانک علی الاصول می‎بایست قرارداد شما هم تابع زمان انعقاد عقد باشد، مگر اینکه در قرار داد شرایطی غیر از این پیش بینی شده باشد. شما بهتر است دادخواست توقف عملیات اجرایی بدهید و متعاقب آن نسبت به حکم صادره به کمک وکیل متخصص، اعاده دادرسی بخواهید. شما میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکیل متخصص در امور بانکی با شماره 09120067664 تماس حاصل فرمایید.

 • سلام وقت بخیر
  من بابت افتتاح حساب به بانک مراجعه کارت ملیم همراهم بود ولی شناسنامه ام در دسترسم نیست بانک برام افتتاح حساب انجام نمیده ایا این مورد تخلف بانکی ؟

  • سلام دوست عزیز
   برای افتتاح حساب شما باید اصل شناسنامه همراهتان باشه چرا که پیرو بخشنامه مب/1753دربند 3 به جهت اطمینان از اصالت هویت باید اصل شناسنامه توسط بانک رویت شود

 • سلام. میخواستم بدونم که در ارتباط با ملکی که در رهن بانک و قرار مزایده بشه هیچ راهی یرای بازگشتش نیست یا هست؟

  • سلام وقت به خیر
   مالک میتونه نسبت به جریان مزایده اعتراض کنه و همچنین از دادگاه حقوقی درخواست توقیف عملیات اجرائی مزایده در صورتی که دلایل قانع کننده داشته باشه اقدام کنه.
   در این گونه موارد مشاوره با وکیل تخصصی دعاوی بانکی و ملکی میتونه راهگشا باشه.
   چرا که راههای زیادی برای احقاق حق وجود داره که صرفا با مطرح کردنشون با وکیل امکان بررسی راهها وجود خواهد داشت.

 • سلام و عرض ادب خدمت شما . بنده 3 سال پیش وامی از بانک گرفته و خانه ام در رهن بانک می باشد ولی بانک از ابتدا از دریافت اقساط به عناوین مختلف خودداری کرد و در حال حاضر می خواهد خانه ام را به مزایده بگذارد سوال بنده این است که چگونه در دادگاه خواسته خود را که تعیین مقدار بدهی ام به بانک و پرداختش را مطرح کنم تا از مزایده ملک جلوگیری کنم ؟ ممنون میشم من رو در این امر راهنمایی بفرمایید .

  • سلام وقت بخیر . دعوای تعیین میزان بدهی به بانک طبق رویه موجود قضایی امر ترافعی محسوب نمی‌شود و دادگاهها قرار عدم استماع صادر می‌کنند لیکن چنانچه شما ادعایی مبنی بر اعمال محاسبات غیر قانونی و یا مازاد بر مصوبات بانک مرکزی رو دارید و یا ادعای شکایت از دستور اجرا و اعلام بطلان اجرائیه به جهت مخالفت با قانون یا مفاد سند رسمی رو دارید میتوانید در دادگاه طرح دعوا نمایید . که این امر نیازمند مشاوره با وکلای متخصص در امور بانکی را دارد . که شما میتوانید با شماره های موسسه تماس و مشاوره لازم را جهت این امور دریافت نمایید .

 • با سلام و عرض ادب با توجه به تعهد سازمان متبوع مبنی بر کسر اقساط تسهیلات بانکی از حقوق و کسر اقساط در موعد مقرر و واریز بحساب بانک توسط سازمان پرداخت کننده حقوق ،بانک مجدد اقدام به اخطاریه و اعلام کسر اقساط برای مرتبه دوم نموده است راهکار قانونی جهت جلوگیری از کسر مجدد از حقوق وجود دارد ؟ ممنون میشم من رو راهنمایی بفرمایید

  • اگر درخواست کسر از حقوق و واریز آن به حساب بانک از بابت اقساط عقب افتاده به اداره متبوعه از طرف بانک فرستاده شود، در صورت کسر از حقوق دوباره نمیتوان اینکار رو کرد این کار فاقد وجاهت قانونی است . شما میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های موسسه تماس بگیرید و با وکلای تخصصی در امور بانکی مشاوره شوید.

 • سلام روز بخیر
  سوالی داشتم من جهت ضمانت وام خواهرم به بانک‌مراجعه کردم و من و همسرم هردو کارمند هستیم ضمانت خواهرم انجام دادیم الان من از بانک یک نسخه قرار داد رو خواستم ولی جواب درستی به من ندادن آیا من میتونم نسخه قرار داد رو داشته باشم

  • سلام بله بانکها موظف هستند در صورت درخواست ذینفع نسخه قرارداد رو تحویل بدن
   در ماده 23 قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار، بانک مرکزی مکلف گردیده به منظور تراضی (توافق) و عادلانه نمودن قراردادهای، فرم های یکنواختی جهت ارائه هرگونه تسهیلات توسط بانکها فراهم نماید. همچنین بانکها موظفند در صورت درخواست تسهیلات گیرندگان یا ضامنین یک نسخه از قرارداد را به آنها ارائه دهند و در صورت خودداری بانک از ارائه آن، بازرسی بانک موظف به اعطای قرارداد به مشتریان میباشد. جهت دریافت اطلاعات و رزرو تایم مشاوره با وکیل متخصص امور بانکی با شماره ۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۴ تماس حاصل فرمایید.

 • سلام من از وکیل بانکی اتون یه سوال داشتم اگر چک برگشتی داشته باشیم و ماشین رو بخاطر همین بخوان توقیف کنن. حق مزایده گذاشتن ماشین توسط دادگاه هست بخاطر چک برگشتی که موجوده؟ سند ماشین هم هنوز به نامم نیست فقط ثبت پلاک انجام شده

  • سلام دوست عزیز
   اگر توقیف اموال از طریق اجرای ثبت انجام شود، خودرو باید طبق سند رسمی به نام صادر کننده چک باشد و صرفا پلاک خودرو کافی نمی‌باشد، اما اگر از طریق دادگاه با مبایعه نامه یا پلاک شکایت انجام گردد، در صورت حکم محکومیت، خودرو به مزایده گذاشته می‌شود. البته در صورتی که سند به نام صادر کننده نباشد، برای رسیدگی به این مشکل روش های مختلفی وجود دارد، که یک وکیل با تجربه می‌تواند از طریق آنها، اقدام نماید.

 • سلام وکیل محترم بانکی. برای استعلام چک برگشتی باید به خوده شعبه برم؟ 9 تا بانک از چندین شعبه اس که 3تاش شهرستانه. میشه توضیح بدید لطفا

  • سلام دوست عزیز
   با توجه به سیستم یکپارچه بانک ها نیازی به رفتن به شهرستان نیست. استعلام از چک های جدید برگشتی صیاد از طریق سامانه صیاد امکان پذیر است. و استعلام از چکهای برگشتی قدیمی از طریق مراجعه به بانک یا سامانه ساد 24 هم امکان پذیر است.

 • با سلام و وقت بخیر. بنده ملکی را فروختم که سند آن به دلیل اقساط بانکی در رهن بانک است، بنده از مالک جدید در محضر تعهد نامه مالی گرفتم بابت اینکه ضامن را تغییر داده و اقساط ملک را پرداخت کند، وکالت نامه محضری به مالک جدید دادم و ایشان در حال حاضر در منزل مستقر است ولی به تعهدات عمل نکرده و بانک من و ضامن را به خاطر تاخیر در پرداخت اقساط تحت فشار گذاشته، بنده به دادگاه شکایت کردم آیا بانک می‌تواند بر روی سفته ها و اموال ضامن من اقدام کند؟ یا روی ملک در رهن اقدام می‌کند؟ الان حدود یکسال که خریدار به تعهداتش عمل نکرده است. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • سلام دوست عزیز
   بله، بانک می‌تواند به ضامن مراجعه نماید و درخواست توقیف اموال وام گیرنده و ضامن را بدهد. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکیل تخصصی بانکی با شماره 02188663926 تماس حاصل فرمایید.

 • سلام اگه مبلغ زیادی مثلا 800 میلیون تومان به حساب بانکی کسی واریز بشه امکان داره بپرسن این پولو از کجا واریز شده و چطور بدست اوردیش؟

  • سلام دوست عزیز
   خیر، جای نگرانی نمی‌باشد. در صورتی‌که منشا واریزی مشروع و قانونی باشد، هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

 • سلام روز بخیر
  سوالی داشتم از خدمتتون من برای شکایت از بانک کجا باید اقدام کنم؟ من میخواستم یک قرارداد مشارکت مدنی با بنک داشته باشم اما بانک‌نسخه قرار داد رو به من نمیده.

  • سلام وقت شما بخیر
   بانکها موظفند در صورت درخواست تسهیلات گیرندگان یا ضامنین آنها یک نسخه از قرارداد را به آنها ارائه دهند و در صورت خودداری بانک از ارائه آن، بازرسی بانک موظف به اعطای قرارداد به مشتریان میباشد. شما میتوانید از بازرسی بانک مربوطه تقاضا تسلیم نسخه قرار داد را داشته باشید.

 • سلام و عرض ادب
  سپاس از سایت جامع و عالی که دارید سوالی از محضرتون داشتم
  آیا ابطال قرار دادهای بانکی که حداقل ۱۰سال از قرار دادگذشته باشه امکان پذیر هست؟ و مبلغ قرار داد بیش از ۳ میلیارد تومان می باشد.

 • سلام. ما یه پرونده بانکی ملکی داریم. سوالاتی دارم اگر بدهکار فوت کند و سند رهن غیر منقول و تقاضانامه صدور اجرائیه علیه چه کسی بعمل می‌آید و مرجع درخواست صدور اجرائیه کدام است؟ و یک وکیل متخصص در زمینه بانکی معرفی کنید.

  • سلام وقت شما بخیر
   علیه وراث حینالفوت ( در زمان فوت) متوفی صادر میگردد و دفتر اسناد رسمی، تنظیم کننده سند مرجع درخواست صدور اجرائیه میباشد. در خصوص مشاوره با وکیل متخصص بانکی جناب آقای دکتر محمدرضا مهری، میتوانید با شماره ۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۳ تماس حاصل فرمایید.

 • سلام آقای دکتر روزتون بخیر
  برادر من سال ۹۴ با ضمانت  سند ملک پدرم که واقع در خیابان استاد بنان از بانک سرمایه وام ۵ میلیاردی گرفتن ملک پدرم ارزش بالایی داره و ایشون پرداخت نکردن وام رو و سال ۹۹ متاسفانه پدرم از دست دادیم و حالا بانک میخواد ملک مصادره کنه و من و خواهرم جز وراث اون ملک هستیم آیا میتونیم شکایت مطرح کنیم؟ آیا شما میتونید وکالت پرونده ما رو به عهده بگیرید؟

  • سلام وقت شما بخیر
   با توجه به توضیحات حضرت عالی به نظر میرسد امکان طرح دعوای ثالث وجود داشته باشد. ولیکن نیاز به بررسی مستندات و برگزاری جلسه مشاوره میباشد. شما میتوانید جهت رزرو تایم مشاوره با آقای دکتر مهری با شماره ۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۳ تماس حاصل فرمایید.

 • سلام. حساب بانکی من هک شده. 14 روز پیش مهریه ام به مبلغ یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان رو گرفتم ولی چند ساعت بعد از واریز. کل پول از حساب من برداشت شده در واقع حسابم هک شد. من میتونم کاری کنم ؟به شوهرم مشکوکم.

  • سلام وقت شما بخیر
   شما میتوانید با مراجعه به دفتر خدمات قضایی، شکایت خود را ثبت کنید و به پلیس فتا مراجعه نمایید. البته اگر به همسرتان مشکوک هستید، به دادسرا مراجعه و تقاضای بررسی حسابهای او را بدهید.

 • سلام کارت عابر بانکم بخاطر اینکه عضو سایت شرط بندی بودم مسدود شده . به کجا برم کجا و چه جوری باید برای رفع مسدودی اقدامی کنم؟ با تشکر

  • سلام وقت شما بخیر
   با توجه به اینکه عضویت در سایت شرط بندی جرم و ممنوع میباشد، ابتدا باید به مرجع توقیف کننده حساب مراجعه نمایید. در صورت عدم مراجعه، حتما پرونده شما به دادسرا ارسال و مجازات خواهید داشت.

 • سلام روز خوش آقای مهری
  آیا جناب عالی وکالت قضات رو هم می‌پذیرید؟ ما در پرونده‌ای که در حوزه اقتصادی بوده محکوم شدیم و نیازمند مساعدت شما هستیم

  • سلام وقت بخیر
   بله. پروندههای زیادی در این زمینه انجام شده. درخدمت شما هستیم. جنابعالی میتوانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر و رزرو تایم مشاوره با شماره ۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۳ تماس حاصل فرمایید.

 • با سلام و وقت بخیر یک سوال تخصصی در مورد امور بانکی داشتم. آیا امکان وصول خسارت تاخیر پرداخت وجه بیشتر از شاخص تورم توسط بانک ها یا موسسات بانکی وجود دارد؟

  • سلام وقت شما بخیر
   بانکها در صورت تصریح در قرارداد میتوانند خسارتهای ناشی از تاخیر پرداخت را بیشتر از شاخص اعلامی توسط بانک مرکزی به استناد الحاق دو تبصره ماده 15 قانون عملیات بانکی بدون ربا و بر اساس تصریح قرارداد تسهیلاتی وصول نمایند. شما میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکیل متخصص در امور بانکی با شماره 02188663926 تماس حاصل فرمایید.

 • با سلام و وقت بخیر، من به همراه 4 نفر شرکا ورشکست شدیم و یک شرکت ورشکسته داریم، که دادگاه حکم ورشکستگی صادر کرده و الان مدیر تسویه اموال رو کارشناسی کرده و تمام مراحل تمام شده و اموال رو مزایده گذاشته و با همه طلبکاران هم توافق کرده، به جز یک بانک و دو شخص، الان بانک از ما که ضامن شرکت بودیم شکایت کرده و مبلغ کل وام رو که 3 میلیارد شده، البته با محاسبه دیر کرد و سود مرکب خودش حکم گرفته و هم قاضی ورشکستگی مبلغ 2.2 میلیارد به بانک اختصاص داده و هم دو دستگاه آپارتمان از ما در رهن خودش داره و هم قبل از ورشکستگی مبلغ 2 میلیارد به بانک پرداخت کردیم. کل وام هم 2.5 میلیارد بوده. در صورتی که تسهیلات دریافتی هم، مشارکت بوده و در سال 90 از بانک گرفته شده و با سود 16 یا 17 درصد، ولی الان سود آن 31 درصد شده. آیا میتوان با توجه به بخشنامه های جدید قوه قضائیه سود مرکب رو از بین برد تا بانک از ما پول دریافت نکنه ؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

  • سلام وقت شما بخیر
   در بحت اول شخص وام گیرنده میتواند نسبت به قرارداد اعتراض و ابطال آن را بخواهد، و ارتباطی هم به بخشنامه های جدید ندارد، بلکه در حال حاضر شرایط سهلتر شده است. ولی در خصوص شما که ضامنین هستید جدا از اینکه آیا میتوانید ابطال قرارداد را بخواهید یا خیر، چون طرف اصلی شما نبودهاید، ولیکن طبق قانون چون ورشکسته هستید نباید از شما تاخیر تادیه و ..گرفته شود. شما میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکیل متخصص در امور بانکی باشماره 09120067664 تماس حاصل فرمایید.

 • آیا بانک مجاز است بعد از اعلام کتبی خودِ بانک مبنی بر خروج از ضمانت فرد و جایگزینی فرد دیگری در پرونده تسهیلات بانکی( بانک حکمت ایرانیان) بعد از گذشت ۲ ماه نامه را کان لم یکن اعلام کرده و مجددا فرد قبلی را بدون اطلاع وارد ضمانت همان پرونده کند؟ اگر غیرقانونی است، جرم محسوب میشود یا تخلف؟

  • سلام وقت شما بخیر
   بعد از اعمال جانشینی ضامن، فرد قبلی از قید ضمانت خارج و مسئولیتی در قبال وام ندارد. چون در زمان اعمال ضمانت قرارداد منعقد و رضایت فرد ذکر میشود و اصولا جابجایی بدون توافق وام گیرنده و ضامن جدید و قبلی انجام نمیشود. پس اگر جابجایی انجام شد بانک نمیتواند بدون عقد قرارداد جدید فردی را در ردیف ضامنین قرار دهد. در این صورت تخلف صورت گرفته و کسی که متضرر شده میتواند تقاضای ابطال ضمانت نامه را بنماید. شما میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکیل متخصص در امور بانکی با شماره 09120067661 تماس حاصل فرمایید.

 • سلام وقت بخیر
  من و برادرم سال ۸۵ مبلغ ۳۰۰ میلیون از بانک خصوصی وام درقالب مضاربه گرفتیم که الان شده ۱میلیارد ۵۰۰ میلیون آیا شما میتونید زمینه بخشودگی دیرکردها بهمون مشاوره بدید؟ کجا باید اطلاعات بهتون بدم

  • سلام وقت شما بخیر
   بله امکان برگزاری جلسه مشاوره وجود دارد، و در جلسه مشاوره مدارک به روئیت وکیل خواهد رسید. جهت رزرو تایم مشاوره با شماره ۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۳ تماس حاصل فرمایید.

  • سلام وقت شما بخیر
   درخواست توقیف مازاد مالی که در وثیقه دین یا توقیف در مقابل طلب دیگری است، وفق ماده ۵۴ قانون اجرای احکام مدنی مصوب ۱۳۵۶ یا درخواست اعمال ماده ۵۵ این قانون، حق محکوم له است و نه تکلیف وی. بنابراین هرگاه جز مالی که در رهن است یا به نفع دیگری در توقیف است مال دیگری از محکومعلیه یافت نشود، از آنجا که محکومبه از محل این مال قابل استیفاء نیست و به تشخیص اجرای احکام به دلایلی همچون عدم رضایت توقیف کنندگان مقدم امکان استیفای محکومبه از محل این مال وجود نداشته باشد اعمال ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی مصوب ۱۳۹۴ بلامانع است.

  • سلام وقت شما بخیر
   معمولا حداقل 5 درصد قیمت پایه به عنوان ودیعهی شرکت در مزایده، که به صورت ضمانتنامه یا چک بانکی باید ارائه شود. باید قیمت پیشنهادی خود را در پاکت در بسته ارائه نماید و در صورت برنده شدن در مزایده حداکثر یک هفته مهلت دارد، کل مبلغ پیشنهادی را پرداخت نماید. میتوانید برای دریافت اطلاعات دقیقتر با گروه وکلای مهر 09120067663 تماس حاصل فرمایید.

 • سلام میخوام حقوق ضامنم رو برای وام ببندم. برای مسدود کردن حقوقش نیاز به حکم قضایی هست؟ و اصلا بانک مجازه کل حقوق و مزایای فرد ضامن را به مدت چندین ماه متوالی برداشت کند و حقوق ضامن صفر بشه؟

  • سلام وقت شما بخیر
   بدون دستور قضایی این امر امکان ندارد، زیرا بانکها به استناد قرارداد داخلی که در حکم اسناد لازمالاجرا و سند رهنی هستند و طبق ماده 96 قانون اجرای احکام مدنی و مقررات استخدامی، بیش از یک چهارم حقوق فرد متاهل و یک سوم حقوق فرد مجرد، قابل توقیف نمیباشد.

 • سلام خدمت آقای دکتر
  آیا بانک ها میتونن هرمیزان سودی که میخوان در قرار دادها لحاظ کنن و آیا بابت این مورد امکان شکایت هست ؟

  • سلام وقت شما بخیر
   با توجه به بخشنامههای صادر شده از سوی مراجع قضایی و رأی وحدت رویه دیوان عالی کشور، بانکها و موسسات اعتباری نمیتوانند خودسرانه هر مبلغ و درصد سودی را در قراردادهای خود مد نظر قرار دهند. ادارات اجرای ثبت نیز مکلف و موظف شدهاند که به درخواستهای اجرای قراردادهای بانکی که خارج از عرف تنظیم و درخواست اجرا دارند ترتیب اثر ندهند.

  • سلام دوست عزیز
   بانکها موظفند در صورت درخواست تسهیلات گیرندگان یا ضامنین آنها یک نسخه از قرارداد را به آنها ارائه دهند. در صورت خودداری بانک از ارائه آن، بازرسی بانک موظف است، قرارداد را به درخواست کنندگان ارائه دهد. برای اطلاعات بیشتر با شماره تماس 09120067661 تماس حاصل فرمایید.

  • سلام وقت شما بخیر
   امکان حذف سود مرکب تحت شرایطی مقدور است، ولیکن برای اظهار نظر در این مورد نیاز به بررسی مدارک شما توسط وکیل متخصص این امر میباشد. شما میتوانید جهت هماهنگی تایم مشاوره با شماره 09120067663 تماس حاصل فرمایید.

  • سلام وقت شما بخیر
   بله، سفتهای که فاقد تاریخ است، سفته به رؤیت محسوب میشود یعنی تاریخ رویت آن، تاریخ صدور محسوب میشود.
   برای دریافت مشاوره با وکلای مجرب ما با شماره 09120067664 تماس حاصل فرمایید.

 • سلام من از استان خوزستان به شما پیام میدم و آقای دکتر بهم معرفی کردن من ضامن فردی شدم برای گرفتن وام و پشت یوی از سفته هاش که مبلغ ۱۰۰ میلیون بود امضا کردم و الان ایشون وام نداده و بانک ملک ۷ میلیاردی من بابت این ضمانت توقیف کرده و من حاضرم ۱۰۰ میلیون عینا به بانک بدم ولی حاضر نیستن بپذیرین طرف حساب من بانک اقتصاد نوین آیا من میتونم کاری انجام بدم؟

  • سلام وقت شما بخیر
   بله. باید مدارک و مستندات شما بررسی شود. جهت هماهنگی تایم مشاوره با آقای دکتر مهری با شماره 09120067663 تماس حاصل فرمایید.

 • سلام وقت خوش
  من مالک یک کارخانه لبنیات در تبریز هستم سال ۹۸ ما از بانک سرمایه مبلغ ۱ میلیارد وام گرفتیم و تا حدودی اقساط پرداخت شد و بعد ۱ سال ونیم وقفه افتاد الان بانک بابت دیرکرد اعلام کرده باید ۱ میلیارد ۵۰۰ ما برگردونیم و گرنه وثیقه مون رو ضبط میکنن من مقاله حذف سود مرکب شما رو دیدم آیا من خودم شخصا میتونم اقدام کنم برای شکایت؟

  • سلام وقت شما بخیر
   بله. امکان طرح شکایت توسط خود شما وجود دارد ولیکن توصیه میشود حتما با وکیل متخصص در امور بانکی مشاوره شوید. شما میتوانید جهت هماهنگی تایم مشاوره با شماره 09120067663 تماس حاصل فرمایید.

 • سلام روز بخیر
  بانک حساب من مسدود کرده و من رفتم مراجعه کردم متوجه شدن نامه دادگاه برای حساب دیگه ای بوده که یک رقم با شماره حساب من متفاوت بوده و الان بانک عذر خواهی ام نمیکنه من با این مسدودی حساب تمام تجارتم به مشکل خورد

  • سلام وقت شما بخیر
   بله امکان شکایت از بانک وجود دارد. و شما میتوانید با استفاده از مشاوره با وکیل تخصصی در امور بانکی این کار را انجام دهید. جهت هماهنگی تایم مشاوره با شماره 09120067663 تماس حاصل فرمایید.

 • سلام روز بخیر
  اگر بانک در قرار داد مضاربه تخلف کند و سود بیش تر دریافت کند آیا این قرار داد قابل ابطال است.

  • سلام وقت شما بخیر
   بله. بانکها موظف هستند طبق قوانین بانک مرکزی و دستورالعمل های قانونی اقدام نمایند و اگر خلاف قرارداد عمل شده باشد، امکان ابطال وجود دارد.

 • با عرض سلام ما دو نفر هستيم كه ضامن شخص سومي شديم و او با ضمانت ما از بانك، وام مسكن گرفت ولي متاسفانه فوت شده است. اين شخص داراي ملك و ميراث مي‌باشد ولي ورثه زير بار پرداخت وام بانك نمي روند. اين وسط تكليف ما چيست؟

  • سلام وقت شما بخیر
   ضمانت شما به قوت خود باقی است. شما پس از پرداخت بدهی به بانک حق رجوع به ورثه برای مطالبه مبلغ پرداخت شده را خواهید داشت. شما میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکیل متخصص در امور بانکی با شماره 02188663925 تماس حاصل فرمایید.

 • سلام جناب من یک کشاورز هستم در استان آذربایجان امسال متاسفانه به مشکل خوردم و به بانک مراجعه کردم برای دریافت وام و بهم وام سلف پیشنهاد دادن میخواستم بدونم این وام چی هست؟

  • سلام وقت شما بخیر
   معامله سلف نوعی پیش خرید نقدی است، به این صورت که چنانچه تولید کنندهای جهت تولید محصولات خود با کمبود بودجه مواجه شود میتواند از طریق پیش فروش محصولات خود به بانک، اقدام به تولید محصولات خود مینماید در واقع بانک اقدام به پیش خرید محصولات به قیمت معین مینماید.

 • با سلام و وقت بخیر، بنده سال ۹5 خانه خود را وکالتی فروختم، چون ملک من وام داشت قرار بود که خریدار اقساط وام رو پرداخت کنه، ولی تا الان وام و سند را به اسمش نزده و ابلاغ اظهار نامه هم نتیجه نداده. هر جا میرم چون وام به نام من هست بهم میگن معوقه داری. چه راهکاری هست که انجام بدم این مشکل حل بشه؟ ممنون میشم من رو راهنمایی بفرمایید.

  • سلام وقت شما بخیر
   به طور معمول در زمان فروش ملک وام مسکن به خریدار منقل می‌گردد و با تایید بانک و حفظ حقوق مرتهن سند به نام خریدار تنظیم می‌گردد و هیچگونه مخاطراتی فروشنده را تهدید نمی‌نماید، لذا فرض سوال شما مبهم و چنین اتفاقی نادر است. به هرشکل اگر اثبات نمایید مدیون وام خریدار است، پس از تسویه با بانک می‌توانید علیه ایشان اقدام نمایید و قاعدتا تا زمانی که تسویه صورت نگرفته باشد انتقال سند رسمی سالبه به انتفای موضوع است. و اگر وکالتنامه‌ای در بین باشد بر اساس مفاد وکالتنامه می‌توانید الزام ایشان را به انجام تعهداتش از جمله تسویه اقساط معوقه وام بانکی، را از دادگاه بخواهید. شما میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکیل متخصص در امور بانکی با شماره 09120067662 تماس حاصل فرمایید.

 • من یک مشکل بانکی دارم و وامی رو از موسسه مهر اقتصاد دریافت کردم سال ۹۳ ومبلغ ۳۰۰ میلیون بوده الان با دیرکرد شده ۹۰۰ میلیون و من میخوام جلوینزایره ملکم گرفت بشه آیا امکان پذیر؟

  • سلام وقت شما بخیر
   بله. امکان حذف سود مرکب تحت شرایطی وجود دارد. شما می‌توانید برای هماهنگی تایم مشاوره با شماره 09120067662 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.